گزارش تایم از بی‌‌علاقگی جوانان آمریکایی به کتاب

مجله تایم در گزارشی نتایج تحقیقات انجمن روان‌شناسان آمریکایی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد یک سوم نوجوانان آمریکایی کتاب را به عنوان تفریح و اوقات فراغت نمی‌شناسند

‌به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از تایم، آخرین تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد بیش از یک سوم نوجوانان این کشور دیگر برای سرگرمی کتاب مطالعه نمی‌کنند. نتایج تحقیق و بررسی‌های انجمن روان‌شناسان آمریکا (APA) آنشان می‌دهد نوجوانان آمریکایی به جای کتاب و مجله، شبکه‌های اجتماعی را انتخاب کرده‌اند و حتی رسانه‌های ارتباط جمعی مثل تلویزیون را نیز نگاه نمی‌کنند.

نتایج این تحقیقات که اخیراً در یک مجله تخصصی وابسته به انجمن روانشناسان آمریکا منتشر شد، می‌گوید یک سوم نوجوانان آمریکایی به جای کتاب و مجله و حتی تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی را به عنوان سرگرمی می‌شناسند.

به گفته روان‌شناسان نوجوانان در دنیای امروز کتاب را تنها به عنوان ابزار تحصیل و کسب درجات علمی در مدارس و دانشگاه تلقی می‌کنند و بیشتر اوقات فراغت خود را در اینترنت می‌گذرانند.

محققان انجمن روان‌شناسان آمریکا با بررسی میدانی حدود ۵۰هزار نوجوان بین ۸ تا ۱۲ سال در بین سال‌های ۱۹۶۷ تا ۲۰۱۶ به این نتیجه رسیدند که ابزار و رسانه تفریح اقشار کم سن و سال از کتاب و مجله به شبکه‌های اجتماعی و وسایل دیجیتالی تغییر پیدا کرده است.

بر اساس یافته‌های این تحقیق معلوم شد در سال ۲۰۱۶ تنها ۲درصد از نوجوانان آمریکایی هر روز کتاب و روزنامه خواندند درحالیکه این درصد در دهه هفتاد میلادی سه برابر این میزان بوده است. محققان می‌گویند نوجوانان این عصر نسبت به دهه‌های گذشته حتی فیلم و سینما را نیز دوست ندارند و به جای آن ترجیح می‌دهند با ابزارها و دستگاه‌های الکترونیک سرگرم باشند.

مترجم : محمد حسن لو

مطالب مرتبط