كتابخانه هوشمند به سوی آينده

دانلود فایل

نشست «كتابخانه هوشمند به سوی آينده » روز 26 آذر 1397 توسط آقای دکتر مهدی چم پور در اتاق شورا کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شده است. فایل صوتی و همچنین اسلاید آموزشی این سخنرانی به شما تقدیم می‌شود.

دانشگاه فردوسی مشهد با قدمتی 65 ساله و با دارا بودن 13 دانشکده، 38 پژوهشکده ، 5 پایگاه پژوهشی و 10 قطب و 150 رشته تحصیلی در مقاطع دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد، یکی از معتبرترین دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران و قطب علمی شمال و شمال شرق کشور به شمار می آید.
مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد از اوايل سال 1350 در ساختمان كوچكي در مقابل دانشكده ادبيات و علوم انساني با امكانات محدود آغاز به كار كرد. يك سال بعد به ساختماني با وسعت 650 متر مربع در خيابان شهيد مطهري جنوبي مشهد انتقال يافت، سپس به ساختماني در پرديس دانشگاه منتقل شد. با توجه به موقعيت محلي اين كتابخانه و همجواري با خوابگاههاي دانشجويي و چند دانشكده و همچنين شركت مراجعان احساس مي‌شد به فضاي بيشتري نياز است. گرچه به اين مسئله در سال 1372 توجه شد و وسعت كتابخانه ابتدا به 850 مترمربع و به تدريج به 2400 متر مربع افزايش يافت ولي هنوز مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی فضاي مناسب مورد نياز را براي ارائه خدمات بايسته در اختيار نداشت. با عنايت به تصويب طرح احداث ساختمان مركز اطلاع‌رساني و كتابخانه مركزي، در سال 1391 این ساختمان در زمینی به مساحت بالغ بر 8900 متر مربع در 3 طبقه احداث گردید. پس از احداث ساختمان بر اساس نظر هیئت رئیسه دانشگاه تجمیع برخی از کتابخانه ها و انتقال منابع به ساختمان جدید صورت گرفت.