بررسی آثار چارلز دیکنز از منظر علم

موزه چارلز دیکنز در شهر لندن مجموعه‌ای از نوشته‌ها و مقالات نویسنده مشهور انگلیسی را جمع‌ آوری کرده که نشان از علاقه او به نوشتن درباره موضوعات علمی داشته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از میوزیم‌کراش – موزه چارلز دیکنز در شهر لندن در حال اجرای پروژه‌ای تحقیقاتی درباره آثار و نوشته‌های کوتاه و بلند نویسنده و بررسی آنها با محوریت علم است. چارلز دیکنز در دهه ۱۸۳۰ میلادی در روزنامه اگزمایر ستونی با عنوان «شعرهای علم» داشت که این نوشته‌ها تقریباً به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

به گفته مسئولان موزه، بسیاری از نوشته‌های چارلز دیکنز مثل مقالات این چنینی در طول تاریخ نادیده گرفته شده‌ است. موزه چارلز دیکنز مجموعه‌ای از مقالات این نویسنده عصر ویکتوریا را به نمایش گذاشته که به خوبی علاقه وی به علم نشان می‌دهد.

فرانکی کوبیکی، کتابدار موزه چارلز دیکنز می‌گوید: «علاقه چارلز دیکنز به علوم مختلف در رمان‌هایش نیز به چشم می‌خورد و او تقریباً در تمام داستان‌هایش به گونه‌ای تحقیق و اختراعات را تحسین کرده است. از ۱۵۰ سال پیش تاکنون تصور بر این بوده که چارلز دیکنز نسبت به علم و نوشته‌های علمی بیگانه بوده، ولی نوشته‌های موجود در موزه وی در شهر لندن نشان می‌دهد نه تنها او از علم فاصله نداشته بلکه بسیاری از نوشته‌هایش با الهام از مطالب علمی بوده است.»

موزه چارلز دیکنز در خیابان بلومسبری شهر لندن در محل زندگی سابق نویسنده انگلیسی در سال‌های ۱۸۳۷ بنا نهاده شده است. این موزه بسیاری از نوشته‌های دیکنز را جمع‌آوری کرده که برخی از آنها تاکنون کمتر دیده شده است. در موزه ابزارها و وسایل شخصی دیکنز نیز نگهداری می‌شود.

مترجم : محمد حسن لو

مطالب مرتبط