سید جعفر شهیدی

سید جعفر شهیدی

سید جعفر شهیدی رئیس مؤسسه‌ لغت‌نامه‌ی دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، استاد دانشکده‌ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و از پژوهشگران برجسته‌ی زبان و ادبیات فارسی و تاریخ اسلام بود.
سید جعفر شهیدی در سال ۱۲۹۷ در شهر بروجرد به دنیا آمد. او فرزند سید محمد سجادی از دانشمندان و مفاخر ادبی ایران بود. شهیدی در سال ۱۳۲۰ برای تحصیل علوم دینی به نجف اشرف رفت و تحصیلات حوزوی را در آن جا تا درجه‌ی اجتهاد ادامه داد. سپس به ایران آمد و دانشنامه‌ دکتری زبان و ادبیات فارسی گرفت. دوستی با دکتر محمد معین، موجب آشنایی با علّامه دهخدا و راه‌یابی او به مؤسسه‌ی لغت‌نامه‌ی دهخدا گردید. علّامه دهخدا دکتر سید جعفر شهیدی را در نوع خود کم‌نظیر خوانده بود. درک محضر و همنشینی با استادانی چون بدیع‌الزمان فروزانفر، جلال‌الدین همایی، علامه دهخدا و دکتر محمد معین، اعتبار علمی و معنوی دکتر شهیدی را دوچندان کرد. وی پس از درگذشت دکتر معین، مسئولیت اداره‌ی مؤسسه‌ی لغت‌نامه‌ی دهخدا را بر عهده گرفت. در کنار فعالیت در این مؤسسه، در دانشگاه نیز تدریس می‌کرد و سال‌ها استاد تمام دانشگاه تهران بود.
دکتر شهیدی در سال ۱۳۷۴ خانه‌ی مسکونی‌اش را در محله‌ی نارمک تهران به شهرداری واگذار کرد و این خانه در همان سال به کتابخانه‌ عمومی دکتر شهیدی تبدیل شد. کتاب «تاریخ تحلیلی اسلام» دکتر شهیدی در سال ۱۳۸۵ برنده‌ی جایزه‌ی کتاب سال ایران شد. «ترجمه‌ مسجع نهج‌البلاغه‌ی امام علی علیه‌السلام» نیز از آثار ماندگار وی است. استاد دکتر سید جعفر شهیدی در ۲۳ دی ۱۳۸۶ در ۸۹سالگی در تهران شمع وجودش خاموش گشت.

مطالب مرتبط