کنفرانس مطالعات تطبیقی تمدن در کشور چین برگزار شد

چهلمین کنفرانس سالانه انجمن مطالعات تطبیقی تمدن ( ISCSC Conference ) از 15 تا 17 ژوئن 2018 (25 تا 27 خرداد 97) در دانشگاه Soochow شهر سوجو(Suzhou)ی چین برگزار شد. در این کنفرانس تمدن-پژوهان از کشورهای آمریکا، چین، ژاپن، مکزیک، استرالیا و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به ارائه مقاله و بحث و تبادل نظر پرداختند. این انجمن علمی از حدود 60 سال قبل، پس از تأسیس در وین اتریش، در واشنگتن مستقر شده و سالانه از پژوهش¬های تطبیقی در حوزه مطالعات تمدنی دعوت به عمل آورده و کنفرانس علمی برگزار می¬کند. انجمن مذکور همچنین نشریه¬ای را با عنوان مرور مطالعات تطبیقی تمدن (Comparative Civilizations Review) منتشر می¬کند که اخیراً شماره 78 ام آن منتشر شده است.

حجت­ الاسلام و المسلمین دکتر حبیب اله بابایی و دکتر محمدرضا بهمنی از اعضای هیأت علمی مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی، روز شنبه 26 خرداد، در این کنفرانس مقالات خود را ارائه کردند. دکتر بابایی، مقاله خود را با عنوان:

Islam and Christianity and Their Respective Role in Civilization Clashes

(اسلام و مسیحیت و سهم هریک در برخورد تمدنها)

ارائه کرد. ایشان با تاکید بر وجود زمینه های تاریخی بین دنیای غرب و شرق و همین طور تاریخ نزاعات دینی بین اسلام و مسیحیت، بر وجود نقطه­های عطف تاریخی در روابط غرب نیز اشاره کرد و آنگاه چالش اصلی بین تمدن اسلامی و تمدن غرب را در شرایط امروز، نه بین دین و دین (اسلام و مسیحیت)، بلکه بین دین اسلام در شرق و فرهنگ سکولار در غرب تصویر نمود و آن را بر نگاه خصمانه دونالد ترامپ در مواجهه با اسلام و ایران تطبیق داد. وی در نهایت با تأکید بر نظریۀ «تعارف تمدن ها» به مثابه جایگزین مهمی برای نظریۀ «برخورد تمدنها» و نظریۀ «گفتگوی تمدنها» به ارائه پیشنهاداتی در کنترل خشم و نفرت بین تمدنها پرداختند.

همچنین مقاله دکتر بهمنی، با عنوان:

Middle East and west relations; The Status of Religion and Sharia from Civilizational approach

روابط غرب و خاورمیانه؛ تحلیل نقش دین و شریعت از منظر تمدنی

در این کنفرانس ارائه شد. او با ارائه مدلی برای تحلیل تمدنی مسائل، روابط غرب و خاورمیانه را مسئله­ای چندوجهی دانست و در کنار عواملی مانند انرژی و توسعه، سه عاملِ: 1.باورها و رفتارهای دینی پیروان ادیان، 2.فرهنگ و سبک زندگی و 3.سیستم­های حکومتی در دو سوی رابطه غرب و خاورمیانه را به عنوان عوامل نرمِ موثر در شکل­گیری بحران­های خاورمیانه توصیف کرد. بهمنی با نقد برجسته­سازی نقش مذهب و کم­توجهی به اشتراکات دینی در تحلیل بحران­های خاورمیانه، با تبیین اندیشه علامه طباطبایی در المیزان، مبنی بر تمایز میان دین و شریعت، به رسمیت شناختن تنوع رفتارهای مذهبی و فرهنگی در غرب آسیا و پرهیز بازیگران حکومتی غرب در ایجاد تنازعات دینی و نیز ضرورت تقویت روش­های فهم دین در مراکز علمی (و نه در محیط­های اجتماعی) را از ویژگی­های رویکرد تمدنی در حل بحران خاورمیانه برشمرد.

شایان ذکر است، پیشنهاد اعضای هیأت علمی پژوهشگاه، مبنی بر ضرورت جلب همکاری ظرفیت مراکز دین­پژوهی ایران برای تقویت کنفرانس ISCSC مورد تصویب هیأت رئیسه انجمن قرار گرفت و مقرر شد مدیران کنفرانس، زمینه­‌های برگزاری کنفرانس سال 2022 در ایران را مورد بررسی بیشتر قرار دهند.

مطالب مرتبط