اوتیسم از زبان اوتیسم

نویسنده: لیلا شیاسی ارانی

پیشگفتار
همه ساله تعدادی از دانش‌آموزان مدارس کشور به دلیل مشکلات درسی یا رفتاری به مراکز مشاوره ارجاع داده می‌شوند. در طول چهارده سال تجربه مشاوره و رفتار درمانی کودکان بویژه کودکان اوتیسم، حتی یک مورد مراجعه دانش آموز از طرف مدیر یا معلمین مدارس به دلیل مشکوک به اوتیستیک بودن نداشته‌ام. اکثر این دانش‌آموزان به دلایلی چون گوشه‌گیری مفرط در مدرسه، خجالتی بودن، نداشتن مهارت‌های اجتماعیِ مناسب سن، پرخاشگری، لجاجت، کمبود توجه و تمرکز و ناتوانی در یادگیری ارجاع داده می‌شوند. نیاز به کسب آگاهی و علم بیشتر اولیاء و مربیان مدارس جهت تشخیص به موقع دانش‌آموزان اوتیستیک و ارجاع آن به روانشناس، مرا بر آن داشت تا با توافق برخی مدیران، جلسات آموزشی برای معلمین برگزار کرده، آنها را با این مهم آشنا سازم. چراکه معتقدم مربع رسیدن به موفقیت تحصیلی و آرامش نسبی در دانش‌آموزان اوتیسم، تنها با همکاری تیمی این چهار ضلع امکان‌پذیر خواهد بود: اولیاء مدرسه، خانواده دانش‌آموز، خود دانش‌آموز و روانشناس مجرب.

از طرفی بسیاری از والدین کودکان اوتیسم، باور ضعیفی نسبت به برطرف ‌شدن برخی عادت‌ها و یا اختلالات رفتاری فرزند خود دارند. اکثر این والدین به دلیل ندانستن شیوه مناسب و به موقع مواجهه با رفتار نادرست، درمانده شده، پیگیری را رها می‌کنند و یا برطرف‌ شدن آن‌را به آینده موکول ‌کرده امید ‌دارند با بزرگتر‌شدن فرزندشان، رفتار نامناسب از بین برود. وقتی والدین کودکان اوتیستیک را به خواندن کتاب‌هایی در همین زمینه تشویق می‌کنم، اکثرشان کتاب‌های فراوانی خوانده‌اند و اغلب انتقادشان این است که در بیشتر این کتاب‌ها، اوتیسم صرفا به صورت تئوری مورد بررسی قرار‌گرفته و کمتر به ارائه راهکار پرداخته شده است. از آنجایی که اوتیسم طیف گسترده‌ای را شامل ‌شده و نمی‌توان یک راه حل را برای تمام افراد توصیه کرد، لذا در این کتاب روال نه سال آموزش خانواده و درمان اختلالات رفتاری یکی از مراجعینم را به رشته تحریر در آورده‌ام. امید‌ دارم خواندن این کتاب بتواند به عنوان الگویی واقعی، مورد استفاده اولیاء مدارس، همکاران روانشناس و توانبخش و والدین تمام کودکان، بویژه کودکان اوتیستیک قرار گیرد. برای آشنایی و درک بهتر شرایط و سطح کودک مورد بررسی در این اثر، ابتدا به تعریف کلی اوتیسم و سپس به شرح مختصر سطوح مختلف آن پرداخته‌ام.
با خواندن این کتاب، از تئوری های کلاسیک جدا شده، قدم به دنیای کودکی اوتیسم می‌گذارید، از زبان کودکانه او خاطراتش را می‌شنوید، از دریچه نگاه او به دنیای اوتیسم می‌نگرید. لحظات غم و شادی را تجربه می‌کنید. اشک‌های مادرش را درک کرده، صبوری‌اش را می‌ستایید و بر استقامت، تحمل و توکل درود می‌فرستید و در نهایت امیدوار می‌شوید. امیدوارتر از گذشته

مقدمه
انواع سطوح و نشانه‌های اختلال طیف اوتیسم
اختلال طیف اوتیسم سطح یک
علائم اختلال طیف اوتیسم سطح یک
اختلال اوتیسم سطح دوم
علائم اختلال طیف اوتیسم سطح دو
اختلال طیف اوتیسم سطح سه
علائم اختلال طیف اوتیسم سطح سه
مونا در یک نگاه
کمی مبهم کمی پیچیده
گفتار‌درمانی
نوشته‌های جذاب
حساسیت شنیداری
آغاز رفتار درمانی
تشخیص قطعی
پیش‌دبستانی
مهد کودک
اولین پایه تحصیلی
زنگ تفریح
ورزش در آینه
شب‌های جدایی
خود‌کنترلی
دستبندهای با ارزش
ناخن خوشمزه
مهربانی بیش از حد
پنجم و پادشاهی
ریاضی دشمنی حیله‌گر
ششم و تجربه‌هایی بی‌نظیر
نظم زمان‌بر
کلمه‌های دردسر‌ساز
دوران طلایی
غلبه بر ترس از عروسک
غلبه بر ترس از پله برقی
غلبه بر ترس از خرید
غلبه بر ترس از انیمیشن
غلبه بر ترس از اتاق پرو و رنگهای قرمز و زرشکی
غلبه بر ترس برداشتن گوشی تلفن
سخنی با والدین
تصاویر

جهت ارتباط با نویسنده کتاب سرکار خانم شیاسی ارانی با ما تماس بگیرید

عرضه کتاب بصورت اینترنتی
دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران. واحد کتابفروشی
۲۲۹۰۱۹۵۴_۰۲۱
۲۲۲۲۳۵۶۶_۰۲۱