معرفی و دانلود کتاب The Meaning of Stoicism

معرفی و دانلود کتاب The Meaning of Stoicism

دانلود فایل

معنای رواقی‌گری

نویسنده: لودویگ ادلستاین

Ludwig Edelstein

در دست ترجمه توسط: آقای عباس اسالم (از بوشهر)

معرفی مختصر کتاب:

همانطور که پیشینیان نیز باور داشتند، رواقی‌گری یک مکتب یا طریقت واحد و یکپارچه نیست. در طول قرون و اعصار، نحله‌ها و گروه‌های مختلف با اندیشه‌ها و دیدگاه‌های گوناگونِ رواقی وجود داشته‌اند. اصولاً پیروان فلسفهٔ رواقی، استقلال اندیشه را به رسمیت می‌شناسند و از همین رو اختلاف دیدگاه‌ها میان خودشان را نیز به‌نیکی می‌پذیرند. با چنین پذیرشی، هر یک از رواقیون به‌رغم تفاوت اندیشه‌هایشان با یکدیگر، همچنان یک رواقی باقی می‌مانند.

وجه اشتراک همهٔ طرفداران رواقی‌گری آن چیزی است که از آنها یک رواقی ساخته است و لودویگ ادلستاین، نویسندهٔ این کتاب، از آن به «معنای رواقی‌گری» تعبیر می‌کند.

لودویگ ادلستاین در این کتاب، که در واقع متنِ یکی از سخنرانی‌های کلاسیک در حوزهٔ فلسفهٔ رواقی شناخته می‌شود، می‌کوشد با بررسی برخی از عناصر مهمِ مشترک میان نحله‌های گوناگون رواقی، تعریفی نسبتاً جامع از رواقی‌گری ارائه کند. او کتاب را با توصیف ویژگی‌های «حکمت رواقی» آغاز می‌کند. ویژگی‌های ایده‌آلی که زنون و پیروانش بسیار به آن توجه داشتند. او در این بخش می‌کوشد با بررسی ویژگی‌های «حکمت رواقی» مشخصات بنیادیِ فلسفهٔ رواقی را شرح دهد. سپس با دقت بیشتری به بررسی مفهوم طبیعت و زندگیِ طبیعی در نظام رواقی می‌پردازد. در فصلی دیگر، انتقادات مطرح‌شده در درون نظام رواقی در سدهٔ اول و دوم پیش از میلاد را بررسی می‌کند؛ بحثی که محدودیت‌ها و امکانات مکتب رواقی را آشکار می‌سازد. و سرانجام با نشان دادن جایگاه فلسفهٔ رواقی در تاریخ فلسفه، فلسفهٔ رواقی را به‌مثابه شیوه‌ای برای زندگی کردن مورد بررسی قرار می‌دهد.

گزیده‌ای از مقدمهٔ کتاب:

دیدگاه‌های رواقی‌گری از آغاز در آموزه‌های مسیحیان نفوذ داشت. سنکا و اپیکتتوس ماهیتی مسیحی داشتند هر چند از وحی مسیحیان بی‌بهره بودند. اگرچه فلسفهٔ رواقی در قرون وسطا از اهمیت کمی برخوردار بود اما در عصر نوزایی اهمیت خود را باز یافت. نزاع بر سر الهیات طبیعی و قانون طبیعی، در واقع نزاعی بود که در دسته‌بندی رواقی جای داشت. اخلاق رواقی و معرفت‌شناسی رواقی در میان اندیشمندان عصر دکارت تا هیوم از اهمیت به‌سزایی برخوردار بود. منتقدان فرانسوی و محققانی چون منتاین و جانشینانش از منابع رواقی استفاده کردند. ادبیات نمایشی عصر نوزایی مانند تراژدی‌های شکسپیر، آرمان حماسی برگرفته از رواقی‌گری بود. انسان‌گرایان اروپایی از پترارک تا اراسموس و تا متیو آرنولد همگی از اندیشهٔ رواقی الهام گرفته‌اند. جان استوارت میل در گذشته و آلبرت اسکومیتزر در زمان ما از اندیشهٔ رواقی تجلیل کرده‌اند. شعر‌های هاوسمن را بی‌دلیل صورتی از رواقی‌گری سنکایی به شمار نیاورده‌اند. معتقدم گذشته و حال، کوششم را برای سخن گفتن از رواقی‌گری به‌جای بحث از افلاطون و ارسطو به‌خوبی توجیه می‌کند.


منبع متن معرفی: کانال تلگرامی روح الله سلیمانی پور

مطالب مرتبط