هیدن وایت

هیدن وایت، مورخ و محقق تاثیرگذار آمریکایی در سن ۸۹ سالگی از دنیا رفت. او نظریه‌پردازی بود که آثارش نه تنها به حوزه‌ مطالعات تاریخ، بلکه به حوزه‌ مطالعات ادبی و فرهنگی نیز مربوط می‌شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک‌تایمز – هیدن وایت، محقق موثر و بانفوذی که نظریاتش درباره تاریخ و چگونگی شکل‌گیری آن به مدت نیم قرن بحث‌های علمی فراوانی را دامن زد، روز دوشنبه ۵ مارس (۱۴ اسفند) در خانه‌اش در سانتا کروز ایالت کالیفرنیا در سن ۸۹ سالگی از دنیا رفت.

دکتر وایت با مقاله‌اش «مسئولیت سنگین تاریخ» در سال ۱۹۶۶ توجهات زیادی را به خود جلب کرد. او نوشت: «علم و هنر هر دو فراتر از مفاهیم قدیمی و باثبات جهان‌اند که مستلزم ارائه یک نسخه دقیق از یک واقعیت احتمالا ایستا هستند. مورخ با ایجاد یک پیوستگی ظریف بین دنیای کنونی و آنچه پیش از آن رخ داده به هیچ‌کس خدمت نمی‌کند. برعکس ما نیاز به تاریخی داریم که بیش از هر زمان دیگری به ما آموزش دهد.»

او نظریه‌اش را در سال ۱۹۷۳ با کار شناخته‌شده‌ و معروفش «متا تاریخ: تصور تاریخی از اروپای قرن نوزدهم» بسط داد، که برای ارزیابی ایدئولوژی‌ها، تکنیک‌های داستان‌سرایی و دیگر ویژگی‌هایی که به خلق تاریخ منجر می‌شوند، یک سیستم طبقه‌بندی‌شده ارائه می‌داد.

دکتر وایت در ۱۲ جولای ۱۹۲۸ در مارتین، در شمال غربی ایالت تنسی متولد شد. او در اواخر جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی ثبت نام کرد و سپس در سال ۱۹۵۱ در دانشگاه ایالت وین در دیترویت مدرک کارشناسی تاریخ را کسب کرد. پس از گذراندن دو سال تحقیق درباره اصلاحات کلیسا در قرون وسطی، در سال ۱۹۵۶ موفق به کسب دکترای افتخاری دانشگاه میشیگان شد.او در دانشگاه‌های زیادی ازجمله دانشگاه راچستر ایالت وین، وسلین، استفورد و چندین دانشگاه کالیفرنیا تدریس کرد.

از دیگر آثار علمی او می‌توان به «گذشته عملی» در سال ۲۰۱۴ و مجموعه «مقالاتی درباره تاریخ، ادبیات و تئوری از سال ۱۹۵۷ تا ۲۰۰۷» اشاره کرد که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد.