همایش نقش آل بویه در فرهنگ و تاریخ ایران و جهان اسلام

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ همایش ملی «نقش آل بویه در فرهنگ و تاریخ ایران و جهان اسلام» پس از کسب مجوز از شورای پژوهشی دانشگاه گیلان از آذر ماه ۱۳۹۸ شروع به کار کرده است.

از ابتدای فراخوان این همایش، ۱۱۹ مقاله به دبیرخانه ارسال شده که از این تعداد، ۹۵ مقاله از طرف کمیته علمی مورد پذیرش قرار گرفته است.

گزیده‌ای از مقالات پذیرش شده و همچنین اصل مقالات پذیرش شده به‌ صورت سخنرانی و یا پوستر در مجموعۀ الکترونیکی چاپ و در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، همایش ملی «نقش آل بویه در فرهنگ و تاریخ ایران و جهان اسلام» به دلیل رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، روز چهارشنبه 16 مهر، صبح و عصر از طریق وبینار در دانشگاه گیلان برگزار می‌شود.

برخی از مقالات ارائه شده به این همایش عبارتست از «مولفه‌های تحکیم و تثبیت قدرت سیاسی آل بویه»، «تحلیلی بر سیاست مذهبی آل بویه در برابر تشیع امامی»، «نگرشی بر آثار تاریخی باقی‌مانده از اصفهان دوره آل بویه»، «بررسی نقش و عملکرد سیاسی زنان در حکومت بویهیان»، «عضدالدوله و ایرانمداری»، «از شمایل‌نگاری مذهبی شیعی آل بویه تا تعزیه‌خوانی صفوی به روایت دیوارنگاره‌ها»، «سکه‌های آل بویه»، «نقش تولید و تجارت ابریشم در اقتصاد عهد آل‌بویه» و «بررسی نمادشناسی شیر و عقاب در منسوجات دوره آل‌بویه» است که در وبینار روز چهارشنبه ارایه می‌شوند.

گفتنی است، همایش ملی «نقش آل بویه در فرهنگ و تاریخ ایران و جهان اسلام» به همت پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان، انجمن ایرانی تاریخ و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برگزار می‌شود.

————-

مطالب مرتبط