مشاوره اطلاعاتی در شیپور و دیوار

دانشجویان بخوانند

چندی پیش به دلیل نامه های وارده به سایت متوجه شدم که گروهی در تهران که هویت نامشخصی دارند، در قالب مرکزی خودخوانده به نام همیار پژوهش کار پایان‌نامه‌نویسی و مقاله ‌نویسی را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی انجام می‌دهند. نامه ها حاوی دلخوری شدید و نارضایتی از بدقولی و کلاه‌برداری بود. چون اطلاعاتشان را در سایت ما وارد کرده بودند با آنها تماس می‌گرفتم و متوجه شدم افرادی حتی در مقطع دکترا، به این گروه ناشناخته تهرانی که اسامی چون علوی و اشجاری و … را در خود داشتند؛ سفارش نوشتن پروپوزال، پایان‌نامه، مقاله و … داده‌اند. روز به روز تعدادشان اضافه میشد تا جایی که مجبور شدیم در قسمت تماس با ما در سایت، شماره ای درج کنیم. پس از آن تماس ها غیر قابل انتظار بود. ده ها نفر که باور نمی‌کردند ربطی به آن مرکز نداریم به شدت گلایه‌مند بودند و بعضاً میلیون ها تومان پرداخت کرده بودند و جالب اینجا که آن شرکت کذایی هم کاری انجام نمی‌داده و آنها را سرگردان به حال خود رها می‌کرده و چند موردی هم که انجام داده، صرفا کپی تمام عیار بوده که با رد شدن از سوی اساتید محترم دانشگاه مواجه می‌شده است. مال‌باختگان فرهیخته، نه کسی را می‌شناختند و نه به خاطر آبروی خود حاضر به پیگیری بودند…. جدای از همه این مسایل، آنچه بیش از حد جالب بود نحوه بازاریابی این افراد است که چگونه توانسته‌اند در این سطح وسیع از استانهای مختلف مخاطب جذب کنند و بسیاری از مشاوران اطلاعاتی نمیتوانند! نام آنها را در اینترنت جستجو میکردند و به ما میرسیدند و در حال حاضر تامین منابع کارهایشان را به دست گرفته‌ایم .
این افراد هم شگردهای خاص خود را دارند، به مانند بسیاری از کلاهبرداران فروش خط‌های تلفن همراه که در نوع خود بی نظیر هستند، این افراد هم بسیار ماهر هستند و نقطه ضعف دانشجویان کم کار و کم دانش را خوب می‌دانند.
حال این بازاریابی در شکلی دیگر در حال پیگیری است که بسیار خجالت آور و عجیب است و آن هم آگهی های فراوان در خصوص مشاوره در دیوار و شیپور و دیگر سایتها و اپلیکیشن های مشابه است و باز هم دوستانی که توانایی مشاوره اطلاعاتی و تامین منابع را دارند از قافله عقبند و حاضر نیستند به اتحادی مشترک‌المنافع در این زمینه دست پیدا کنند و چونان جزایر بسیار کوچک و مهجور، ناشناخته باقی می‌مانند.
کاش انتقاد درستی که از عدم انتساب دوست عزیزی که در کنکره به عنوان یکی از دبیران فراکسیون مجلس حضور داشت را عنوان نمی‌کردم و دلخوری دوستانم بابت آن بوجود نمی‌آمد و حلقه ارتباطی عملگرایان حوزه مشاوره اطلاعاتی ایجاد می‌شد. این اتفاق نیفتاد و البته هنوز هم نگاهمان به بیرون است.

مطالب مرتبط