10 کتاب استثنایی و تاثیرگذار از نویسندگان زن قرن 21

این 10 کتاب تاثیرگذار که توسط زن‌ها نوشته شده‌اند شیوه خواندن و نوشتن ما در قرن 21 را شکل داده‌اند. آنچه این کتاب‌ها را بسیار غنی می‌کند کمال و تنوع در محتوا و قالب است.

1 – «آمریکایی» از چیماماندا نگوزی آدیچی

«گل ختمی بنفش»، نخستین رمان چیماماندا نگوزی آدیچی در فهرست بلند جایزه من‌بوکر قرار گرفته بود و دومین رمان او، «نیمی از یک خورشید زرد» برنده جایزه اورنج شد. در سال 2008 عنوان «نابغه» مک‌ آرتور به او اعطا شد.

2 – «طرح» از راشل کاسک

«طرح» یک رمان صریح، متین و هوشمندانه است که از شیوه عشق ورزیدن و ترک یکدیگر و اینکه گوش کردن به دیگری چه معنایی دارد، طرح روشن و قابل فهمی دارد.

3 – «ناپولی» از النا فرانته

چهارگانه گل‌کرده النا فرانته، نویسنده ایتالیایی، زندگی در هم تنیده دو دوست دوران کودکی را با هیجان دنبال کرده و این رمان معاصر را در مرکز توجه قرار داده است.

4 – «ابداعات آمریکایی» از ریوکا گالکن

در قلب داستان کوتاه بورخس، «الف» یک زن مُرده است که با وجودی که داستان حول او می‌چرخد، مجبور است سکوت کند.

5 – «یک آدم باید چطور باشد؟» از شیلا هتی

شخصیت اصلی رمان پیچیده شیلا هتی یک زن جوان مطلقه است که در تورنتوی کانادا زندگی می‌کند و مجموعه‌ای از تناقضات است.

6 – «شعله‌افکن‌ها» از ریچل کوشنر

«شعله‌افکن‌ها»ی کوشنر بر صفحه‌ای بزرگ‌تر و روشن‌تر از هر رمان آمریکایی اخیر اتفاق می‌افتد. داستان یک زن جوان که در دهه ۱۹۷۰ به نیویورک آمده تا شیفتگی‌اش به موتورسیکلت‌ها را به یک شغل هنری تبدیل کند.

7 – گمشده» از نل زینک

رمان نل زینک یک کمدی الیزابتی (یا کمدی شکسپیری، که عموما پایانی خوش و همراه با ازدواج شحصیت­‌های اصلی داستان دارد) است که در سال 2015 اتفاق می‌افتد. کتاب هرگونه تقوا و پرهیزکاری در میدان دید خود را می­‌کوبد بی‌­آنکه ذره­ای از جذابیت بی‌بدیلش را از دست بدهد.

8 – «ان دبلیو» از زادی اسمیت

روایات سنتی و شسته رفته که بسیار روان حرکت می‌­کنند، آشنا و آرامش­‌بخش‌­اند چون در ذات خود کاملا غیرواقعی‌­اند. داستان رمان زادی اسمیت، در یک محله کارگرنشین شمال غربی لندن می­‌گذرد، هرچه جلوتر می­‌رود ضروری­‌تر و واقع بینانه‌­تر می‌شود.

9 – «غربت‌زده برای جهانی دیگر» از اوتسا مشفق

اوتسا مشفق از پدری ایرانی در آمریکا به دنیا آمده است. داستان‌های غم‌انگیز، اطمینان‌بخش و دردآور او عمدتا درباره مردان و زنان جوان است که جایی دچار اشتباه می‌شوند و خود را در میان شهرهای کوچک، کابین‌های ملال‌آور و آپارتمان‌های محله‌های فقیرنشین می‌يابند.

10 – «بدن او و دیگر بزم‌ها» از کارمن ماریا ماچادو

کارمن ماریا ماچادو، وحشت، افسانه، تخیل و آیین‌نامه‌های پلیس را گرد هم می‌آورد تا یک ژانر درخشان و هیجان‌انگیز مخصوص خودش را بسازد. چیزی که هم از آن می‌ترسیم و هم آن را می‌خواهیم.

مطالب مرتبط