آثاری که حتی جوایز مهم ادبی نیز مانع فراموش شدنشان نشد

کتاب‌هایی هستند که جایزه پولیتزر، جایزه کتاب ملی و یا جوایز دیگر را برده‌اند اما بعد از برنده شدن دیگر هیچکس سراغی از آنها نگرفته و آنها را نخوانده است. در ادامه کتاب‌های کلاسیک برنده جوایز مختلف را آورده‌ایم که پس از رسیدن به جایزه از رادار خارج شدند.

1 – «قزل‌ آلای پاریس» از پیت دکستر (برنده جایزه کتاب ملی آمریکا ۱۹۸۸)

«قزل‌ آلای پاریس» کمی شناخته‌شده‌تر و جدیدتر از دیگر کتاب‌های این فهرست است، اما با وجود اینکه کتابی پرفروش و برنده جایزه کتاب ملی آمریکا بود، همچنان اثری تقریبا فراموش‌شده محسوب می‌شود.

2 – «داستان پاکو» از لری هینمن (برنده جایزه کتاب ملی آمریکا ۱۹۸۷)

چیزی که این رمان بیشتر از همه با آن به یاد آورده می‌شود، این است که با وجود حضور «دلبند» تونی موریسون، این کتاب برنده جایزه کتاب ملی سال ۱۹۸۷ شد؛ تصمیمی که جامعه ادبیات را دچار شوک کرد.

3 – «سال فرانسوی» از توماس فلنگان (برنده جایزه دایره منتقدین کتاب ملی آمریکا ۱۹۷۹)

رمان کلاسیک تاریخی توماس فلنگان درباره گروهی از ایرلندی‌ها و فرانسوی‌ها که در ۱۷۹۸ برای آزاد کردن ایرلند از قوانین انگلستان می‌جنگیدند، جایزه دایره منتقدین کتاب در بخش داستان را در سال ۱۹۷۹ به دست آورد و از روی آن نمایش تلویزیونی ساخته شد..

4 – «کراوات خونی» از مری لی ستل (برنده جایزه کتاب ملی آمریکا ۱۹۷۸)

مری لی ستل در طول زندگی خود ۲۲ کتاب نوشته است. «کراوات خونی» با موضوع مهاجران در ترکیه، هشتمین رمان او بود که به واسطه آن مری لی چهارمین زنی شد که جایزه کتاب ملی را به دست آورد.

5 – «مورت اوربن» از جی.اف. پاورز (برنده جایزه کتاب ملی آمریکا ۱۹۶۳)

جی.اف. پاورز برای رمان نخست خود، مورت اوربن که درباره دلاوری کشیشی است که به مینه‌سوتا تبعید شده، برنده جایزه کتاب ملی شد. جاناتان یاردلی، منتقد آمریکایی در چهارمین دور خواندن این رمان کمیک در سال ۲۰۰۷ به اندازه کافی متقاعد شد که به فراموشی سپرده شدن این کتاب غیرقابل توجیه و غیرمنصفانه است.

6 – «لبه‌ اندوه» از ادوین اوکانر (برنده جایزه پولیتزر ۱۹۶۲)

یک کتاب دیگر درباره یک کشیش که با توجه به عنوانش این‌یکی دیگر طنز نیست. در این رمان یک کشیش ایرلندی و سابقا الکلی به بوستون برمی‌گردد و تلاش می‌کند تا جامعه‌اش را اصلاح کند و در تکاپوی یک خانواده بزرگ و پیچیده درگیر می‌شود.

7 – «سرزمین بینایی» از رایت موریس (برنده جایزه کتاب ملی آمریکا ۱۹۵۷)

مجله کِرکس در نقد این کتاب نوشت: «رایت موریس دوباره این کار را کرد. او یک رمان خوب، پیچیده و جالب مثل بقیه رمان‌هایش نوشت که نقدهای مهمی می‌گیرد و احتمالا فروش کمی خواهد داشت.»

8 – «یک افسانه» از ویلیام فاکنر (برنده جایزه پولیتزر و جایزه کتاب ملی آمریکا ۱۹۵۵)

ویلیام فاکنر را همه می‌شناسیم، اما دو رمان از او به نام‌های «یک افسانه» و «رِیورز» که برنده جایزه پولیتزر شدند ناشناخته باقی مانده‌اند و محققان آن را از آثار فرعی فاکنر می‌دانند..

9 – «سفر در تاریکی» از مایکل فلاوین (برنده جایزه پولیتزر ۱۹۴۴)

این رمان که در سال ۱۹۴۴ جایزه داستان پولیتزر را برد یک داستان کلاسیک درباره یک مرد خوب است که از فقر و ناآگاهی به ثروت و موقعیت بالایی می‌رسد. در حال حاضر این کتاب دیگر چاپ نمی‌شود.

10 – «حالا در نوامبر» از ژوزفین وینسلو جانسون (برنده جایزه پولیتزر ۱۹۳۵)

ژوزفین وینسلو جانسون، زمانی که تنها ۲۴ سال داشت برای نخستین رمان خود برنده جایزه پولیتزر شد. «حالا در نوامبر» داستان سقوط یک خانواده از طبقه متوسط در دوران رکود بزرگ است.

مطالب مرتبط