هرزه‌نگاری در اینترنت

«مارک لاسر» یکی از رهایی یافتگان از چنگال اعتیاد به سکس و نیز مؤسس و مدیر اجرایی اتحادیه مسیحی بازپروری معتادان به سکس می‌باشد. لاسر معتقد است که در حال حاضر، اینترنت به واسطه داشتن سه ویژگی، مهم‌ترین منبع اشاعه هرزه‌نگاری است. این سه مشخصه عبارتند از: قابلیت دسترسی آسان کاربران به آن، استطاعت داشتن همگان در پرداخت بهای آن، ناشناس ماندن مصرف‌کنندگان آن. وی در ادامه می‌گوید، این امکان وجود دارد که کودکان به واسطه دیدن مطالب و تصاویر مستهجن، رفتار سکسی منحط از خود بروز دهند و یا اینکه توسط مفسدان اینترنتی مورد اغفال واقع شوند. وی معتقد است که در مورد بزرگسالان نیز هرزه‌نگاری اینترنتی می‌تواند منجر به بروز رفتارهای جنسی نامعقول و یا گاهی اعتیاد جنسی شود..

مطالعات متعدد صورت گرفته، حاکی از استفاده روزافزون از سایت‌های اینترنتی مختص به سکس می‌باشد. در سال 1998، دکتر الکوپر از طریق معالجه صدها کاربر متصل به طور همزمان، پی برد که 15 درصد از آنان به یکی از پنج سایت اینترنتی برتر در زمینه سکس متصل بودند. مطالعه‌ای که به دنبال آن در سال 1999 صورت پذیرفت، نشان داد که 31 درصد از کاربران متصل در یک زمان، به سایت‌هایی اتصال داشتند که مختص به سکس بود.
تازه‌ترین مطالعه در این زمینه، که زیر نظر مؤسسه بازپروری معتادان به سکس لوس‌آنجلس صورت گرفته است، حاکی از آن است که هر هفته 25 میلیون نفر آمریکایی به سایت‌های اینترنتی مختص سکس متصل می‌شوند و نیز این که، اصولاً 60 درصد از بازدیدکنندگان هر گونه سایت اینترنتی، به دنبال مطالب مربوط به سکس هستند. چنین برآورد می‌شود که تا سال 2001، 95 میلیون نفر آمریکایی به اینترنت دسترسی داشته باشند.

شیوع استفاده از هرزه‌نگاری اینترنتی
در سال 2000، مجله ‌«بی‌ارادگی و اعتیاد جنسی» در یکی از نسخه‌های خود، به نقل از نویسندگان متعددی اظهار داشت که اتصال به سایت‌های اینترنتی مختص به سکس، محدود به کاربران خانگی نشده، بلکه یکی از معضلات جدی در محیط‌های کاری، به شمار می‌رود. طی تحقیقات صورت گرفته در مورد 500 شرکت پیشرو و موفق، روشن شد که کارمندان مرد، 62 درصد از زمان مصرف شده خود در پشت کامپیوتر را از سایت‌های مختص به سکس استفاده می‌کنند.
اخیراً یکی از دوستان بنده که معاون مدیر کل یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشورمان است، مجبور شده، بیست نفر از بالاترین رده‌های اجرایی مدیران را به دلیل استفاده افسارگسیخته از سایت‌های اینترنتی مختص به سکس، هنگام کار با کامپیوترهای این شرکت، اخراج نماید.
عموماً تمامی پژوهشگران براین عقیده‌اند که سایت‌های اینترنتی مختص به سکس، صنعتی است که به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است. هر هفته، صدها نفر به استفاده‌کنندگان از این گونه سایت‌های اینترنتی افزوده می‌شوند. در مورد تمامی موتورهای جست‌وجو، شما می‌توانید با وارد نمودن کلماتی که در ارتباط صرفاً اندکی با مبحث سکس دارد، به هزاران سایت اینترنتی مختص به سکس دست یابید.
اگرچه توانسته‌اند تا حدودی سایت‌های مختص به سکس در کودکان را محدود نموده و دسترسی به آنها را تحت کنترل درآورند، لکن اغلب این نوع هرزه‌نگاری‌ها، در حال حاضر از طریق بولتن‌های خبری و یا گروه‌های خبری اینترنتی در قالب «فایل‌های صوتی» قاچاق می‌شود که کاربران به طرق مختلف می‌توانند آن را مخفی نگه دارند. این گروه‌های خبری، شامل گروه‌هایی از کاربران است که دو به دو به هم متصل شده‌اند و از تصاویری بهره می‌گیرند که در قالب یک رقم، به طرق مختلف قابل انتقال به هر یک از طرفین است.
شاید چندان نیاز به ذکر نباشد که تصاویری نیز از طریق پست‌های الکترونیک مبادله می‌شود. این چنین تصاویری اکثراً عبارتند از: تصویر کودکان عریان، تصویر حالات جنسی کودکان، تصویر رفتار جنسی کودکان، احیاناً تصاویری باورنکردنی در مورد تجاوز جنسی به کودکان، اسارت جنسی و 

بزرگسالان با کودکان.

اشکال متعدد انحطاط
در مورد مطالب سکسی موجود در اینترنت، متخصصین و کارشناسان، نظرات متفاوتی دارند. برخی از متخصصین بر این عقیده‌اند که چنین مطالبی آموزنده بوده و موجب کاهش برخی قیود مضر می‌شود، به عبارتی دیگر، راه گریز و سوپاپ اطمینانی است که در جامعه فعلی نایاب است. هر چند در این میان، تعداد معدودی از ایشان اشکال خاصی از هرزه‌نگاری، من جمله موارد فوق‌الذکر را عموماً مخرب و خطرناک می‌دانند.
تخریب اجتماعی رفتار جنسی کودکان نیز می‌بایست شدیداً مورد توجه قرار گیرد. هیچ کدام از ما، والدین و مربیان، کمترین تردیدی نداریم که فرزندانمان بیشتر از ما به کامپیوتر می‌پردازند. حتی ممکن است که یک کودک پنج ساله نیز این مهارت را داشته باشد که به هر گونه سایت اینترنتی دست یابد. بر همین اساس، برخی از متخصصین بر این عقیده‌اند که متوسط سنی کودکی که برای نخستین بار یک صحنه هرزه‌نگاری را مشاهده می‌کنند، از سن 11 سالگی به 5 سالگی کاهش یافته است. علاوه بر این، نمی‌توانیم سایر اشکال هرزه‌نگاری را که امروزه از زمانی که بنده در سال 1961 برای نخستین بار هرزه‌نگاری را مشاهده کردم فراوان‌تر است، نادیده بگیرم.
«استیو کاواناخ» متخصص در زمینه بهداشت روان، در کتاب خود تحت عنوان «در این فضای اینترنتی از فرزندتان مراقبت به عمل آورید» می‌نویسد: «مطالعات متعددی ثابت می‌کند که مشاهده مطالب هرزه‌نگاری می‌تواند کودک را به انجام اعمال جنسی علیه سایر کودکان وادارد … بدیهی است که مشاهده‌ی رفتار منحط جنسی در اینترنت، می‌تواند منجر به انحراف جنسی کودک شود که به نوبه خود، سلیقه‌های جنسی وی را شکل می‌دهد و در سنین بزرگسالی وی نیز نمود خواهد داشت».
در قالب اصطلاحات کامپیوتری می‌توان گفت که مغز کودک به لحاظ ساختاری عصبی، می‌تواند برای اشکال مختلف جهت‌گیری‌های جنسی برنامه‌ریزی شود. در حالی که مغز نمی‌تواند سلول‌های مغزی جدیدی را به وجود بیاورد، لکن دائماً در حال تولید واسطه‌های میانی است.
دکتر «جان مانی» از دانشگاه «جونز هاپکینز» برای نخستین بار در سال 1986 در کتاب خود تحت عنوان «طرح‌های دوستی» این نظریه را تشریح نمود که در زمینه مسائل جنسی، مغز انسان عمدتاً در همان دوران طفولیت، جهت‌گیری‌های اساسی را پیدا می‌کند. همچنین ایشان بر این عقیده‌اند که اغلب انحرافات جنسی در هر قالبی که صورت بگیرد، ریشه در تجربیات دوران طفولیت دارد.
از این گذشته، صرفاً تماشای تصاویر مربوط به انحرافات جنسی، می‌تواند تأثیرات شدیدی را بر روی کودک داشته باشد. تجربه شخصی بنده و تجربه بیش از هزار موردی که در این زمینه به من مراجعه داشته‌اند، می‌تواند مؤیدی بر این نظریه باشد. می‌بایست بر این نکته نیز تأکید داشته باشم که این صرفاً هرزه‌نگاری وقیحانه نیست که چنین تأثیراتی را به دنبال دارد بلکه بسیاری از روان‌شناسان، من‌جمله دکتر «جودیث رایزمن»، بر این عقیده‌اند که اشکال به اصطلاح «متعادل‌تر» از قبیل تصاویر موجود در مجلات روزمره، نیز می‌تواند تا به این اندازه مخرب و خطرناک باشد.

اعتیاد به هرزه‌نگاری اینترنتی
در حیطه علوم درمانی در مورد نظریه بی‌ارادگی و اعتیاد جنسی، اختلاف نظر وجود دارد. هیچ تردیدی نیست که اکثریت قریب به اتفاق کاربران اینترنتی، به هرزه‌نگاری‌های موجود در آن اعتیاد پیدا نکرده‌اند، لکن برای بنده واضح و مبرهن است که تعداد زیادی از آنها اعتیاد پیدا کرده‌اند. برخی از محققین نیز بر این عقیده‌اند که تعدادی از معتادان به سکس، صرفاً به دلیل وجود اینترنت، به مشکلات جنسی آلوده شده‌اند که در صورت نبود اینترنت این اتفاق نمی‌افتاد.
یکی از موارد مناقشه در مبحث درمانی مربوط به موضوع «آیا سکس می‌تواند یک اعتیاد باشد یا خیر؟» پیرامون مفهوم «تحمل» شیمیایی است. در حیطه علوم درمانی، بسیاری بر این عقیده‌اند که ماده یا فعالیتی اعتیادآور است که لزوماً یک تحمل شیمیایی را در فرد معتاد ایجاد می‌نماید. به عنوان مثال، افراد دائم‌الخمر می‌دانند که در طول دوره‌ی اعتیادشان، جهت دریافت یک تأثیر معین از مصرف الکل، می‌بایست روزبه‌روز الکل بیشتری را مصرف کنند. تحقیقات جدید صورت گرفته من جمله تحقیقات دکتر «هاروی میلکمن» و دکتر «استارت ساندرویرن» نشان داده است که فعالیت و خیال‌پردازی سکسی، به دلیل این که تولید مواد شیمیایی حاصل از فعل و انفعالات مغز را به دنبال دارد، می‌تواند تحمل مغز را در برابر سکس بالا ببرد.
بنده با بیش از هزار زن و مرد معتاد به سکس برخورد داشته‌ام. تقریباً تمامی آنها از هرزه‌نگاری به این جا رسیده‌اند. در حال حاضر منبع شماره یک هرزه‌نگاری، به لحاظ نسبت فراگیری و شیوع، اینترنت است. در گذشته، فقط مردان به سایت‌های منحصراً سکسی مراجعه می‌کردند، اما متأسفانه در حال حاضر شاهد آن هستیم که شمار زنانی که معتاد به انواع هرزه‌نگاری، مخصوصاً اینترنت هستند، روزبه‌روز در حال افزایش است. پیامدهای هرزه‌نگاری اینترنتی می‌تواند فوق‌العاده مصیبت‌بار باشد. تمامی آنانی که در زمینه‌ اعتیاد به سکس کار می‌کنند، به افزایش قابل توجه شمار معتادان به سکس اینترنتی در سال گذشته اذعان دارند.
به طور نمونه، مواردی را شاهد هستیم که افرادی به دلیل اعتیاد به سکس اینترنتی، کار، فرصت شعلی، یا زندگی زناشویی خود را به مخاطره انداخته‌اند. دکتر «جنیفر اشنایدر» از طریق مطالعه‌ای که بر روی 91 زن که شوهرانشان به این اعتیاد دچار شده‌اند انجام داد، پی برد که آنها همگی احساس می‌کنند که به آنها خیانت شده و ایشان آسیب دیده و طرد شده‌اند. این گروه، در مقایسه وضعیت خود با سایر زنان، وضعیت خود را بسیار نامطلوب‌تر می‌دانستند. 68 درصد آنان اعلام کردند که شوهرانشان جهت انجام سکس با ایشان بی‌علاقه شده‌اند. 2/32 درصد از آنها، علت جدا شدن از همسرانشان را اینترنت می‌دانستند. هرزه‌نگاری اینترنتی، تحت عنوان اعتیاد، می‌تواند تشدید یابد.
این احتمال وجود دارد که اعتیاد به سکس منجر به بروز سایر اشکال بیماری‌های جنسی شود. در برخی موارد، به همراه سایر آسیب‌ها، اعتیاد به سکس می‌تواند منجر به آزار جنسی شود. در این جا به راحتی می‌توان پیامدهای وخیم فیزیکی و حقوقی علیه معتاد و سایرین را پیش‌بینی نمود.

غارتگران اتاق محاوره
می‌بایست از خطر محاورات اینترنتی به عنوان جایی که تمایلات جنسی می‌تواند مشکل‌ساز باشد، آگاه باشیم. می‌دانیم که غارتگران جنسی می‌توانند به صورت مخفی به طرق گوناگون در اتاق‌های گفت‌وگوی اینترنتی (چت) حضور یابند. از سوی دیگر، مفسدان اینترنتی هم چنین می‌توانند مبادرت به ارسال تصاویر سکسی به بچه‌ها یعنی همان قربانیان احتمالی خود بنمایند تا از این طریق، به نوعی بتوانند آنها را جهت تجربه‌های بعدی، «ملایم‌تر» نمایند. این روش یکی از طرق موسوم اغفال بچه‌ها در طول سال‌های متمادی بوده است.
همه ما تاکنون به فرزندانمان تذکر داده‌ایم که نمی‌بایست با غریبه‌ها هم‌صحبت شوند، اما در این زمینه نیز اینترنت مانع از تصمیم‌گیری‌های صحیح می‌شود. چندین موردی که کودکان و نوجوانان از طریق اتاق‌های گفت‌وگو جذب فعالیت‌های سکسی شدند، می‌بایست زنگ خطری باشد که مخاطرات این اتاق‌ها را به ما هشدار دهد.
علاوه بر این، بزرگسالان نیز گرفتار مشکلات اتاق‌های گفت‌وگو می‌باشند. یکی از مراجعین بنده، خانمی است که شوهرش یک کامپیوتر به عنوان هدیه کریسمس به وی داده است. وی می‌گوید که هیچ گاه ماه ژانویه را فراموش نخواهم کرد. وی به محاوره زنده اینترنتی تحت عنوان «رابطه عاشقانه» اعتیاد پیدا کرده است. محققین و متخصصین در زمینه اعتیاد به رابطه‌ی عاشقانه، من جمله دکتر «پت کارنس»، بر این عقیده‌اند که رابطه‌ی عاشقانه، موادی شیمیایی از قبیل فینل اتیل آمین (PEA) را در عصب تولید می‌کند که موجب اعتیاد می‌شود. اعتیاد به رابطه عاشقانه در این زن تشدید شده و در حال حاضر وی مضطرب است که با چهار مرد رابطه داشته است. بنده تاکنون چندین مورد مراجعه داشته‌ام که همگی شرح حالی این چنین داشته‌اند.
هرزه‌نگاری زنده و اتاق‌های گفت‌وگو، خوشایند کسانی است که منزوی و تنها و کسل هستند. آنجا که آسیب‌های عصبی ـ شیمیایی و نیز احساسی مطرح هستند، می‌تواند اعتیاد را به دنبال داشته باشد.

منحصر به فرد بودن اینترنت
یکی از دلایلی که موجب شده اینترنت تا به این حد خطرناک باشد، منحصر به فرد بودن آن است. دکتر الکوپر نخستین کسی بود که مفهوم موتور (AAA) را برای اینترنت به کار برد. او بر این عقیده است که منحصر به فرد بودن اینترنت به این دلیل است که اینترنت می‌تواند در دسترس همگان قرار داشته باشد (Accessible)، همگان توانایی پرداخت بهای آن را دارند (Affordable) و نیز این که کاربران آن می‌توانند ناشناس بمانند (Anonymous).
درآن زمانی که بنده برای نخستین بار یک مجله هرزه‌نگاری به دستم رسید، برای این که بتوانم چیزهایی را پیدا کنم که در داروخانه‌ها و در برخی قفسه‌ها به صورت مخفی وجود داشتند، می‌بایست یک کارآگاه می‌بودم. در آن زمان، من تقریباً یک بزرگسال بودم و جهت پیدا کردن آن چه به دنبال آن بودم، می‌بایست به خیلی از اماکن کثیف و کاملاً نکبت‌بار مراجعه می‌کردم. نکته این بود که چه بزرگسال و یا یک نوجوان بودم، در هر صورت، می‌بایست جهت یافتن آن موارد به این جا و آن جا مراجعه می‌کردم، اما امروزه با وجود اینترنت، دسترسی به این موارد حتی برای خردسال‌ترین کاربران سهل و آسان شده است.
امروزه اشکالی از هرزه‌نگاری وجود دارد و در دسترس است که پنج سال گذشته حتی در کثیف‌ترین اماکن نیز پیدا نمی‌شد. هر ساله شاهد آن هستیم که بر حجم مطالبی این چنین که به سهولت در دسترس همگان قرار دارد، افزوده می‌شود.
بسیاری از مؤسسات من جمله مؤسسه ما که در مینی پلیس است، در زمینه استفاده از کامپیوتر در مدارس و کتابخانه‌های عمومی، با این اشکال مواجه هستیم که هرزه‌نگاری به سهولت قابل دسترسی است. مؤسسه ما یک انجمن آزادی بیان است. اخیراً، حتی رأی‌دهندگان شهرهایی شدیداً سنتی، من جمله شهر هلند و میشیگان نیز در مورد نصب سیستم‌های نظارتی بر روی کامپیوترهای کتابخانه‌های عمومی، مخالفت کردند.
هرزه‌نگاری اینترنتی به گونه‌ای است که همگان به نوعی، استطاعت مالی پرداخت بهای آن را دارند. می‌دانیم که بسیاری از افرادی که بهای چیزی را می‌پردازند و آن را به صورت دست اول خریداری می‌کنند، می‌توانند به صورت رایگان آن را به دیگران نیز منتقل نمایند. نیز می‌دانیم که بسیاری از سایت‌های مختصر به سکس، به صورت رایگان، تصاویری جهت وسوسه کردن ارائه می‌دهند تا شخص اغفال شده، جهت مشاهده مطالب مفصل‌تر، مجبور به استفاده از کارت اعتباری خود شود.
چنین وسوسه‌انگیزی‌های رایگانی، زمینه‌ساز اعتیاد یکی از مراجعین من به سکس اینترنتی شده است. تا جایی که وی در ماه فوریه، 000/85 دلار در این زمینه خرج کرده بود. البته در صورتی که افرادی به دلایل مالی مجبور شوند استفاده خود از مطالب هرزه‌نگاری را محدود کنند و یا لااقل اشکال گران‌تر آن را مورد استفاده قرار ندهند، با این وجود، باز هم مطالب رایگان به آن میزان هست که ایشان را کفایت نماید. اکثریت قریب به اتفاق مراجعین بنده، آنان که به هرزه‌نگاری اینترنتی اعتیاد دارند، پولی را در عوض بهای آن پرداخت نمی‌کنند.
روان‌شناسان متعددی، من جمله دکتر «مارک شوارتز»، مدیر مؤسسه جانسون و رؤسا، بر این عقیده‌اند که این خصیصه اینترنت که کاربران آن می‌توانند ناشناس باقی بمانند، بسیاری از افراد را آسیب‌پذیر نموده است. وی می‌گوید: مواردی وجود دارد که شخصی سابقاً چنین بی‌اراده درگیر فعالیت‌های منحط جنسی نمی‌شده است؛ چرا که لازمه‌ی آن، رفت و آمد وی به اماکن «خطرناک» و پرمخاطره بوده است، اما در حال حاضر، در خانه «امن» خود و به صورت گمنام، درگیر این مسایل است.
مضمون سخن وی این است که روز‌به‌روز افراد بیشتری و به اشکال شنیع‌تری درگیر این گونه انحرافات جنسی می‌شوند. سابقاً معمول بود که افراد «نرمال» تنفر داشتند از این که در مکان‌هایی حاضر شوند که در آنجا انحرافات جنسی صورت می‌گرفت؛ اماکنی از قبیل کاباره‌های S&M اما امروزه از طریق هرزه‌نگارهای زنده و محاورات اینترنتی، وارد شدن در این فعالیت‌ها بسیار راحت‌تر و بی‌دردسر تر صورت می‌پذیرد.

برخورد اتفاقی
بنده به این موتور (AAA) یک A چهارمی هم اضافه خواهم کرد و آن هم اتفاقی (Accidental) بودن آن است. آنان که تلاش داشته‌اند از حقوق آزادی بیان برای هرزه‌نگاران دفاع کنند، دیری است که ادعا می‌کنند، همگی مختارند در مورد تماشای هرزه‌نگاری‌ها تصمیم بگیرند. در حالی که در حیطه اینترنت، این هرزه‌نگاری است که می‌تواند در جست‌وجوی شما باشد و نیز این که، همگی ما مطلع هستیم که گاهی ناخواسته و نطلبیده، پست‌هایی به صورت الکترونیک برای ما ارسال می‌شود که سایت‌های اینترنتی مختص به سکس را تبلیغ می‌کند. نکته واحدی در اینجا لازم به ذکر است؛ بزرگ‌ترین خطر احتمالی برای کسانی که به دنبال به‌کارگیری این شبکه گسترده‌ی جهانی در راستای اهداف سازنده و سودمند هستند، آن است که آنها به طور اتفاقی در معرض سایت‌های مختص به سکس واقع خواهند شد.
اخیراً گروهی از والدین که به بنده مراجعه داشته‌اند، بیان می‌کردند که چگونه دختر 8 ساله آنها، در اینترنت به دنبال افسانه تخیلی «سیندرلا» بوده است. بدین ترتیب که این دختر بچه با وارد نمودن کلمه «سیندرلا» در موتور جست‌وجو، با شماری از گزینه‌ها روبه‌رو می‌شود؛ یکی از این گزینه‌ها، تحت این عنوان آمده است: «سیندرلا را فقط خودتان ببینید». این دختر بچه هم که صد البته به دنبال دیدن سیندرلاست، بر روی این گزیه کلیک می‌کند و ناگهان با تصویری مواجه می‌شود که در آن یک زن عریان با استفاده از آلت مصنوعی به دنبال ارضای خودش است. بنده می‌بایست این را به نوعی یک شبیخون جنسی معرفی کنم.
«رابرت فریمن ـ لنگو» یکی از محققین و رفتارشناسان جنسی مشهور، اخیراً با استفاده از ADL بزرگ‌ترین خدمات‌دهنده مستقیم در حیطه اینترنت، تحقیقی را انجام داده است. وی کلمات «کنترل و نظارت والدین» را در این موتور جست‌وجو وارد می‌کند. اسامی 508/12 سایت اینترنتی که شامل سایت‌های متعدد و گسترده‌ای در زمینه‌های صرفاً جنسی است، در نتیجه‌ی این جست‌وجو به دست می‌آید. آیا با این وجود، جای تردید باقی خواهد ماند که اگر شما به دنبال مطالب به خصوصی باشید، باز هم احتمالاً آنها به طور اتفاقی به سراغ شما خواهند آمد؟ هر چند این سوال را نیز باید پرسید که آیا برخی از این موارد، فی‌الواقع اتفاقی است یا تعمدی؟ طبق ارزیابی‌ها، 85 درصد تولید هرزه‌نگاری در آمریکا، با مدیریت مجرمان سازمان‌یافته صورت می‌گیرد. آیا نمی‌بایست به خود بیاییم؟ آن چه مسلم است این که، این اقلیت معدود در فرهنگ ما، در راستای «عرضه» تولیدات خود تا چه میزان می‌تواند تهاجمی عمل کند؟
بنده به عنوان کسی که از چنگال اعتیاد به سکس رهایی یافته‌ام، شخصاً به دلیل تهاجمی بودن و به عبارتی همان خصیصه منحصر به فرد بودن هرزه‌نگاری اینترنتی، آسیب‌پذیر شده‌ام. مسلم است که اگر یک دائم‌الخمر بودم، کسی پیدا نمی‌شد که بطری‌های شراب را رایگان به خانه‌ی من بیاورد، اما در حال حاضر، به دلیل اقتضای شغلی، می‌بایست غالباً به اینترنت متصل باشم. هر روز با گزینه‌های سکسی مورد هجمه‌ قرار می‌گیرم، در صورتی که نه به دنبال چنین مطالبی بوده‌ام و نه آنها را طلبیده‌ام.

منبع: http:// galenet. Galegroup.com

مطالب مرتبط