چگونه یک مقاله خوب بنویسیم

نکات نوشتن یک مقاله خوب
نوشتن یک مقاله در بین دانشجویان، اغلب کار سختی به نظر می آید. با اینکه نوشتن یک مقاله کار بزرگی است، ولی گام ها و نکاتی وجود دارند که به دانشجویان کمک میکند، نوشتن مقاله را به قسمت های کوچکتر با قابلیت مدیریت بیشتر تقسیم کنند.

یک موضوع انتخاب کنید.
بعد از انتخاب موضوع، باید به نوع مقاله ای که میخواهید بنویسید فکر کنید. آیا مقاله موردنظر شما یک دید کلی به موضوع است و یا تحلیل جزئیات موضوع است؟

اگر موضوعی به شما اختصاص داده نشده است، باید کار بیشتری انجام دهید. با این حال این فرصت به شما داده شده است، موضوعی را انتخاب کنید که برایتان جالب تر است . در ابتدا هدف خود را مشخص کنید. آیا مقاله شما برای اطلاع دادن است یا متقاعد کردن ؟ بعد از مشخص کردن هدف، باید درباره موضوعاتی که برایتان جالب بوده تحقیق کنید.

در نهایت گزینه های خود را ارزیابی کنید. اگر هدف شما فراگیری دانش است، موضوعی را انتخاب کنید که اواخر، آن را مطالعه میکردید. اگر هدف شما ترغیب کردن است، موضوعی را انتخاب کنبد که برایتان جالب است. به هر حال، هر هدفی که از نوشتن مقاله دارید، مطمئن شوید که به موضوعتان علاقه دارید.

یک طرح کلی یا نمودار از ایده های خود تهیه کنید.
برای نوشتن یک مقاله موفق، باید افکار خود را سازماندهی کنید. با نوشتن آنچه در مغزتان میگذرد بر روی کاغذ، می توانید ارتباطات بین ایده ها را واضح ببینید. این ساختار مبنایی برای مقاله شما ایجاد میکند. استفاده از طرح کلی یا یک نمودار به شما کمک می کند که ایده هایتان را بنویسید و آن ها را سازماندهی کنید.

برای ایجاد یک نمودار، موضوعتان را وسط صفحه بنویسید. ۳ تا ۵ خط بکشید که از موضوع خارج شده اند و ایده های اصلی خود را در انتهای این خطوط بنویسید. خطوطی هم از ایده های اصلی نوشته شده خارج کنید و هر فکری را که در مورد ایده ها دارید در انتهای آن ها بنویسید.

اگر ترجیح میدهید که طرح کلی ایجاد کنید، موضوع خود را در بالای صفحه بنویسید. از آنجا شروع به نوشتن ایده های اصلی کنید که در زیر هر کدام فضای خالی گذاشته اید. حواستان باشد که در این فضاهای خالی ایده های کوچکتر مربوط به ایده اصلی مربوطه اش را لیست کرده اید. این کار باعث می شود شما بتوانید ارتباطات و اتصالات را ببینید و به شما کمک میکند مقاله سازماندهی شده تری بنویسید.

توضیحات مربوط به پایان نامه خود را بنویسید.
حال که شما یک موضوع انتخاب کرده اید و ایده های خود را در دسته های مرتبط مرتب کرده اید، باید توضیحات مربوط به پایان نامه را آماده کنید. توضیحات مربوط به پایان نامه به خواننده نقطه نظر کلی مقاله را می دهد. به طرح کلی یا نموداری که تهیه کرده اید نگاه کنید. ایده اصلی چیست؟

توضیحات پایان نامه شما دو قسمت کلی خواهد داشت. قسمت اول موضوع را نشان میدهد و قسمت دوم نقطه نظر کلی مقاله را نشان میدهد.

بدنه مقاله را بنویسید.
بدنه مقاله موضوع شما را توصیف می کند، توضیح می دهد و استدلال می کند. هر ایده اصلی که شما در نمودار میکشید و یا در طرح کلی مینویسید می تواند یک بخش جداگانه درون بدنه مقاله شما باشد.

همه ی پاراگراف ها یک ساختار کلی همسان دارند. با نوشتن یکی از ایده های اصلی تان به عنوان جمله ی معرفی شروع کنید. سپس هر کدام از ایده های پشتیبان خود را به شکل جمله بنویسید. البته بین هر کدام ۳ یا ۴ خط خالی بگذارید تا برگردید و جزئیات بیشتری را بنویسید. این خطوطی را که خالی گذاشتید، با اطلاعاتی پر کنید که بین ایده های کوچکتر ارتباط برقرار می کند.

مقدمه را بنویسید.
حال که مقاله و بدنه کلی آن را ایجاد کرده اید، باید مقدمه بنویسید. مقدمه باید توجه خواننده را جلب کند و تمرکز مقاله شما را نشان دهد. شما می توانید از اطلاعات شوکه کننده، یک داستان ، نقل قول و یا خلاصه ای از موضوعتان استفاده کنید.

نتیجه گیری را بنویسید.
نتیجه گیری نشان دهنده ی پایان موضوع و جمع بندی ایده های کلی است و دید نهایی درباره موضوع شما می دهد. نتیجه گیری باید شامل ۳ تا ۵ جمله پر محتوا باشد. به سادگی نکات اصلی را مرور کرده و مقاله خود را تقویت کنید.

نکات تکمیلی را اضافه کنید.
بعد از نوشتن نتیجه گیری ممکن است این فکر را بکنید که کار مقاله تمام شده است. ولی این اشتباه است. قبل از تمام شدن کارتان، باید به همه جزئیات کوچک توجه کنید.

ترتیب پاراگراف ها را چک کنید. موارد مهم تر باید در اول آورده شده باشند و به ترتیب اهمیت بقیه ی موارد در پاراگراف های بعدی آورده شوند. همچنین، مطمئن شوید که ترتیب مطالب، کل موضوع را به خواننده ی مقاله میرساند. اگر مقاله ی شما یک فرآیند را توصیف می کند، مطمئن شوید که مقاله شما ترتیب فرآیند ها را به درستی بیان میکند. اگر مقاله شما اجرایی است، دستورالعمل ها را چک کنید. مجدد مقاله را بخوانید و ببینید که آیا موضوع را به خواننده می رساند؟ مطمئن شوید که جملات روان هستند و برای ایجاد ارتباط بین افکار و ایده ها عباراتی را اضافه کنید. همواره مقاله را برای اشتباهات گرامری و املایی چک کنید.

مطالب مرتبط