چند نکته مهم پیش از نگارش رساله دکتری

یکی از پرسش هایی که در هنگام مصاحبه دکتری از شما سوال می‌شود در مورد موضوع پایان نامه دکترا شماست و این مسئله که از شما انتظار می رود قبل از ورود به مرحله دکتری در مورد آن فکر کرده باشید و این گواه اهمیت انجام پایان نامه است زیرا قبل از ورود میزان آگاهی شما بر تحقیق و علاقه‌مندی شما بر جستجوگری پرسیده می شود.

در مقطع دکتری با توجه به اینکه دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد با پایان نامه نویسی آشنا شده کمتر با مشکل برخورد می‌کند ولی به ده نکته زیر باید قبل از شروع پایان نامه دکترای خود توجه نماید:

1-تحقیق و جستجوگری اصل اساسی یک دانشجوی دکترا است او باید با توان فکری و شرایط ذهنی بهتر (نسبت به پایان‌نامه کارشناسی ارشد) نسبت به تحقیق و پروژه علمی پیدا کرده بپردازد.

2-شناسایی تمام جوانب تحقیقاتی موضوع شما اینکه توانایی تامین و رفع موانع و مشکلات مورد مطرح در موضوع خود را خواهید داشت یا خیر. آیا می تواند موضوع انتخابی شما یکی از نیازهای بشر را رفع نماید؟ باید به تمام این مسائل قبل از انتخاب موضوع بسنجید.

3- انتخاب موضوع و گزینش بهترین و شایسته‌ترین موضوع در خور رساله دکتری شما. دیگر اینجا زمان آزمون و خطا نیست موضوع شما باید جنبه کاربردی خود را داشته باشد زیرا اعتبار علمی شما در ابتدا از رساله دکتری شما نشات می‌گیرد.

4– بحث های مالی پروژه شما جز مهم ترین بحث های انتخاب موضوع است، چناچه رساله دکترا شما هزینه بر است و به تامین مالی زیادی نیازمندید و نمی‌توانید به صورت شخصی آن را پرداخت نمائید، درابتدا دنبال موسسات مطالعاتی و پژوهش محوری باشید که تامین کننده این هزینه هستند و چناچه اینکار مقدور نشد بهتر است موضوع خود را تغییر دهید.

5- نوشتن پروپوزال قوی و با تمام مستندات و دلایل بر کاربردی و تحقیق‌پذیر بودن جهت پروژه و کار مطالعاتی انتخابی از ضروریات و موارد قبل از شروع به انجام پایان نامه می‌باشد.

مطالب مرتبط