سه مرحله برای مطالعه موثر و کارآمد

اولین گام برای یک مطالعه صحیح این است که یک مرور کلی از آنچه که ما می خواهیم بخوانیم را انجام دهیم. این کار معادل کار یک هنرمند نقاشی است. همانطور که یک نقاش، ابتدا یک طرح کلی از مرزهای یک نقاشی را می سازد، در مطالعه یک کتاب نیز با مرور کلی یک کتاب یا فصل یا یک مبحث درسی ،‌ یک نظریه ذهنی از  مرزهای آنچه را که می خواهیم در مورد آن یادگیری داشته باشیم ، ایجاد می کنیم. در واقع داشتن یک طرح کلی به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید که محصول نهایی تان بدون جزئیات چگونه خواهد بود(مترجم: هدف اصلی و حرف اصلی یک درس یا مطلب را متوجه می شوید و ذهن خود را آماده فهم عمیق مطلب و به دست آوردن جزئیات و نکات اصلی درس می‌کنید).

 به عنوان مثال، در مرحله 1 تصویر بالا تمام جزئیات را نمی دانیم ولی می دانیم که این تصویر نهایی یک انسان است نه یک زرافه. مرور کلی و روانشناختی از یک فصل یا بخش کتاب درسی، تنها چند دقیقه طول می‌کشد و همین چند دقیقه در یادگیری دقیق شما تاثیر بسیار زیادی دارد(مترجم).

مثلا  شاید شما در حال خواندن یک فصل در مورد  قوانین نیوتن هستید. پس از خواندن سرفصل ها و بخش های خلاصه در پایان، شما ممکن است تعیین کنید که این فصل فقط اول قانون را پوشش می دهد:

” یک شیء در حالت سکون در حالت سکون قرار می گیرد و جسم در حال حرکت با همان سرعت و در همان جهت در حرکت باقی میماند مگر اینکه توسط یک نیروی نامتقارن تحت تاثیر قرار بگیرد”

 حالا شما یک ایده و ذهنیت از  شروع و پایان این فصل دارید، هر چند هنوز جزئیات آن را نمی دانید. شما یک طرح کلی دارید ، این مرحله مهم را دست کم نگیرید. اکثر دانش آموزان فقط شروع به خواندن یک فصل می کنند بدون آنکه از قبل مروری کلی بر آنچه این درس می خواهد بگوید، داشته باشند و این یک روش بد است. چرا؟؟  تصور کنید که شما دونده هستید و یک مربی دارید. مربی به شما می گوید، ” ادامه بده تا بگویم چه زمانی بایستی.” یک دقیقه می رود و شما به مربی نگاه می کنید، سرش را تکان می دهد. دو دقیقه میگذرد و مربی چیزی نمیگوید. ده دقیقه ، بیست دقیقه و یک ساعت می گذرد  و شما بارهای به مربی نگاه می کنید تا دستور توقف دهد و مربی چیزی نمی گوید و بالاخره شما خود از دویدن عقب نشینی می‌کنید و می ایستید. در واقع چون شما از همان دقایق اول نمی دانستید چقدر باید بدویید، دائما به این موضوع فکر می کردید و در نهایت نیز خسته شدید.  حالا تصور کنید که مربی می گوید: « به مدت 20 دقیقه بدو” . این بار شما اول 5 دقیقه استراحت می کنید و سپس20 دقیقه با تمام توان می دوید، چون می دانید زمانی که باید بدوید محدود است پس تمام تلاش خود را می کنید و تمرکزتان روی دویدنتان است،  بدون اینکه دائما حواستان به مربی برای گفتن توقف باشد.

بنابراین اگر شما مرزهای مطالعه خود را بدانید،‌ سطح بالایی از تمرکز را به دست خواهید آورد و می دانید برای چه چیزی این مبحث یا فصل کتاب را می خوانید. با یک نگاه کلی و خواندن سطحی مطلب، چکیده مطلب و آنچه را که می خواهد به شما بگوید، بدانید و سپس خواندن دقیق خود را هدفمند کنید(مترجم).

مرحله دوم این است که طرح خود را با برخی از جزئیات پر کنید.  این کار توسط خواندن کتاب درسی انجام شده است.

مرحله نهایی که مرحله تسلط است، منعکس کننده آنچه است که شما آموخته اید. یعنی رنگ آمیزی جزئیات نقاشی توسط هنرمند و خارج کردن نقاشی از حالت سیاه و سفید. در درس خواندن به معنی مفهومی  و ترکیبی خواندن، تست زدن و بررسی اشکالات خود و پیدا کردن پاسخ ها در کتاب درسی(مترجم)

بنابراین، 3 گام به طور موثر و کارآمد برای مطالعه کتاب درسی عبارتند از:

1. آماده کردن ذهن(Mentally Prime)

2. خواندن فعال(Actively Read)

3. بازتاب (Reflect)

توضیح مترجم: برای خواندن موثر کتاب درسی و یا یک مبحث درسی، ابتدا یک نگاه کلی به آن مبحث بیندازید و یک بار سطحی،‌آن مطلب را بخوانید( به این کار اسکیم کردن (skim)می گویند. شما با نگاه کلی و یک خواندن سطحی می فهمید که هدف از این فصل یا مطلب چیست و ذهن خود را آماده برای خواندن دقیق، کشف و  فهمیدن نکات مهم درس خواهید کرد و می فهمید که در پایان خواندن خود باید بتوانید به چه سوالاتی پاسخ دهید، در مرحله سوم اگر نکته یا جزوه تکمیلی دارید، بخوانید و تست بزنید. یادتان باشد،‌ زمانی که تست می زنید حتی اگر سوال ها را درست پاسخ داده اید، جواب تشریحی آن را نیز بخوانید و سعی کنید جواب را در متن کتاب درسی پیدا کنید تا در ذهنتان ثبت شود و اینگونه علاوه بر پاسخ آن تست ، ناخودآگاه چند بار متن را مرور  کرده اید.

Reference

Jubbal,,K, 2017, 2017,How to Effectively & Efficiently Read or Study A Textbook

مترجم: فاطمه رسولی

مطالب مرتبط