معرفی کتاب جوان مسلمان در بریتانیا

جوان مسلمان در بریتانیا

دانلود فایل

مرکز اطلاعات و تحقیقات اسلامی منتشر کرد:
🔴 کتاب «جوان مسلمان در بریتانیا»، نخستین مجلد از مجموعه «مسلمانان در غرب»

📖 معرفی کتاب
🔸 این کتاب حاصل تحقیقی گسترده مبتنی بر دستاوردهای چندین پژوهش میدانی است که در پانزده سال اخیر در دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی کشور انگلستان، در موضوعات و مسائل مرتبط با جوان مسلمان در این کشور، صورت گرفته و امکانِ به دست دادن تصویری نسبتاً واقع‌نما ازاین گروه سنّیِ مسلمانِ متولد یا مقیم انگلستان را فراهم آورده است.

* این اثر که حاصل تحقیقات و مطالعات گروه پژوهشی مرکز IRIC است در هفت فصل به مطالعه و بررسی زیست جوانان مسلمان در بریتانیا پرداخته است:

1-  فصل نخست به ارائه تصویر کلی از حضور مسلمانان در بریتانیا و چگونگی تاریخی آن، پراکندگی جغرافیایی و بررسی آماری پیروان فرقه ها و مذاهب اسلامی در این کشور پرداخته است.
2-  فصل دوم به تفصیل موضوع آموزش و تحصیل دانش آموزان مسلمان در مدارس بریتانیا، انواع مدارس موجود، مشکلات و مسائل آموزشی و نیز تحصیل جوانان مسلمان در دانشگاه ها را مورد بررسی قرار می دهد.
3-  فصل سوم به موضوع اشتغال این گروه سنی، نوع مشاغلی که جوانان مسلمان در بریتانیا به آن اشتغال دارند، علل بیکاری مسلمانان و نتایج آن، رابطه دین و فعالیت اقتصادی و موانع فرهنگی ناشی از شرایط اجتماعی مسلمانان اختصاص یافته است.
4-  در فصل چهارم، موضوعات فرهنگی از جمله هویت، تصویر جوانان مسلمان بریتانیایی از اسلام و میزان التزام آن ها به باورها و فرهنگ دینی و نیز مقوله حجاب مورد مطالعه قرار گرفته است.
5-  جامعه و سیاست موضوع فصل پنجم است که به بررسی مؤسسات اسلامی جوانان مسلمان در بریتانیا، فعالیت و جایگاه مساجد در میان جوانان، رسانه های تصویری و مکتوب مرتبط به مسلمانان، مشارکت سیاسی مسلمانان در بریتانیا و نیز آسیب شناسی و ناهنجاری های اجتماعی پرداخته است.
 6- فصل بعدی موضوع نو‌مسلمانان را دنبال می‌کند و پس از بررسی آماری، دلایل گرایش به اسلام در میان جوانان بریتانیایی را بررسی نموده است. فعالیت‌های نومسلمانان، روش دعوت به اسلام در بریتانیا و مشکلات نومسلمانان دیگر موضوعاتی است که در این فصل بدانها پرداخته شده است.
7-  فصل هفتم به معرفی و ارائه گزارش تفصیلی 13 کتاب منبع در موضوع مسلمانان و جوانان مسلمان در بریتانیا می‌پردازد. این کتاب شامل 5 پیوست، بخش منابع و نمایه‌های اشخاص، شهرها و کشورها، تشکل ها، مؤسسات و سازمانها، نمایه موضوعی، و نمایه دوزبانه اعلام نیز می باشد.

* این اثر در 400 صفحه، زیر نظر مشاور و ناظر علمی طرح، حجت الاسلام و المسلمین حسن طارمی راد و به قلم خانم‌ها ناهده انصارین، فاطمه باعثی، نفیسه دانش فرد و مریم السادات موسوی از محققین مرکز اطلاعات و تحقیقات اسلامی (IRIC) توسط انتشارات گوی در تیراژ 1000 نسخه منتشر شده است.

👈 کتاب «جوان مسلمان در بریتانیا»، در تهران از مؤسسه کتاب مرجع واقع در خیابان فلسطین، و در قم از انتشارات دلیل ما، واقع در خیابان معلم، مجتمع ناشران قابل تهیه است.