مهدی سمسار

استاد مهدی سمسار

مهدی سمسار در سال ۱۳۰۷ در بوشهر زاده شد. در ۱۳۴۵ از دانشگاه تهران در رشته‌ی داروسازی دانشنامه‌ دکتری گرفت و پس از آن، به تحصیل در روزنامه‌نگاری در همین دانشگاه پرداخت. در سال ۱۳۴۸ برای ادامه‌ تحصیل در روزنامه‌نگاری، به انستیتو «فرانس دوپرس» دانشگاه پاریس رفت و موفق به دریافت دانشنامه‌ فوق لیسانس شد. مهدی سمسار در نیمه‌ اول دهه‌ی ۵۰، از همین دانشگاه گواهی دکتری در روزنامه‌نگاری دریافت کرد. رساله‌ دکتری او درباره‌ی «روزنامه‌نگاری در ایران میان سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ و روزنامه‌های ایران در دوره‌ی جنگ دوم جهانی» بود.
دکتر سمسار در سال‌های دهه‌ ۱۳۳۰، مسئول سرویس خارجی روزنامه‌ی کیهان و معاون سردبیر این روزنامه نیز بود. در همین زمان به تدریس در رشته‌ی داروسازی در دانشگاه تهران هم می‌پرداخت. وی حدود ۴۰ اثر را به فارسی ترجمه کرده است، از میان ترجمه‌های او «امپراتوری هخامنشی» از پی‌یر بریان و «ودکاکولا» جایگاه ویژه‌ای دارند. کتاب «ودکاکولا» درباره‌ی اسراری از روابط پنهانی شرکت‌های چند ملیتی و دولت‌های غربی با بلوک شرق در دوره‌ کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی سابق است.
دکتر مهدی سمسار در ۲۵ دی ۱۳۸۱ در ۷۴سالگی در بیمارستان «تیه» در حومه‌ پاریس درگذشت و در گورستان «مون پارناس» فرانسه به خاک سپرده شد. پژوهشگران دکتر مهدی سمسار را از پیشگامان «روزنامه‌نگاری نوین در ایران» می‌دانند.

بزرگداشت و جایزۀ روزنامه‌نگاری امید :
مهدی سمسار را از پیشگامان روزنامه نگاری نوین در ایران می‌دانند. با تلاش گیتی سمسار (همسر زنده‌یاد مهدی سمسار) و دو فرزندشان به نامهای شهرزاد و شیرین بنیاد دکتر مهدی سمسار با هدف گرامیداشت یاد و خاطره دکتر مهدی سمسار شكل گرفت. این بنیاد از سال ۱۳۸۵ اقدام به اهدای جایزه امید به روزنامه‌نگاران مستقل و جوان كشور کرده تا راه این مرحوم را كه همیشه حامی خوبی برای جوانان روزنامه‌نگار بود ادامه دهد.

کتاب‌شناسی :
چه باید کرد؟ / جنگ داخلی اسپانیا / فلسفه انقلاب مصر / انقلاب آلمان / هیتلر در قدرت / از مسکو تا برلین / فرار رودلف هس / توطئه علیه هیتلر / روابط پاپ با هیتلر / قیام در اردوگاه مرگ / گورینگ معاون هیتلر / یادداشتهای منشی هیتلر / سفری در گردباد / ماجرای توخاچفسکی / ودکاکولا / عصر متوسطها / جهان در میان دو جنگ / مادراپور / آفرینش / پرستار فرانسوی / عطر / استالین / راسپوتین / زیباترین افسانه جهان / امپراتوری هخامنشی / کشفیات تازه در فیزیک نجومی / آهنگ پنهان (تاریخ پیدایش جهان) / جنی مارکس / دنیای سوفی / نجات اصفهان / آن زمان که ژوکوند حرف می‌زند / قرن روشنفکران / پیکاسو آفریننده و ویران کننده / پیکاسو و دورامار (یک عشق غیرممکن) / بالزاک و دخترک چینی / لنین.
کتاب هنر جنگ اثر سون تزو در سال ۱۳۹۷ توسط انتشارات جامی منتشر می شود.

مطالب مرتبط