جان شیفته

جان شیفته (The Enchanted Soul) رمانی چهارجلدی اثر رومن رولان است. فضای داستان جان شیفته فرانسه در ابتدای سده بیستم است و رمان وضعیت اجتماعی این دوران را برای خواننده به تصویر می‌کشد. از سوی دیگر، شخصیت اصلی داستان زنی به نام آنت ریوی‌یر است و رولان در طول داستان چگونگی بیداری زنان فرانسه را شرح می‌دهد.
رومن رولان خود می‌نویسد: «قهرمان اصلی جان شیفته، آنت ریوی‌یر به گروه پیشتاز آن نسل زنان تعلق دارد که در فرانسه ناگزیر گشت به دشواری، با پنجه درافکندن با پیشداوری‌ها و کارشکنیِ همراهان مرد خویش، راه خود را به سوی یک زندگی مستقل باز کند.

خلاصه داستان
جان شیفته سرگذشت زنی را نقل می‌کند که روحی شیفته و عاشق دارد و زندگی‌اش مانند نام خانوادگی‌اش، ریوی‌یر (به معنای رودخانه) به رودی پرپیچ و خم و پرآب و غنی می مانَد. جان شیفته با شیفتگی آنت ۲۴ ساله به پدرش و مرگ او آغاز می‌شود. در همین زمان آنت باردار می‌شود و ازدواج با پدر فرزندش را رد می‌کند. سپس خواهر ناتنی‌اش را کشف می‌کند و شیفته او می‌شود. جان شیفتهٔ آنت پس از آن عشق مادرانه را درمی‌یابد. در جلدهای بعدی کتاب، آنت و پسرش، مارک ریوی‌یر درگیر حوادث تاریخی فرانسه می‌شوند و «بدین سان، زندگی او (آنت) در دو سطح موازی پیش می‌رود؛ و دیگران جز زندگی رویی او را نمی‌شناسند. در آن زندگی دیگر، آنت همیشه تنها می‌ماند. و این «زندگی دیگر»، جریان زیرین و ناپیدای رود، جان شیفته نام دارد.
ویکی‌پدیا

«جان شیفته» کتابی که هم تاریخ ، هم ادبیات ، هم اخلاق و هم هنر است

رمان 4 جلدی جان شیفته درباره ی سرگذشت زنی به نام «آنت ریوی یر» است که از جمله ی زنان پیشگامی است که در وضعيت اجتماعي فرانسه در ابتداي قرن بيستم تلاش می کند تا راه خود را به‌سوي يک زندگي آزاد و مستقل باز کند و در این راه با مشکلات و دشواری هایی روبه رو می شود. داستان این کتاب با علاقه ی وافر انت به پدرش و از دست دادن او به دلیل مرگ پدر ، که مردی ثروتمندی نیز است آغاز می شود، و آنت که دختری تحصیل کرده است و با ثروت باقی مانده از پدر زندگی می کند متوجه می شود که خواهری ناتنی دارد که در یک خیاطی کار می کند. به این ترتیب او به سراغ خواهرش می رود ، خواهری که به واسطه ی زندگی متفاوتش با آنت تفاوت های زیادی دارد… این کتاب همچنین مورد توجه رهبرمعظم انقلاب بوده و ایشان در دیدار با دست اندر کاران «هفته کتاب» در سال 75 درباره‌ی «جان شیفته» می فرماید :
«قيمت کتاب «جان‌شيفته» «رومن رولان» به مراتب از اين بيش‌تر است؛ هم تاريخ است، هم ادبيات است، هم اخلاق است، هم هنر است. اين کتاب همه چيز است. اين کتاب را من سال‌ها پيش خوانده‌ام.»

 

رهبرمعظم انقلاب در دیدار با دست اندر کاران «هفته کتاب» در سال 75 درباره‌ی «جان شیفته» می فرماید :
«قيمت کتاب «جان‌شيفته» «رومن رولان» به مراتب از اين بيش‌تر است؛ هم تاريخ است، هم ادبيات است، هم اخلاق است، هم هنر است. اين کتاب همه چيز است. اين کتاب را من سال‌ها پيش خوانده‌ام.»

در قسمتی ازدرآمدی که رولان در ابتدای این کتاب نوشته، می خوانیم : آنت در تابستان آن «پوچی را که زیر ردای تمدن و تجمل و هنر و آشوب و همهمه ی آن نهفته است»، کشف می کند… چه نادرند آن صداها ، آن برق های انسانی که ضرورتی همراه با آگاهی روشن بینانه ی این ضرورت در آن خونمایی می کند. «آه این بشریت چه ساختمان سست بنیادی است، تنها از روی عادت برپامانده است. به ناگاه فرو خواهد ریخت….» این نخستین کشف آنت بود که به او خبر از زمین لرزه ای می داد که پانزده سال بعد اروپا و جهان را با جنگ های بزرگ و انقلاب ها لرزاند.

در بخشی از این کتاب می خوانیم :

«با تو از یک خونم…

یک شب آنت این گفته را چنان به وضوح شنید و چهره ی خواهر ناشناخته را چنان آشکار دید که در میان خواب و بیداری دست ها را پیش برد که بگیردش. و روز دیگر با خشم و انکار دریافت که مغلوب گشته است، میل دیدار خواهر در او چنگ انداخته بود و رهایش نمی کرد و آنت از خانه بیرون رفت به جست و جوی سیلوی. نشانی او روی نامه ها بود، انت به خیابان «من»رفت ، بعداز ظهر بود و سیلوی در کارگاه. آنت جرئت نکرد پی او برود چند روزی صبر کرد و یک شب پس از شام باز راه انجا را در پیش گرفت…»
کتاب حاضر را انتشارات دوستان منتشر کرده است.

خبرنگار کتاب شبستان

مطالب مرتبط