همایش بررسی ۵۰۰ سال روابط تاریخی، فرهنگی و تجاری ایران و پرتغال

همایش بررسی پانصد سال روابط تاریخی، فرهنگی و تجاری دو کشور ایران و پرتغال روز جمعه در سالن کنفرانس‌های آرشیو اسناد ملی پرتغال ( تور دو تومبو ) با مشارکت ۱۰ تن از اساتید دانشگاهی ، نویسندگان ، محققین و شخصیت های فرهیخته پرتغالی و ایرانی برگزار شد. .

مرتضی دامن پاک جامی، سفیر ایران در پرتغال  در گزارشی از این نشست در صفحه فیسبوک خود نوشت :  در آغاز این همایش که سفرای دو کشور در لیسبون و تهران نیز حضور داشتند، دکتر سید محمد کاظم سجادپور معاون وزیر و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان  طی سخنانی با ذکر اهمیت برگزاری چنین رویداد علمی و فرهنگی در مقطع حاضر، اظهار کرد : برای دو کشور قدیمی مثل ایران و پرتغال با روابط پانصد ساله، تاریخ یک سرمایه مهم برای ساختن آینده ای بهتر و استفاده از آن برای توسعه روابط است. دو امپراطوری قدیمی ایران و پرتغال با استفاده از تجارب گذشته خود می باید ضمن درس گرفتن از گذشته، خود را با واقعیت های کنونی جهان معاصر  نیز وفق دهند و با درک درست این واقعیات و اتخاذ سیاست توسعه و تحکیم منافع مشترک ، ظرفیت های بهره برداری از شرایط کنونی جهان را به نفع خود افزایش  دهند.

رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی همچنین اظهار امیدواری کرد که با استفاده از اینگونه نشست ها، زمینه گسترش روابط علمی و دانشگاهی دو کشور فراهم آید که بنوبه خود می تواند زمینه ساز توسعه روابط دوجانبه در همه عرصه ها گردد.  در ادامه این همایش، اساتید و پژوهشگران شرکت کننده دیدگاه ها و تحلیل های خود را در قالب مقالات علمی در خصوص ابعاد تاریخی و معاصر روابط دو کشور در زمینه ارتباطات دیپلماتیک، تجارت، مبادلات فکری و فرهنگی و روابط علمی و دانشگاهی بیان کردند. 

مرتضی  دامن پاک جامی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز  در جمع بندی سمینار با توجه به مباحث متنوع مطرح شده در مقالات اساتید شرکت کننده، بر ضرورت استفاده از سرمایه ارتباطات تاریخی برای توسعه روابط حاضر و آینده دو کشور تاکید کرد. 

«کارلوس کاشتا نهوش» سفیر پر تغال در تهران نیز برگزاری این گونه نشست ها را فرصتی ارزشمند برای تقویت روابط فرهنگی و علمی دو کشور بر شمرد و از تصمیم سفارت خود در تهران برای اجرای برنامه های مشابه خبر داد. 

قرار است مقالات ارائه شده در این همایش در قالب مجموعه ای به زبان های فارسی و پرتغالی منتشر شود .