پی‌یر لاروس

پی‌یر لاروس همیار پژوهش

پی‌یر لاروس در سال ۱۸۱۷ میلادی در خانواده‌ای تنگدست در شهر پاریس به دنیا آمد. او تا ۱۵سالگی در کارگاه پدرش به عنوان شاگرد آهنگر، اسب را نعل می‏‌کرد. لاروس پس از این مرحله از زندگی، تحصیلات خود را در شهر ورسای فرانسه ادامه داد. در این زمان، کتاب‌های منتشرشده در فرانسه و نقاط دیگر جهان رامطالعه می‌کرد، تا آنجا که درصدد تهیه‌ی فرهنگی جامع برآمد و با پشتکار فراوان، فرهنگ خود را به نام «لاروس» تألیف کرد. در پایان تحصیلاتش، فرهنگ او نیز کامل شد و در ۱۰ مجلّد انتشار یافت. او پیش از آن، تألیفات خود را از کتب لغت و دستور زبان برای تدریس در مدارس و انتشار روزنامه‌ی تعلیم و تربیت برای دانش‏‌آموزان آغاز کرده بود و پس از آن به تدوین این دائرهالمعارف بزرگ پرداخت. در این هنگام در فرانسه کسی نبود که اسم لاروس را نشنیده باشد.
لاروس همچنین نخستین کسی است که کتاب‏‌های تدریسی آموزشگاه‏‌ها را تدوین و روش آن‌ها را تغییر دادە و به صورت امروزی درآورده است.
پی‌یر لاروس بر اثر کار مداوم بیمار شد، تا اینکه در ۳ ژانویه‌ی ۱۸۷۵ در ۵۸ سالگی درگذشت. اکنون دائرهالمعارف و کتب لغت و فرهنگ‏‌های تاریخی و جغرافیایی متعدد به نام «لاروس» توسط هیأت‏‌های علمی فرانسه منتشر می‌شود که نام لاروس را جاودان ساخته است.