انصراف هاروکی موراکامی از نامزدی جایزه جایگزین نوبل ادبیات

هاروکی موراکامی، نویسنده شهیر ژاپنی که یکی از نامزدهای دریافت جایزه جایگزین نوبل ادبیات در سال جاری بود از این رقابت خارج شد و اعلام کرد ترجیح می‌دهد تمرکز بیشتری را متوجه حرفه‌اش کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیوآسیا، امسال آکادمی برگزاری جایزه نوبل ادبیات در سوئد به دلیل حاشیه‌هایی که کارمندانش در سال گذشته ایجاد کردند برنده‌ای اعلام نخواهد کرد و قول داده است در سال 2019 دو نفر را به عنوان برنده جایزه نوبل معرفی کند. این اقدام در پی انتشار رسوایی‌های جنسی برخی از کارمندان این آکادمی اتخاذ شد.

پس از این اتفاق گروهی از شخصیت‌های فرهنگی از جمله نویسندگان، خبرنگاران، و بازیگرانِ کشور سوئد تصمیم گرفتند آکادمی جدیدی تشکیل دادند و از کسانی که در حوزه نشر و کتاب اشتغال دارند درخواست کردند نامزد موردعلاقه خود را معرفی کنند. در نهایت 4 نویسنده به عنوان نامزدهای نهایی معرفی شدند: هاراکی موراکامی از ژاپن، ماریس کونده از فرانسه، کیم توی از کانادا، و نیل گایمن از انگلیس.

هاروکی موراکامی امروز از این اکادمی سوئدی درخواست نامش را از فهرست نامزدهای نهایی حذف کنند و اعلام کرد دوست دارد تمرکز بیشتری را صرف نوشته‌هایش کند.

هر ساله و هنگام برگزاری جایزه نوبل ادبیات نام هاراکی موراکامی، نویسنده موفق و محبوب ژاپنی بر سر زبان‌ها می‌افتد اما نویسنده‌یِ «کافکا در کرانه» هنوز موفق به دریافت معتبرترین جایزه ادبی دنیا نشده است.

موراکامی از آکادمی سوئدی برای نامزدی در این جایزه تشکر کرد اما «دوست دارم به دور از توجه رسانه‌ها باشم و بر روی کارم تمرکز کنم.» این خبر را سخنگوی آکادمی جدید سوئدی در فیسبوکِ این جایزه اعلام کرد و جزئیات بیشتری از تصمیم موراکامی ارائه نداد.

سه نامزد دیگر در فهرستِ آکادمی جدید سوئد از حضور در این فهرست تشکر کردند و اشتیاق زیادی دارند. جایزه‌ای که برنده‌اش در ماه اکتبر (مهر) اعلام می‌شود.

مترجم : سحر حسابی

مطالب مرتبط