نگاهی به عملکرد یکساله وزارت علوم در سال 96

وزارت علوم سال 96 را با شعار «توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز رشد و پارک‌های فناوری زنان» آغاز کرد و این درحالیست که این وزارتخانه سال 95 را با تأکید بر اشتغال و تولید ثروت به پایان رساند و باید دید تا چه اندازه در تحقق شعار قبلی خود موفق بوده است. اما هدفی که در راستای تحقق شعار امسال از جانب وزارت علوم مشخص شده بود این بود که با کمک معاونت فناوری ریاست‌جمهوری و معاونت امور زنان، شرکت‌های دانش‌بنیان زنان توسعه یابند تا هم اعضای هیأت علمی زن و هم فارغ‌التحصیلان زن رشته‌های مختلف بتوانند در شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول به‌کار شوند و از این طریق به بالا رفتن نرخ اشتغال کمک شود. هدفی که با توجه به گزارش عملکرد سال 96 این وزارت‌خانه باید دید تا چه اندازه جامعه عمل پوشانده شده است.

به گزارش مهرخانه، الهه حجازی؛ مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده، اوایل امسال درخصوص برنامه‌هایی که برای تحقق اهداف شعار سال 96 در نظر گرفته شده است عنوان کرد: صحبت‌های اولیه در خصوص تحقق این شعار با معاونت امور زنان ریاست جمهوری و معاون فناوری رییس‌جمهور انجام شده است، اما به دلیل این‌که امور زنان و خانواده وزارت علوم در ساختار اداری وزارت‌خانه تعریف نشده است، بسیاری از اقدامات انجام‌شده در این زمینه وابسته به نظر مثبت وزیر علوم است که در این صورت به مشاوران خود و یا رؤسای دانشگاه‌ها ابلاغ می‌کنند.

“برنامه‌ها فقط با حرف زدن جلو نمی‌رود”
او خاطرنشان کرد: اگر حوزه مشاور امور زنان به‌ صورت رسمی در ساختار قرار گیرد و قدرت و بودجه داشته باشد، برنامه‌ها اجرایی خواهد شد. در غیر این صورت برنامه‌ها فقط با حرف زدن جلو نمی‌رود.

17 درصد از اعضای هیأت علمی زن هستند
اردیبهشت ماه امسال نشست سراسری مشاوران امور زنان و خانواده دانشگاه‌ها برگزار شد و در این نشست گزارشی از وضعیت حضور زنان در دانشگاه‌ها و هیأت‌های علمی ارائه شد. بنا بر اطلاعات این گزارش، حضور دختران در دانشگاه‌ها و در دوره‌های تحصیلات تکمیلی تقریباً در حال رسیدن به تعادل با تعداد پسران است. به‌طوری که در دوره دکتری حدود 43 درصد از دانشجویان، دختر هستند. این در حالی است که اعضای هیأت علمی زن حدود 17 درصد هستند.

مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده در این زمینه عنوان داشت: وقتی تنها 17 درصد از اعضای هیأت علمی زن هستند طبعاً تعداد زنان در مدیریت‌ها و سیستم‌های سیاست‌گذاری هم کاهش پیدا می‌کند. اما نکته مهم این است که بخشی از دخترانی که در حال حاضر در دوره‌های تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند، پس از فارغ‌التحصیلی جذب دانشگاه می‌شوند. بنابراین، باید انتظار داشته باشیم که مثلاً در 10 سال آینده، وزارت علوم از این ساختار مردانه خارج شود. اما در حال حاضر با توجه به نرخ 17 درصدی حضور زنان در تحصیلات تکمیلی، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که زنان در همه حوزه‌های وزارت علوم حضور داشته باشند. به‌خصوص این‌که الان در برخی از حوزه‌ها در فرآیند جذب به‌ صورت سلیقه‌ای عمل می‌شود و می‌گویند ما فقط هیأت علمی مرد می‌خواهیم.

به دنبال ارتقای کیفیت زندگی زنان دانشگاهی هستیم
حجازی گفت: رویکردهای مختلفی برای تغییر موقعیت زنان ارائه شده است. شاید رویکرد تواناسازی و توان‌افزایی برای وزارت علوم بهترین رویکرد باشد. هدف این رویکرد ایجاد بسترهای قانونی و نیز اجتماعی مورد نیاز برای بهره‌مندی زنان از ظرفیت‌های بالقوه یکسان برای نقش‌آفرینی اقتصادی و اجتماعی، ایجاد فرصت تصمیم‌گیری و انتخاب است. ما تلاش می‌کنیم در برنامه‌هایمان به دنبال ارتقا کیفیت زندگی زنان دانشگاهی باشیم و به اولویت‌های رفاهی، فرهنگی، قوانین و مقررات، مباحث مدیریتی، آموزشی و پژوهشی توجه کنیم.

سند اهداف و وظایف مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها در امور زنان و خانواده
اوایل مردادماه، سند اهداف و وظایف مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده مرداد ماه امسال به تأیید وزیر سابق علوم رسید و همان زمان اعلام شد که در هفته بزرگداشت مقام زن به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد. اما پس از آن خبری در رسانه‌ها مبنی بر ابلاغ این سند مشاهده نشد.

سند اهداف و وظایف مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان وخانواده در حقیقت به فعالیت‌های این مشاوران در امور زنان وخانواده دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مشروعیت قانونی می‌بخشد و جایگاه آنان را تثبیت می‌کند. تاکنون در ۳۳ دانشگاه و مرکز آموزش عالی کشور، مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده منصوب شده‌اند و به گفته مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده قرار است در آینده این تعداد افزایش پیدا کند و همچنین جایگاه آنان در ساختار دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارتقا یابد.

این سند ضمن توجه به سه گروه هدف یعنی دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان زن، بیشتر به یک چارچوب کلی و کلان برنامه‌ریزی جنسیت‌محور در آموزش عالی کشور اشاره کرده است، در حالی‌که برنامه‌های مشخص و قابل اجرا در سطح هر دانشگاه، باید تابع شرایط و مقتضیات همان دانشگاه باشد. به عبارت دیگر سند اهداف و وظایف با ایجاد هم‌گرایی در فعالیت‌های مشاوران، از آنان می‌خواهد که به شناسایی مسائل و اولویت‌های بومی و منطقه‌ای خود بپردازند.

برگزاری اولین دوره جایزه زنان در علم
شهریور ماه سال 96، اولین دوره جایزه زنان در علم با حضور محمد فرهادی؛ وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری، معصومه ابتکار؛ معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده و الهه حجازی؛ مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده، در کتابخانه ملی برگزار شد و در جریان آن به ۱۶ پژوهشگر زن برتر کشور، اولین جایزه زنان در علم اعطا شد. این زنان برگزیده در گروه‌های علوم پایه، پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم انسانی و هنر فعال بودند و قرار است این جایزه، هر 2 سال یک‌بار به زنان دانشمند اعطا شود.

هدف وزارت علوم از این جایزه، شناسایی و معرفی پژوهشگران برگزیده‌ای است که تولیدکننده دانش واقعی هستند. انتشار مقاله، کتاب، انجام طرح پژوهشی، داشتن دستاوردهای پژوهشی و فناورانه و انجام فعالیت‌هایی در راستای توسعه و ترویج علم، از شاخص‌های انتخاب محققان زن کشور برای دریافت جایزه زنان در علم عنوان شد.

رویداد علمی ایده‌شو کسب و کار زنان
نخستین رویداد علمی کسب و کار زنان در استان چهارمحال و بختیاری به همت پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری وزارت علوم و برخی از نهادها و سازمان‌های استان و با حضور استاندار چهارمحال و بختیاری، مدیران مراکز رشد استانی، ایده‌پردازان و دانشجویان 15 اسفندماه سال 96 برگزار شد.

رویداد ایده‌شو رویدادی است که به کارآفرینان فرصت می‌دهد تا ایده‌های خود را در مدت ۳ دقیقه ارائه دهند که این ایده‌ها براساس عامه‌پسندبودن برای حضار و فنی‌بودن برای داوران و فعالان اقتصادی جهت راه‌اندازی یک کسب وکار سنجیده می‌شود. امسال این رویداد علمی مختص کسب و کار زنان اجرا شد.

راهکارهای افزایش نقش زنان در اقتصاد مقاومتی، نقش فضای الکترونیکی بر کسب و کار زنان، توسعه و بازاریابی کسب و کارهای خانگی، راهکارهای افزایش مشارکت اقتصادی زنان از طریق نهادها، دستگاه‌ها و سازوکارهای حمایتی، بهبود نقش شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کسب و کار زنان، زنان و گردشگری و کارآفرینی از محورهای این رویداد ذکر شدند. در این مراسم از ۱۹۰ ایده رسیده به دبیرخانه رویداد ۱۲ ایده جهت ارائه انتخاب و از بین آن‌ها ۶ ایده به عنوان ایده‌های برتر معرفی شدند.

برگزاری همایش کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان دانشگاه‌های کشور
کانون دانشجویی همیاران سلامت روان، نهادی است غیردولتی که به منظور جلب مشارکت و یاری دانشجویان هر دانشگاه به سایر دانشجویان فعالیت می‌کند. هدف این کانون ارایه خدمات مستمر، فراگیر و اجتماع‌محور زیر نظر مرکز مشاوره دانشجویی و با هماهنگی معاونت‌های فرهنگی- اجتماعی و دانشجویی است و به گسترش فرهنگ مشاوره و سلامت روان در دانشجویان کمک می‌کند. دانشجویانی که درخصوص مباحث روان‌شناختی، سلامت روان و نوع‌دوستی داوطلب هستند، برای همکاری در زمینه‌های مذکور به کانون‌ مراجعه می‌کنند و به عنوان بازوی اجرایی مشاوره در زمینه پیشگیری از آسیب‌ها به فعالیت می‌پردازند.

اوایل سال 96، همایش کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان دانشگاه‌های کشور با شرکت بیش از 350 نفر از دانشجویان و همیاران سلامت روان و با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها، در اردوگاه شهید باهنر دانشگاه تهران برگزار شد. هدف از برگزاری این همایش کشوری، معرفی کانون‌های دانشجویی همیاران به عنوان ظرفیت خوب برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در فضاهای دانشگاهی و همچنین معرفی و شناسایی دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی دخیل در امر مقابله با آسیب‌های اجتماعی به دانشجویان عنوان شد و در جریان آن نیز چند کارگاه آموزشی به منظور  توانمندسازی دانشجویان برگزار شد.