هجده تیر با مهدی آذریزدی

مریم حیدری
کارشناسی علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه قم
M.heydari7889@gmail.com

نام اصلی: مهدی آذر‌خرمشاهی
تخلص: آذر‌یزدی
زمینه کار: کودک و نوجوان
محل تولد: خرمشاه یزد
سالروز تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۰۰
فوت: ۱۸ تیر ۱۳۸۸
آثار: قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب، قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن، قصه‌های قرآن، قصه‌های عطّار
«مهدی آذر‌یزدی» نویسنده تاریخ ادبیات کودک و نوجوان هیچ گاه به مدرسه نرفت و در ۵۴ سالگی وقتی اولین بار یک کلاس درس دید، نتوانست جلوی گریه‌اش را بگیرد.
الفبا را از پدر یاد می‌گیرد که موافق رفتن به مدرسه نبود، بعد از بافندگی، در کتاب‌فروشی مشغول به کار می‌شود؛ می‌بیند که دنیا با کتاب‌ها خیلی بزرگتر است. از آن‌جایی که اگر کاری با اخلاص و نه برای پول و شهرت باشد، بهترین می‌شود نوشته‌هایش مورد توجه قرار گرفت. درآمد زندگی او از خریدن کتاب‌هایش توسط بچه‌ها بود. خسیس نبود با درآمد کمی که داشت صرفه جویی می‌کرد.
مهدی آذریزدی، اولین نویسنده‌ای است که در ایران به فکر نوشتن داستان برای کودکان و نوجوانان افتاد، به همین دلیل است که عنوان «پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران» را به او داده‌اند. همچنین به خاطر آثار ارزشمند او در حوزه کتاب کودک، روز درگذشت او به نام روز ملی ادبیات کودک و نوجوان نام‌گذاری شده ‌است. «مهدی آذریزدی» را پرتیراژترین نویسنده‌ تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران می‌دانند، در مجموع، بیش از 20 عنوان کتاب برای بچه‌ها نوشته است. (۱)
نام مهدی آذر‌یزدی، نویسنده تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران همیشه همراه است با ۸ جلدی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب».
مهدی آذر‌یزدی درباره اشتیاقش به کتاب خواندن می‌گفت: این تنها لذتی است که می‌شناسم. می‌گفت: کاش کسی پیدا شود به زبان ساده امروزی، قصه‌های این کتاب‌های کهن را، بازنویسی کند.
کاری که «مهدی آذر‌یزدی» انجام داد بازنویسی ادبیات کهن ما بود…
از میان آثار «مهدی آذر‌یزدی» به مجموعه‌ی هشت جلدی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» می‌پردازیم:
در مجموعه هشت جلدی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»، حکایات و داستان‌های شیرینی است که در هر کدام از این حکایات، دریایی از درس و راه و رسم زندگی می‌باشد و موضوع مشخصی را دنبال می‌کند. (۲)
در این هشت جلدی قصه‌هایی از کتاب‌های گوناگون آورده شده‌است:
جلد اول: قصه‌های برگزیده از کلیله و دمنه
جلد دوم: قصه‌های برگزیده از مرزبان‌نامه
جلد سوم: قصه‌های سندباد‌نامه و قابوس‌نامه
جلد چهارم: قصه‌های برگزیده از مثنوی معنوی
جلد پنجم: قصه‌های برگزیده از قرآن
جلد ششم: قصه‌های برگزیده از آثار شیخ عطار
جلد هفتم: قصه‌های برگزیده از گلستان و ملستان
جلد هشتم: قصه‌های برگزیده از چهارده معصوم (ع)

جلد اول قصه‌های برگزیده از کلیله و دمنه:
این ۲۵ قصه‌ای که در کتاب حاضر دیده می‌شود، همان قصه‌های خوب کتاب کلیله و دمنه است که به زبان ساده نگارش شده‌است تا همه بچه‌ها بتوانند خودشان بخوانند.
جلد دوم قصه‌های برگزیده از مرزبان‌نامه:
کتاب اصلی مرزبان‌نامه از دو جهت دارای اهمیت است یکی از جهت مطالبش و دیگر از جهت زبان آن که از آثار استادانه ادبی است این ۲۱ قصه‌ای که از میان آن‌ها برگزیده شده قصه‌های خوب مرزبان‌نامه قصه‌هایی است، که همیشه و همه‌جا می‌تواند چیزی به خواننده بیاموزد.
جلد سوم قصه‌های سندباد‌نامه و قابوس‌نامه:
در کتاب سندبادنامه نویسنده از میان داستان‌های خوب و بد، قصه‌های خوب را که همیشه سودمند است انتخاب کرده و به زبان ساده‌تر برای شما نوشته‌است. قابوس‌نامه را یکی از پادشاهان قرن پنجم هجری به نام کیکاووس برای نصیحت به فرزندش نوشته‌است و مطالب مفید تربیتی فراوانی دارد که در کتاب قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب بعضی داستان‌های انتخابی را به زبان ساده‌تر نوشته‌است.
جلد چهارم قصه‌های برگزیده از مثنوی معنوی :
در این کتاب قصه‌های برگزیده و نوساخته از کتاب مثنوی مولوی را می‌خوانیم، نویسنده از میان همه حکایت‌های مثنوی ۲۴ قصه را انتخاب کرده‌است و با تغییراتی که لازم دانسته به زبان ساده‌تر برای شما نوشته‌است.
جلد پنجم قصه‌های برگزیده از قرآن:
این کتاب دارای تمام قصه‌های قرآنی نیست، بلکه شامل قصه‌های مشهور‌تر و انتخاب‌شده است. بعضی داستان‌ها کوتاه‌تر و بعضی دیگر بلند‌تر نوشته شده‌است و بیشتر به روش قصه گویی نزدیک شده‌است.
جلد ششم قصه‌های برگزیده از آثار شیخ عطار:
از شیخ عطار ۷ کتاب شعر موجود است و از همه معروف‌تر سه کتاب است که نام آن‌ها منطق الطیر، مصیبت‌نامه و الهی‌نامه است و از میان صد‌ها حکایت کتاب عطار، ۲۱ قصه انتخاب شده و ساده‌تر و امروزی‌تر نوشته شده‌است.
جلد هفتم قصه‌های برگزیده از گلستان و ملستان:
مقصود کتاب گلستان سعدی است.
جلد هشتم قصه‌های برگزیده از چهارده معصوم:
جلد هشتم از مجموعه قصه‌های خوب برخلاف ۷ کتاب دیگر که گاه از یک کتاب معین و یا از چند کتاب همانند اقتباس شده‌بود؛ قصه‌های این کتاب از ده‌ها کتاب گوناگون گرفته شده‌است. (3)

منابع :

(1)
https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D8%AF%DB%8C_%D8%A2%D8%B0%D8%B1_%DB%8C%D8%B2%D8%AF%DB%8C
(2)
https://farsi.khamenei.ir/book-content?id=19339
(3)
beheshteghalam.ir

مطالب مرتبط