شارلوت برونته

شارلوت برونته
مترجم: فرهاد کاوه

•۱۸۱۶

«شارلوت برونته» نویسنده رمان مشهور «جین ایر» و یکی از سه خواهر معروف ادبیات انگلستان «آن برونته» – نویسنده رمان «آگنس گری»- و «شارلوت برونته» – نویسنده رمان «بلندی های بادگیر» – است که هر سه آنها نه تنها به واسطه آثارشان بلکه به دلیل عمر کوتاه و غم انگیزشان صاحب شهرت اند. شاید همین زندگی غمبار آنها بوده که تعبیری صادقانه از عشق را در آثارشان متبلور کرده است. به رغم آنکه پرداختن به چنین مقوله ای در ادبیات آن دوره انگلستان معمول نبوده است اما در طول ۴۰ سال گذشته هر روز بر شهرت «شارلوت برونته» افزوده شده است چرا که منتقدان نظام مردسالارانه معتقدند «شارلوت» در آثارش زندگی زنانی ستمدیده را روایت می کند و بدین ترتیب اعتراض خود را به نمایش می گذارد.

او در جایی از رمان «جین ایر» می نویسد: «اصلا به این فکر نباش که در جایگاهی برابر با آنها قرار گیری. همان که می گذارند در کنارشان باشی از لطف آنها است. ثروت همیشه از آن آنها است و از آن تو هیچ. جایگاه تو فروتنی و تواضع می طلبد و تلاشی سخت که از نگاه آنها قابل قبول به نظر برسی.»

«جورج لوئیس» در گفت وگویی با «جورج الیوت»، «شارلوت» را اینگونه معرفی می کند: «دختری روستایی، ساده و کوتاه قامت که ظاهری همچون خدمتکاران نحیف دارد.»

«شارلوت برونته» ((Charlatte Brante در آوریل سال ۱۸۱۶ در شمال انگلستان متولد شد در روستایی به نام «سورنتون». سراسر چشم اندازهای زیبا و مناظر بدیع که عمیقا او را تحت تاثیر قرار داد و به قول خودش: «این طبیعت زیبا، آدمی را به سکوت و تنهایی دعوت می کند، به تجرد و تجربه حسی غریب که تنها وقتی در دل طبیعتی به تو دست می دهد.» و شاید به همین دلیل بود که او خیلی زود مادر و دو خواهر خود را از دست داد و دوران کودکی را در کنار «امیلی»، «آن» و تنها برادرش «برن ول» (Branwell) زیر نظر پدر و عمه ای مذهبی و سختگیر گذراند.

این سه خواهر بیشتر وقت خود را در یکی از اتاق های طبقه بالای خانه کوچک شان می گذراندند و آنجا بود که در بازی هایشان برای خود قلمروی خیالی می یافتند که بعدها الهام بخش معروف ترین آثار ادبی شان شد. اما برخلاف این سه «برن ول» تنها پسر خانواده بهره ای از هنر و ادبیات نبرده بود و پس از آنکه بخت خود را در نقاشی و نویسندگی آزمود و به نتیجه ای نرسید به تدریس خصوصی پرداخت و مدتی را نیز در راه آهن مشغول شد اما به واسطه اعتیادش به الکل و تریاک شغل خود را از دست داد و پس از آنکه مدتی را نزد خواهرش«آن» بود، در جوانی از دنیا رفت.

«شارلوت» برای تحصیلات ابتدایی به مدرسه ای روحانی فرستاده شد اما او پس از یک سال به دلیل شرایط سخت آنجا را ترک گفت و به مدرسه ای دیگر رفت.

او پس از اتمام دبیرستان به افسردگی شدید مبتلا شد و در این حال بود که تصمیم به انتخاب نویسندگی به عنوان یک شغل گرفت گو اینکه «رابرت ساوثی» در بیست ویکمین سالگرد تولد «شارلوت» او را نصیحت کرده بود که «هیچ زنی نمی تواند از نوشتن امرار معاش کند.» «شارلوت» در سال ۱۸۴۲ به قصد یادگیری زبان های فرانسه، آلمانی و همچنین مدیریت به بروکسل سفر کرد و در همان دوران بود که اولین مجموعه شعرش را با نام مستعار «کارر بل» (Currer Bell) به چاپ رسانید که تنها دو نسخه از آن به فروش رفت. او پس از آنکه اولین رمانش با عنوان «استاد» نیز با موفقیت مواجه نشد نگارش رمان «جین ایر» را آغاز کرد که در اکتبر سال ۱۸۴۷ به چاپ رسید و در مدت زمان کوتاه موفقیت و شهرتی بسزا برای «شارلوت» به ارمغان آورد.

قهرمان داستان «جین ایر» دختری یتیم و فقیر است که با تلاش بسیار موفق می شود به مقام معلمی برسد و مدارج افتخار را طی کند و پس از آنکه از عموی خود ثروتی به ارث می برد عاقبت زندگی مشترکی تشکیل می دهد. «شارلوت» پس از این موفقیت بزرگ رمان «شرلی» و سپس «ویلت» را به رشته تحریر درآورد. «شارلوت برونته» یک سال پس از انتشار آخرین رمانش در حالی که برادر و خواهرش «امیلی» را در یک سال از دست داده بود، در ۳۱ مارس ۱۸۵۵ در حالی که به تازگی ازدواج کرده و باردار بود در همان دوران و قبل از آن که فرزندش متولد شود چشم از جهان فروبست.