جایزه ادبی «فولیو» برای «ارواح سونامی»

کتاب «اواح سونامی» نوشته «ریچارد لوید پری» موفق به کسب جایزه ادبی ۲۰ هزار پوندی «فولیو» شد.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، «ریچارد لوید پری» نویسنده انگلیسی که شش سال را صرف دستیابی به اطلاعات دسته اول از سونامی سال ۲۰۱۱ ژاپن و تاثیرات ان کرده بود برای نگارش کتاب «ارواح سونامی» جایزه مهم ادبی «فولیو» را به خود اختصاص داد.

او این جایزه ادبی را در رقابت با «هر چیز ممکن است» نوشته «الیزابت استراوت»، «مکالمه با دوستان» نوشته «سالی رونی»،‌ «از غرب خارج شوید» نوشته «محسن حمید»،‌ «ارواح سونامی»،‌ «روزی روزگاری در شرق: داستانی درباره بزرگ شدن» نوشته «ژیائولو گئو»، «مخزن ۱۳» نوشته «جان مک‌گرگور»،‌ «روزی که گم شد» نوشته «ریچارد بِرد» و «اشک‌های سفید» نوشته «هاری کونزرو» کسب کرده است.

«ارواح سونامی» یکی از سه کتاب غیرداستانی بود که امسال نامزد کسب جایزه بود. این دومین سال پیاپی است که این جایزه به یک اثر غیرداستانی می‌رسد. سال گذشته «هشام مطر» نویسنده مطرح لیبیایی‌تبار برای کتاب «بازگشت» این جایزه را برد.

«جان لوید پری» که یک ژورنالیست نیز هست در سال ۲۰۱۱ و زمان وقوع سونامی در ژاپن حضور داشت، اتفاقی که به کشته شدن ۱۸ هزار نفر انجامید. او شش سال پس از حادثه را نیز در ژاپن ماند و به جمع‌آوری اطلاعات و اسناد دست اول از این ماجرا پرداخت.

جایزه «فولیو» برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۴ با هدف تبدیل شدن به جایزه‌ای جدی‌تر از «بوکر» در عرصه ادبیات برگزار شد و همچون جایزه بوکر بین‌المللی به آثار انگلیسی‌زبان نویسندگان سراسر جهان تعلق می‌گیرد.

مطالب مرتبط