کتاب‌های نویسندگان زن ارزان‌تر است

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که قیمت کتاب‌های نویسندگان زن ۴۵ درصد پایین‌تر از کتاب‌های نویسندگان مرد است.
کتاب‌های نویسندگان زن ارزان‌تر است !

به گزارش فست‌کمپانی – در تحقیقی که بر روی بیش از دو میلیون کتاب منتشر شده در آمریکای شمالی میان‌سال‌های ۲۰۰۲- ۲۰۱۲ انجام گرفته، محققان دریافتند که کتاب‌های نویسندگان زن قیمتی ۴۵ درصد پایین‌تر از کتاب‌های نویسندگان مرد داشته‌اند. دنا بث وینبرگ، جامعه‌شناس و آدام کاپلنر، ریاضیدان می‌گویند که داستان بسیار پیچیده‌تر از یک اختلاف قیمت ساده است و ابعاد گسترده‌تری دارد.

این مقاله که در مجله پلاس‌وان منتشر شده ادعا می‌کند که این تبعیض از سه راه اتفاق می‌افتد؛ اول، زنان در ژانرهای خاصی کمتر از مردان کتاب منتشر می‌کنند. دوم، ژانرهایی که زنان به آن تمایل دارند مثل داستان عاشقانه از سوی صنعت نشر ارزش کمتری دارد. و در نهایت در ژانرهای مشابه بین جنسیت‌های مختلف تفاوت قیمت وجود دارد. اما با وجود تمامی این تفاوت‌ها ناشران به نویسندگان زن ۹ درصد کمتر پرداخت می‌کنند.

محققان همچنین تحقیق کردند که آیا نابرابری جنسیتی در نشر سنتی در مقایسه با انتشارات مستقل مانند آمازون به طور متفاوتی رخ می‌دهد یا خیر؟ جالب است که مشخص شد، نویسندگان مستقل عموما همان الگوی تبعیض جنسیتی در انتشارات سنتی را تکرار کرده‌اند، اما روی‌هم‌رفته برابری بیشتری وجود دارد.

ممکن است الگوی مشابهی به این واقعیت نسبت داده شود که مصرف‌کنندگان مایل به پرداخت هزینه کمتری برای کتاب‌های نویسندگان زن یا ژانرهای سنتی زنانه هستند. اما از آنجایی که نویسندگان مستقل قادرند قیمت کتاب خودشان را تنظیم کنند شاهد تساوی بیشتری در قیمت‌ها هستیم. بنابراین با اینکه عناوین مستقل به طور متوسط قیمت پایین‌تری نسبت به چاپ‌های سنتی دارند، نسبت به اختلاف ۴۵ درصدی در چاپ‌های سنتی، تنها یک اختلاف ۷ درصدی در آنها وجود دارد.

مترجم : مهرناز زاوه

 

مطالب مرتبط