باسابقه‌ترین جایزه کتاب کودک آمریکا برندگانش را شناخت

جایزه ویلیام الن وایت، که قدیمی ترین جایزه کتاب کودک ایالت متحده آمریکا است، برندگان خود را معرفی کرد. «ماهی در یک درخت» و «‌توک» مشترکا برنده شصت‌وششمین دوره این جایزه شدند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل ازنیوزوایر- شصت‌وششمین دوره جایزه کتاب کودک ویلیام الن وایت به طور مشترک به «ماهی در یک درخت» نوشته لیندا موللی هانت و «‌توک» نوشته ماری داونینگ هان رسید. آنچه اهمیت این جایزه را بیشتر می کند، انتخاب برنده با رای مستقیم کودکان ایالت کانزاس است.

«ماهی در یک درخت» داستان دختر کوچکی به نام اِلن است که به بیماری خوانش‌پریشی مبتلا است. او پس از ورود به مدرسه‌ای جدید تلاش می کند تا ناتوانی خود در خواندن را از طریق پرت کردن حواس دیگران به روشی هوشمندانه پنهان کند. در این میان یک معلم به هوش و خلاقیت پنهان این دانش آموز بازیگوش پی می‌برد و با کمک این معلم، اِلن متوجه می‌‌شود که اختلال در خواندن چیزی نیست که از آن احساس شرمندگی کند.

داستان «توک» نیز درباره یک راز سربه مهر در ویرجینیای غربی است؛ زمانی که دانیل و خواهر هفت‌ساله‌اش به مزرعه‌ای دورافتاده در حاشیه‌ای ویرجینیا غربی می‌روند و در آنجا به وجود یک زنی ساحره پی می‌برند.

جایزه ویلیام الن وایت به افتخار ویلیام الن وایت، ناشر و ویراستار روزنامه امپوریا گزت و توسط روث گارور گاگلیاردو، متخصص ادبیات کودک در سال 1952 میلادی راه‌اندازی شد و از باسابقه‌ترین جوایز ادبیات کودک در ایالت متحده آمریکا است.

مطالب مرتبط