پدر ادبیات کودک و نوجوان 

مهدی آذر‌یزدی

مائده خیری
کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه قم

مهدی آذر‌یزدی در سال ۱۳۰۰ در روستای خرمشاه در یزد متولد شد در کودکی همراه پدرش در زمین رعیتی کار کرد. در جوانی از کار بنایی به کار در کارگاه جوراب بافی رسید. پس از آن که صاحب کارگاه تصمیم به تأسیس کتابفروشی گرفت، او را از میان شاگردان کارگاه به کتابفروشی منتقل کرد. کار در کتابفروشی زمینه آشنایی او را با شعر و ادبیات آشنا کرد و پس از مدتی به تهران رفت و در چاپخانه مشغول به کار شد. در سال ۱۳۳۵ در سن ۳۵ سالگی، بعد از آن که داستانی از انوار سهیلی در چاپخانه توجه‌اش را به خود جلب کرد به فکر قصه‌های ساده که مناسب کودکان باشد افتاد. این ایده، زمینه ساز خلق جلد اول کتاب قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب شد. در همین سن با توجه مطالعات وسیعی که قبال انجام داده بود شروع به نوشتن داستان‌های گوناگون برای کودکان کرد. او در این راه پنج کتاب در مجموعه قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب و پنج کتاب کوچک تر در مجموعه ” قصه‌های تازه از کتابهای کهن” منتشر کرد. او در ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۸ در سن ۸۷ سالگی در بیمارستان آتیه تهران

درگذشت[1].

آذر‌یزدی جوایز زیادی را در طول این سال‌ها کسب کرد در سال ۱۳۴۳ برای نگارش کتاب قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب از سوی سازمان یونسکو به دریافت جایزه نایل آمد. کتاب‌های وی از طرف شورای کتاب کودک نیز کتاب برگزیده سال شده‌اند. او در سال ۱۳۷۹ به سبب نوشتن داستان‌های قرآنی و دینی، خادم قرآن شناخته شد. به خاطر آثار ارزشمند او در حوزه کتاب کودک، روز در گذشت او به نام روز ملی ادبیات کودک و نوجوان نام گذاری شده است.

شمار آثار مهدی آذر یزدی به بیش از ۳۰ اثر می‌رسد که آن‌ها را می‌توان چنین نام برد: دوره هشت جلدی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب شامل دفترهای” قصه‌های کلیله و دمنه”، ” قصه‌های مرزبان نامه” ،” قصه‌های سند باد نامه و قابوس نامه” ،” قصه‌های مثنوی مولوی” ، ” قصه‌های قرآن”،” قصه‌های شیخ عطار” ،” قصه‌های گلستان و ملستان” و” قصه‌های چهارده معصوم” ؛ وی اولین کتاب از مجموعه ۸ جلدی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب را در سال ۱۳۳۵ توسط انتشارات امیرکبیر منتشر کرد. او برای این اثر برنده جایزه یونسکو شد و سه سال بعد یعنی سال ۱۳۴۵ جایزه سلطنتی کتاب سال را از آن خود کرد.

کتاب ده جلدی” قصه‌های تازه از کتاب‌های کهــن” شــامل دفترهای ” خیر و شر” ،” حق و ناحق” ،” ده حکایت” ،” بچه آدم” ،” پنج افسانه” ،” مرد و نامرد” ،” قصه‌ها و مثل‌ها” ،” هشت بهشت” ،” بافنده داننده” و” اصل موضوع”. آثار دیگری شامل” گربه ناقلــا” ؛” شعر قند و عسل” ؛” مثنوی بچه خوب” ؛” قصه‌های ساده برای نو آموزان” ؛” تصحیح مثنوی مولوی” ؛” گربه تنبل” ؛” خود آموز مقدماتی شطرنج” ؛” خود آموز عکاسی برای همه” ؛” قصه‌های پیامبران”؛” یاد عاشورا” ؛” تذکره شعرای معاصر ایران” ؛” لبخند” ؛” چهل کلمه قصار حضرت امیر( ع)” ؛” دستور طباخی و تدبیر منزل” ؛” خاله گوهر” و آثاری دیگر که هنوز به چاپ نرسیده است همگی توسط او نوشته شده‌اند[2].

 

[1]  http://www.bbc.co.uk/persian/iran

[2]  https://fa.wikipedia.org/wiki

 

مطالب مرتبط