تاثیر ویتامین ب در بهبود علائم اسکیزوفرنی

– محققان دریافتند که مکمل‌های ویتامین B، می‌توانند در کاهش علائم اسکیزوفرنی نقش مؤثری ایفا کنند. این نشانه‌های بهبود، روی یک درصد از جمعیت افراد، بیشتر از درمان‌های استاندارد تأثیرگذار است. گفته می‌شود که بیماران اسکیزوفرنی، می‌توانند با دوز‌های زیاد ویتامین ب، مثل B6، B8 و B12 تحت درمان قرار بگیرند.
– اسکیزوفرنی بیماری روانی شدیدی است که روی طرز تفکر، احساسات و رفتار شخص اثر می‌گذارد. تحقیقات نشان داد که مداخلات ویتامین B با دوزهای بالاتر و به صورت ترکیبی، با ویتامین‌‌های دیگر، اثرات پایدار و مؤثری در کاهش علائم روانی داشته‌اند؛ درحالی که دوزهای پائین بی‌اثر بوده است.
-جوزف فیرس از دانشگاه منچستر انگلیس، به‌عنوان نویسنده‌ی اصلی مقاله می‌گوید: «وقتی به تمام اطلاعات آزمایش‌های بالینی مکمل‌های ویتامینی و معدنی برای اسکیزوفرنی نگاه می‌کنیم، می‌توانیم بهبود شگرفی که ویتامین B در برخی بیماران ایجاد کرده را به چشم ببینیم.
– درحال حاضر شیوه‌های اصلی درمان، براساس داروهای آنتی سایکوتیک است. اگر‌چه در چند ماه اول، این شیوه‌ی درمان بیماران را از شر علائمی مثل توهم و هذیان خلاص می‌کند، نتایج درازمدت ضعیف هستند و علائم اکثر بیماران پس از پنج سال باز می‌گردد.
– همچنین اثر درمانی مکمل‌های ویتامین B، وقتی به اوج خود می‌رسد که به موقع استفاده شود، چنان‌چه مشاهده شده، در بیمارانی که مدت زمان کمتری دچار این عارضه بوده‌اند، ویتامین B اثر درمانی شدیداً بیشتری از خود نشان می‌دهد.
– فیرس اضافه کرد: «ویتامین B با دوز بالا، همچنین برای درمان اثرات باقی‌مانده از علائم اسکیزوفرنی تأثیر مفیدی دارد.»
– در انجام این تحقیقات، این گروه تحقیقاتی فراتحلیلی از ۱۸ مورد آزمایش درمانی که شامل ۸۳۲ بیمار اسکیزوفرنی تحت درمان آنتی سایکوتیک بودند، انجام داد.
– یکی از افراد نویسنده در مقاله، «جروم ساریس» استاد دانشگاه سیدنی غربی در استرالیا گفت: «این تحقیقات گواهی بر خواص درمانی دیگر مکمل‌های غذایی، مثل آمینو‌اسیدهای خاص، برای بیماران اسکیزوفرنی است/مجله علمی ایلیاد

مطالب مرتبط