آب‌انبار کیش، معجزه معاصر هرمزگان که سرشار از زیبایی است

در ایران یکی از مقصدهای گردشگری، سفر به جنوب آن است که بسیار جالب و هیجان انگیز است، سفر به جزیره کیش از پرطرفدارترین این مقاصد می‌باشد. جزیره کیش با وجود مساحت اندکی که دارد در دل خود رازهای زیادی را نهفته کرده است. در زمان‌های گذشته، آب‌های زیرزمینی را به روش‌های گوناگون ذخیره می‌کردند و ایرانیان برای ذخیره این منبع با ارزش از ذخیره سازی ویژه‌ای بهره می‌بردند. یکی از این منابع مهم، آب انبارها بوده‌اند.
جاذبه‌ای که در کیش مد نظر ما است قدمت تاریخی زیادی ندارد و در سال 1373 ساخته شده است که از 2 گنبد و 5 بادگیر در منطقه حریره جزیره کیش ساخته شد. بادگیرهای این مجموعه همچون سایر بادگیرهای ایرانی کار تهویه و خنک نگه داشتن فضا را برعهده دارند و گنبدهای آن نیز با فرم نیم کره خود سبب خنک شدن فضا در آب و هوای همیشه گرم جزیره کیش می‌شوند.
دهانه ورودی این فضا و بادگیرها هوا را در روزهای گرم سال نیز خنک می‌کنند. برخورد هوا به آب این موضوع را شدت می بخشد اما در حال حاضر هیچ آبی در این آب انبار وجود ندارد و همین امر باعث شده تا اثرات گنبد و بادگیرها را کمتر احساس کنیم.
معماری این مجموعه با الهام‌گیری از معماری یزدی ساخته شده است و برای گردشگران بسیار جالب توجه است. در حال حاضر این مجموعه، آبی در حوض خود ندارد ولی مسیر پیاده روی مخزن آب به بازدید کنندگان امکان می‌دهد تا از استخر بازدید کنند.