فینالیست‌های جایزه کتاب آلمان معرفی شدند

از میان ۲۰ کتاب فهرست اولیه؛

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اشپیگل، دیروز ۱۵ سپتامبر طبق اعلام قبلی، جایزه کتاب آلمان ۶ رمان برتری را که به فهرست نهایی این رقابت راه یافتند، معرفی کرد.

از وقتی زمان ثبت نام برای شرکت در این دوره به پایان رسید هفت عضو هیات داوری این جایزه ۲۰۶ کتاب را بررسی کردند و پس از انتشار فهرست اولیه‌ای که دربرگیرنده ۲۰ رمان بود، در مرحله بعد ۶ رمان را به عنوان فینالیست انتخاب کردند.

شرط شرکت در این رقابت انتشار کتاب از اکتبر ۲۰۱۹ تا ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ بوده است.

هانا انگل مایر سخنگوی هیات داوری هنگام انتشار فهرست اولیه با صدور بیانیه‌ای در این باره گفته بود: برخلاف خبرهایی مبنی بر اینکه در ماه‌های اخیر کتاب نخوانده‌ایم، کشف بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب جدید نشان دهنده امید زیادی است.

وی افزود: این تعداد کتاب هیات داوران را با پانورامایی از رمان‌های بیشتر واقع‌گرایانه روبه‌رو ساخت. تعداد قابل توجهی از آنها از روایتی خودزندگینامه‌ای بهره گرفته‌اند و برخی از آنها موضوعی تاریخی را انتخاب کرده‌اند. این فهرست در عین حال دربرگیرنده رمان‌هایی است که به مباحث اخیر درباره هویت سیاسی می‌پردازند. خوشحالیم که همچنین کتاب‌هایی خلق شده‌اند که فرم‌های تجربی را به چالش کشیده‌اند. بنا بر این فهرست اولیه ما نه تنها دربرگیرنده طیفی وسیع از نظر موضوعی بلکه طیفی وسیع از شکل‌های بیان شعری هم هستند.

نویسندگان و رمان‌هایی که به عنوان فینالیست انتخاب شده‌اند عبارتند از:

بوو بِیِرگ برای «مارپیچ‌ها» (کلاسن، ژانویه ۲۰۲۰)

دوروتی المایگر برای «از کارخانه شکر» (کارل هانسر، آگوست ۲۰۲۰)

توماس هچ برای «بندقلب» (کیپن‌هویر & ویچ، سپتامبر ۲۰۲۰)

دنیس اوده برای «نور پراکنده» (سورکمپ، آگوست ۲۰۲۰)

آن وبر برای «آنت، یک حماسه قهرمانانه» (ماتیس & زایتس برلین، فوریه ۲۰۲۰)

کریستین وونیکی برای «بانویی با دستِ نقاشی شده» (برنبرگ، آگوست ۲۰۲۰)

به این ترتیب هلنا آدلر، بریگیت برنباخر، آرنو کامندیش، رومان ارلیش، والری فریچ، چارلز لوینسکی، لایف راندت، استفان روییس، رابرت سیتالر، افا سیشل‌اشمیت، اولیوا ونزل، فرانک ویتسل، ایریس وولف و ینیس وونه‌برگر از رسیدن به مرحله نهایی بازماندند.

ارزش جایزه کتاب آلمان ۳۷۵۰۰ یورو است که از این میان برنده ۲۵ هزار یورو و هر یک از فینالیست‌ها نیز ۲۵۰۰ یورو دریافت می‌کنند.

۱۲ اکتبر برنده این رقابت در مراسمی که آغازگر نمایشگاه کتاب فرانکفورت خواهد بود، معرفی می‌شود. هیچیک از نامزدها تا لحظه اعلام نام برنده در این مراسم، از انتخابش خبر نخواهد داشت.

مطالب مرتبط