چهارمین همایش ملی کنکاش های مفهومی و نظری درباره جامعه ایران

جامعه ایران همانند هر جامعه دیگری برای دست ­یافتن به توسعه، نیازمند همبستگی اجتماعی است. در عین حال همانند هر جامعه در حال گذار دیگری، سرشار از انواع تضادهای اجتماعی نیز است. از سویی این تضادها می­‌توانند عمیق شوند و شکاف های اجتماعی مخربی ایجاد کنند و از دیگر سو، برخی از مدل ­های سنتی همبستگی اجتماعی به جای تقویت یکپارچگی، تضادها و فاصله­‌ها را تشدید می­‌کنند. اینکه چگونه تضادهای اجتماعی درک و مدیریت شوند و حد لازمی از انسجام اجتماعی حفظ شود و جامعه در مسیر توسعه حرکت کند، مساله ای بسیار جدی هم از حیث نظری و هم از حیث عملی بشمار می آید.

در همین راستا انجمن جامعه شناسی ایران تصمیم دارد چهارمین همایش کنکاش­‌های مفهومی و نظری درباره جامعه ایران را با موضوع «توسعه جامعه ایران و مساله همبستگی و تضاد اجتماعی» در خرداد ماه 1398 برگزار نماید.

محور های اصلی همایش از این قرارند:

✔️بنیان های همبستگی اجتماعی در جامعه ایران
✔️عوامل تضعیف کننده همبستگی اجتماعی در جامعه ایران
✔️نقش نهادها و فرایندهای مختلف اجتماعی (خانواده، آموزش، دین، اقتصاد، سیاست، رسانه ها و …) در تحکیم یا تضعیف همبستگی اجتماعی
✔️بنیان­‌های تضادها و تعارضات اجتماعی در جامعه ایران
✔️سازگاری­‌ها و ناسازگاری­‌های هویتی در جامعه ایران
✔️تعارضات نهادی و مسئله توسعه یافتگی جامعه ایران
✔️تضادها و همبستگی­‌های اجتماعی و آثار توسعه‌­ای آنها
✔️ دشواره­‌های مفهوم سازی و نظریه­‌پردازی برای فهم مسائل اجتماعی ایران

در چارچوب محورهای فوق می توان به موضوعات زیر پرداخت:

تفاوت های نسلی، سبک زندگی، قانون و اخلاق، فساد و ناکارآمدی، همویت های قومی، ملی و دینی، مهاجرت، فقر و بیکاری، نابرابری ها و تبعیض های گوناگون اجتماعی (جنسیتی، مذهبی، قومی، سیاسی …)، جرم و جنایت، سایر موضوعات و مسائل مرتبط.

برای برگزاری این همایش برای نخستین بار تصمیم گرفته شده است که شماری از نشست ها با مشارکت همکاران صاحبنظر علوم اجتماعی در سراسر کشور و به خصوص اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اعضای انجمن جامعه شناسی ایران طراحی، سازمان دهی و مدیریت شوند.

از اعضای هیئت علمی کلیه گروه های آموزشی جامعه شناسی و علوم اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور و نیز کلیه صاحبنظران علاقمند، تقاضا می شود که عنوان و طرح پیشنهادی (پروپوزال) خود (فرم آنرا از اینجا دریافت کنید) برای برگزاری یک نشست در چارچوب محورهای موضوعی همایش را به دبیرخانه علمی چهارمین همایش کنکاش های مفهومی و نظری درباره جامعه ایران به آدرس پست الکترونیک (isa.conference@yahoo.com) ارسال کنند.

▪️آخرین فرصت ارسال چکیده: 10 اسفند 1397
▪️آخرین فرصت ارسال اصل مقاله: 30 فروردین 1398

چکیده مقاله باید در چهار بخش شامل: مقدمه ( طرح مسئله و ضرورت)، روش شناسی، یافته‌­ها و نتایج، حداکثر در 250 کلمه و در قالبwordتهیه شود. (شیوه نامه نگارش چکیده و اصل مقالات همایش‌­های انجمن جامعه شناسی ایران را از این لینک (https://goo.gl/BstKtv) دریافت کنید) و از طریق پست الکترونیک isa.conference@yahoo.com به دبیرخانۀ همایش ارسال گردد.

🔹نشانی دبیرخانه: تهران، بزرگراه جلال‌­آل احمد، پل گیشا، جنب بیمارستان شریعتی، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیم طبقه اول، انجمن جامعه‌شناسی ایران
🔹مسئول دبیرخانه همایش: سمیه مومنی (09196332022) روزهای تماس: شنبه و چهارشنبه در وقت اداری
🔹دبیرعلمی همایش: محمدجواد زاهدی

مطالب مرتبط