دیپلماسی علم: روزی نو یا صبحی کاذب؟

ديپلماسي علم (روزي نو يا صبحي كاذب)

کتاب «دیپلماسی علم؛ روزی نو یا صبحی کاذب؟» از معدود کتاب‌ های نگاشته شده در زمینه دیپلماسی علم و فناوری است که در قالب مجموعه مقالات، توسط انتشارات بین‌المللی World Scientific در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است. اگر چه این کتاب زیر نظر دو تن از محققان دانشگاه اوتاگو نیوزیلند تدوین شده است اما محققان متعددی از کشورهای مختلف در نگارش فصل‌ های آن مشارکت داشته و دیدگاه ‌های مختلفی را به اشتراک گذاشته ‌اند.

دیپلماسی علم مفهوم نسبتاً جدیدی است که طی سال‌ های اخیر به‌ طور فزاینده‌ ای مورد توجه هر دو گروه سیاست‌ مدارن و دانشمندان قرار گرفته و در بسیاری از سخنرانی‌ ها، مذاکرات، تألیفات و تحلیل‌ ها با اقبال مواجه شده است. با این‌حال، به نظر می‌ رسد تلاش‌ های صورت گرفته برای دست‌یابی به یک تعریف مشترک از دیپلماسی علم با توفیق چندانی روبرو نبوده است. این کتاب جزء معدود پژوهش‌ های جامع در این زمینه به‌ شمار میی آید که به‌ دنبال چیزی فراتر از اذعان به ظهور دیپلماسی علم در عرصه‌ ی بین‌المللی است؛ و در عوض به ارزیابی این مهم می‌ پردازد که آیا ظهور دیپلماسی علم، به راستی نشان‌ دهنده‌ ی جدایی بزرگی از گذشته است؟

فصول مختلف این کتاب به تبیین مفهوم دیپلماسی علم ذیل سه محور اصلی پرداخته است. فصول ابتدایی کتاب، بر موضوع «دیپلماسی برای علم» متمرکز است. این بعد از دیپلماسی علم، نقش مهمی در شکل‌ گیری بسیاری از اقدامات علمی بین‌ المللی نظیر ایستگاه فضایی بین‌المللی، راکتور ایتر و سینکروترون سزامی ایفا نموده است. در این راستا، دیپلماسی یک تسهیل‌ کننده‌ ی کلیدی برای تحقیقات و توسعه‌ ی علم و فناوری مبتنی بر ارتباطات و همکاری‌ های فراملّی است. فصول میانی کتاب، به جنبه‌ های گوناگون «علم در دیپلماسی» یا چگونگی برقراری تعامل میان مشاوره‌ ها‌‌ی علمی و اهداف سیاست خارجی اشاره داشته است. این بعد از دیپلماسی علم به توصیف نقش علم و فناوری در ارائه‌ ی مشاوره به دولت‌ ها به‌منظور آگاهی‌ بخشی و پشتیبانی از اهداف سیاست خارجی می‌ پردازد. در نهایت فصول پایانی کتاب، دیدگاه‌ هایی را نسبت به فرصت‌ ها و چالش‌ های «علم برای دیپلماسی» ارائه می‌ دهد. علم برای دیپلماسی، اساساً جلوه‌ ای از قدرت نرم علم را به تصویر می‌ کشد.

نویسنده: لوید دیویس، روبرت پتمن

مترجمان: جواد مشایخ، مهندس عفت نوروزی و مهندس سعیده صارمی

انتشارات: موسسه خدمات فرهنگی رسا

دانلود فهرست کتاب