مسیحیت صهیونیستی

مسأله آخرالزمان و سرنوشت انسان ها ، یکی از مهمترین و جنجالی ترین مسائل در طول تاریخ بوده است.ادیان الهی و مکاتب بشری نتایج متفاوتی را برای آخرالزمان تبیین کرده اند. این نظریات به طور کلی انت های دنیا را خیر یا شر معرفی می کنند. مسأله صهیونیزم مسیحی در این میان بسیار مهم است. دلیل آن نیز تسلط آنها بر منابع سیاسی و اقتصادی جهان در کشورهای امریکا و انگلیس می باشد.
در این مقاله سعی شده است با بررسی کلی پیرامون این نظریه راهی را برای پیش بینی اعمال دولت های مذکور فراهم آید. امیدوارم که مورد عنایت و توجه شما قرار گیرد.

صهیونیزم چیست؟
جنبشی ملی و همگانی برای حضور یهودیان در فلسطین و دادن حق حاکمیت یهود بر کل سرزمین های خاور میانه( نیل تا فرات)است. آغاز این جنبش را 1897 با کنگره یهودیان در بازل می دانند. ولی قبل از آن نیز این جنبش به صورت زیر زمینی فعالیت می کرده است.

تاریخچه مسیحیت صهیونیستی:
با آغاز پروتستانیزم در اروپا یکی از بزرگترین انحرافات در دین مسیحیت ایجاد شد. مارتین لوتر در زمان زندگی خود بسیار تحت تاثیر کتاب عهد قدیم(تورات) بود. وی سعی میکرد تا تفسیری از کتاب عهد جدید(انجیل) ارائه کند که مطابق با نظریات تورات باشد. این در حالی است که انجیل باید مفسر تورات میبود نه بالعکس.
این مسأله در زمان خود لوتر نیز سر و صدای بسیاری کرد. لوتر در کتاب خود تحت عنوان مسیح یک یهودی، زاده شد در سال 1523 م نوشت:
یهویان خویشاوندان خداوند ما (عیسی مسیح)هستند، برادران و پسر عموهای اویند.روی سخنم با کاتولیک هاست. اگر از اینکه مرا کافر بنامید خسته شده اید، بهتر است مرا یهودی بنامید.
آثار یهودیت در پروتستانیزم بسیار است. به عنوان مثال در حوزه اقتصاد، حلیت ربا و به وجود آمدن اقتصاد کاپیتالیستی را به دنبال داشت.

پس از لوتر، پروتستانیزم به 3 دسته کلی تقسیم شد.

1- پروتستانیزم سنتی(Mainline Protestants)
این دسته از پروتستان ها معتقد به رفتار مهربانانه با سایرین هستند و از بقیه پروتستان ها تعصب کمتری دارند. مهمترین دسته های میان آنها مشیحایی ها، متدویست ها ( یا مکتبی ها)، لوتری ها، کلیسای اصلاح طلب، اسقفی ها و … می باشد.

2- انجیلی ها (Evangelicals)
افرادی با احساس، از لحاظ مذهبی متعصب و متمایل به روش های نوین تفکر و اندیشیدن هستند.

3- بنیادگرایان(Fundamentalists)
این افراد نیز در اغتقادات خود متعصب اند و تفکراتی بسیار نزدیک به یهودیان صهیونیست دارند. این گروه را در این مقاله مسیحیان صهیونیست می نامیم. فعالیت عمده این گروه پس از جنگ جهانی دوم مشهود شد.
رویکرد کلی این گروه در سیاست های امریکا بسیار موثر است. 4 رویکرد مهم این فرقه (که 3 تای اولی در سیاست های امریکا کاملا مشهود است.) عبارتند از:
1- احساس برگزیدگی الهی:آنها معتقدند خداوند آنها را برگزیده تا همه انسان ها را نجات دهند و راه نجات آنها از بلایای آخرالزمان پیروی از مسیحیت است. بوش در سخنان خود در این باره میگوید:
ایالات متحده فراخوانده شده تا آزادی را که یکی از مواهب الهی است، به تمام مخلوقات در سراسر جهان ارزانی کند.
2- احساس عمیق نسبت به اینکه اکنون در آستانه آخرالزمان هستیم: از سال 1916 روسای جمهور امریکا با این مفهوم آشنا شدند و به آن ومعتقد شدند. اولین رئیس جمهور که به این مفهوم ایمان آورد، ویلسون بود. روسای جمهور دیگر نیز به صورت جدی دنبال می کردند. معروف است که می گوین آرزوی ریگان آغاز جنگ آرماگدون به دست او بوده است. در این باره بیشتر توضیح خواهم داد.
3- اقلیم گرایی جنوبی میان مذهب محافظه کار و سیاست محافظه کار
4- تنها راه فهم و درک کامل و مطلق در بنیادگرایی است و سایرین در این باره در اشتباه اند.

هفت مرحله در آخرالزمان:
مسیحیان صهیونیست معتقد به هفت مرحله یا هفت مشیت الهی هستند که در آخرالزمان به وقوع می پیوندد. این مراحل عبارتند از :
1- بازگشت یهودیان به فلسطین
2- ایجاد دولت یهود
3- موعظه شدن بنی اسرائیل و دیگر مردم دنیا به وسیله انجیل
4- (حصول مرحله) وجد یا سرخوشی (Rapture) یعنی به بهشت رفتن کلیه کسانی که به کلیسا ایمان آورده اند.
5- دوره 7 ساله حکومت دجال(آنتی کراست – ضد مسیح) و فلاکت یهودیان و سایر به اصطلاح آنان مومنان
6- وقوع جنگ ارماگدون: در این باره در ادامه توضیح خواهم داد.
7- شکست لشکریان دجال و حکومت مسیح به پایتختی قدس(اورشلیم).یهودیان در این دوره به مسیح ایمان میآورند.

اهداف مسیحیان صهیونیست:
1- تشویق و دلگرمی در گفتگوهای یهودیان و مسیحیان
2- مقابله با افکار ضد یهودی
3- آموزش با نگرش به ریشه های یهودی دین مسیح: این برنامه در 200 مدرسه با 100000 دانشجو اجرا می شود.
4- اقدامات بشر دوستانه در میان پناهندگان یهودی
5- مخالفت با مقامات یهودی میانه رو که به دنبال روش های مصالحه جویانه برای صلح در فلسطین هستند.
6- سوء استفاده از مسیحیت برای توجیه اعمال ضد حقوق بشر
7- آخرالزمان شناسی از کتاب مقدس در معرض تبدیل شدن به پیشگویی منجر به واقعیت

برای اجرای بند هفتم با تبلیغ تفکرات تدبیر گرایی(یا مشیت گرایی- Dispensationalism) درمیان عموم تلاش میکنند تا این باور را به وجود آورند که مسائلی که رخ میدهد همان است که در کتاب مقدس آمده و ما نباید با آنها مبارزه کنیم.

آرماگدون(Armageddon)
مرحله ششم از مراحل هفتگانه آخرالزمان، جنگی همه گیر در جهان است که در آن همه زمین به سختی نابود خواهد شد. اصل این کلمه هارمجیدو (یا هارمگیدو) است. مکان وقوع این جنگ را صحرای مگیدو در شمال اسرائیل و کرانه غربی رود اردن است. در این مکان در گذشته شهری استراتژیک بوده که در مسیر عبور از شمال به جنوب و شرق به غرب بوده است. جنگ های زیادی در تاریخ در این مکان رخ داده است. در ابین جنگ میان نیروهای خیر (یهودیان) و نیروهای شر( مسلمانان از ایران و روسیه) رخ میدهد و به همه دنیا کشیده می شود.
در صحیفه حزیقال نبی درباره آرماگدون آمده است:
باران های سیل آسا و تگرگ های سخت آتش و گوگرد، تکان های سختی در زمین پدید خواهد آورد. کوه ها سرنگون خواهند شد.صخره ها خواهند افتاد و جمیع حصارهای زمین منهدم خواهد شد.
در صحیفه زکریای نبی آمده است:
گوشت ایشان در حالی که بر پاهای خویش ایستاده اند کاهیده خواهد شد و چشمان ایشان در جای خود گداخته خواهد شد و زبان هایشان در دهانشان کاهیده خواهد شد.
بنیادگرایان این عبارات را حمل بر استفاده شدن بمب های اتمی و نوترونی دراین جنگ میدانند. اعتقاد به این جنگ تأثیر زیادی بر سیاست های داخلی و خارجی داشته است. جیمز وات وزیر کشور اسبق ایالات متحده در کمیته مجلس نمایندگان اظهار داشت:به علت ظهور دوباره و قریب الوقوع مسیح، نمی توانم خیلی در بند نابودی منابع طبیعی خودمان باشم. ریگان رئیس جمهور اسبق امریکا نیز بسیار تحت تأثیر تعلیمات دینی که توسط مادرش نل ریگان دیده بود، قرار داشت. وی میگوید:این نبی خشمگین حزیقال است که بهتر از هرکسی، قتل عامی را که عصر ما به ویرانی خواهد کشاند را، پیشگویی کرده است… این علامت آن است که فرا رسیدن آرماگدون، دور نیست.

هزاره گرایی:
هزاره گرایی یکی از مسائل مهم در تاریخ و حوادث مربوط به ان بوده است. این تفکر بر این اساس استوار است که در ابتدای هر هزاره اتفاق مهمی رخ خواهد داد. مجدد الف سنه یکی از مهمتریت این آثار مسلمانان در این باره می باشد.
مسیحیان نیزبه این تفکر معتقدند. آنها میگویند که جنگ ارماگدون در ابتدای هزاره سوم رخ خواهد داد. یعنی تا سال 2026.

رسانه ها و جریان صهیونیزم مسیحی:
برای تبللیغات تفکرات صهیونیستس(اعم از یهودی، مسیحی و مسلمان) ابزارهای فراوانی وجود دارد. 85% سرمایه هالیوود متعلق به صهیونیست هاست. از این رو آنها به راحتی میتوانند جهت رواج نظریات خود به فیلم های سینمایی متوسل شوند.(فیلم های آرماگدون، ماتریکس، شمارش معکوس تا آرماگدون، امگا کد(یا مگیدو)و…) بسیاری از کارگردانان و بازیگران معروف سینما صهیونیست هستند و در خدمت منافع اسرائیل فعالیت می کنند.
از میان 1400 رادیوی مذهبی در دهه 90 در امریکا، 400 رادیو در دست بنیادگرایان پروتستان است که در آن 8000 کشیش پیرامون نظریات صهیونیستی خود تبلیغ میکنند. برنامه های تلویزیونی عامه پسند بنیادگران مسیحی حدود 60000000 بیننده در امریکا دارد. آنها در فعالیت های خود تبلیغ میکنند که صلح نتیجه ای در بر ندارد و باید به دنبال جنگ بود و با استناد به آیات انجیل اثبات میکنند که اکنون در آخرالزمان حضور داریم.(نظریه جنگ تمدن ها)
آثار این تبلیغات در امریکا به حدی است که 25% مردم عملا به این فرقه پیوسته اند و اکثریت مردم امریکا معتقدند به برکت حمایت دولتشان از رژیم صهیونیستی است که خداوند به آنها روزی و نعمت میدهد.
سایر مردم جهان نیز از این تفکرات بی بهره نیستند. سربازان اسپانیا شرکت کننده در جنگ عراق خود د را نمایندگان مسیح میدانند و از علائم جنگ های صلیبی استفاده می کنند.

در پایان:
با این تفاصیل به نظر میرسد بسیاری از سیاست های امریکا در جهت تحقق آرمان های ای گروه از مسیحیان است و میتوان بسیاری از کارهای امریکا و مسائل پشت پرده آن را دریافت. وظیفه ما این است که این مفهوم را عمیق تر بشناسیم و در جهت مقابله با آن به خصوص مبارزه با صهیونیزم اسلامی تلاش کنیم.

منبع: سایت باشگاه اندیشه
نویسنده : محمد صالح مفتاح

 

مطالب مرتبط