پی‌یر لاروس

پی‌یر لاروس همیار پژوهش

پی‌یر لاروس در سال ۱۸۱۷ میلادی در خانواده‌ای تنگدست در شهر پاريس به دنيا آمد. او تا ۱۵سالگی در كارگاه پدرش به عنوان شاگرد آهنگر، اسب را نعل مي‏‌كرد. لاروس پس از این مرحله از زندگی، تحصيلات خود را در شهر ورسای فرانسه ادامه داد. در اين زمان، كتاب‌های منتشرشده در فرانسه و نقاط دیگر جهان رامطالعه می‌كرد، تا آنجا که درصدد تهيه‌ی فرهنگی جامع برآمد و با پشتكار فراوان، فرهنگ خود را به نام «لاروس» تألیف کرد. در پایان تحصيلاتش، فرهنگ او نيز كامل شد و در ۱۰ مجلّد انتشار يافت. او پیش از آن، تأليفات خود را از كتب لغت و دستور زبان برای تدريس در مدارس و انتشار روزنامه‌ی تعليم و تربيت برای دانش‏‌آموزان آغاز كرده بود و پس از آن به تدوين اين دائرةالمعارف بزرگ پرداخت. در اين هنگام در فرانسه كسی نبود كه اسم لاروس را نشنيده باشد.
لاروس همچنین نخستين كسی است كه كتاب‏‌های تدريسی آموزشگاه‏‌ها را تدوين و روش آن‌ها را تغییر دادە و به صورت امروزی درآورده است.
پی‌یر لاروس بر اثر كار مداوم بيمار شد، تا اينكه در ۳ ژانويه‌ی ۱۸۷۵ در ۵۸ سالگی درگذشت. اكنون دائرةالمعارف و كتب لغت و فرهنگ‏‌های تاريخی و جغرافيایی متعدد به نام «لاروس» توسط هيأت‏‌های علمی فرانسه منتشر می‌شود كه نام لاروس را جاودان ساخته است.