قلعه باستانی قیز‌قلعه‌سی قم (جمکران)

این قلعه باستانی مربوط به دوره پیش از اسلام و ساسانیان می باشد و از آثار باستانی ارزشمند استان قم محسوب می شود که متاسفانه طی سالیان متمادی مورد هجوم برخی افراد سودجو قرار گرفته است.هنوز آثار جالبی از برج و باروهای نگهبانی، شبستان ها، سیلوها و چاه های عمیق ذخیره غلات و آب و همچنین بنایی زیبا که بنابر برخی نقل ها آتشکده یا آسیاب بوده است باقی مانده و برای علاقمندان دارای جلوه و چشم انداز منحصر به فردی می باشد.
علاوه بر بعد تاریخی، این مکان به لحاظ طبیعی نیز جلوه خاصی دارد.صخره هایی با اشکال عجیب و زیبا و نیز پوشش گیاهی و جانوری که با توجه به وضعیت منطقه و نزدیکی آن به مرکز شهر درخور توجه است. در این بازدید گروه به خوبی با قلعه و پیشینه آن و همچنین با پدیده های ژئو مرفولوژی بی نظیر آن که بر روی سازند قم قرار گرفته و زمانی زیر دریای تتیس و قم قرار داشته است و حاصل دوره سوم زمین شناسی است و شامل پدیده هایی مثل گسل، چین خوردگی، طاقدیس، ناودیس و آثار ماکرو فسیلی متنوع می باشد؛ آشنا شد.
گونه های جانوری مانند آگامای پولک درشت صخره ای، گکوی عنکبوتی، لاسرتای چشم ماری، انواع حشرات، پرندگانی مانند غراب، کمرکولی، چکچک پشت سفید چکاوک کاکلی، گیاهانی مانند گز، تاغ و… ثبت شده اند.

مطالب مرتبط