بزرگترین عوامل ناامنی اینترنت در سال 2011 میلادی

پیش بینی‌های شرکتهای امنیتی نشان می دهد که گسترش درگیریهای سیاسی در فضای اینترنت و حملات تفریحی خرابکاران، بزرگترین نگرانی سازمانهای امنیتی در سال آینده میلادی خواهند بود.
بر اساس گزارش PandaLabs، لابراتوارهای کشف و بررسی حملات رایانه ای، روندی که در سال 2010 میلادی با انتشار ویروس استاکس نت و با هدف اختلال در عملکرد زیرساختهای حیاتی و سرقت اطلاعات استراتژیک کشورها آغاز شد و نیز برخی منازعات سیاسی مانند تبادل حملات اینترنتی میان طرفداران و مخالفان پایگاه جنجالی ویکی لیکس و حملات سازمان یافته به سرورهای شرکت گوگل و برخی مراکز سیاسی که با پاسخ متقابل برخی گروههای سیاسی همراه شد، به افزایش ناامنی رایانه های خانگی و بویژه شبکه های سازمانی زیرساخت در سال 2011، منجر خواهد شد.
علاوه بر این رشد بی سابقه تعداد و تنوع ویروسهای رایانه ای که در روزهای اخیر به بیش از 60 میلیون مورد بالغ شده اند، نشان می دهد که بسیاری از کاربران جوانتر و عادیتر اینترنت نیز از تولید و انتشار کدهای مخرب در اینترنت و اجرای حملات هک علیه اهداف تصادفی لذت می برند. هرچند بیش از 50 درصد این ویروسها تنها 24 ساعت عمر می کنند و تهدید چندانی برای امنیت عمومی اینترنت محسوب نمی شوند، اما سرگرم شدن شرکتهای امنیتی و مراکز کشف و تحلیل ویروسهای رایانه ای و در نتیجه کاهش بازده حفاظتی آنها، ممکن است به کاهش محسوس ضریب شبکه اینترنت و آسیب پذیر شدن فضای تبادل اطلاعات رایانه ای منجر شود.
پیش بینی‌ها نشان می دهد که اعتراضات سیاسی اجتماعی کاربران اینترنت، مانند آنچه که در تظاهرات مجازی علیه سازمانهای مسئول در توقیف وب سایتهای دانلود رایگان فایل و یا حملات فلج کننده علیه مراکز دولتی و غیر دولتی مخالف سایت ویکی لیکس شاهد بوده ایم، تجربه ای دلچسب برای کاربرانی بود که در آینده نیز با پیوستن به گروههای بزرگ اعتراضی و با استفاده از کیتهای آماده خرابکاری که به راحتی قابل دسترس هستند، حملات گسترده خود را علیه اهداف از پیش تعیین شده ادامه دهند. البته گسترش این حملات که به ناامنیهای عمومی در اینترنت دامن می زنند، نگرانی شرکتها و سازمانهای امنیتی را افزایش خواهد داد.
علاوه بر این موارد، روانشناسی اجتماعی، شبکه های اجتماعی بزرگ، سیستمهای عامل جدید مایکروسافت، تلفنهای همراه هوشمند؛ رایانه ها، تجهیزات و سیستمهای عامل، صفحات اینترنتی مبتنی بر HTML5 که مورد اقبال زیاد طراحان وب قرار گرفته است و به رسم سالهای اخیر، خدمات بانکی و مالی الکترونیک، بزرگترین زمینه ها برای فعالیت خرابکاران و مجرمان اینترنتی در سال 2011 میلادی محسوب می شوند.
لوییس کرونز، مدیر فنی PandaLabs نیز بر این عقیده است که دورنمای وضعیت امنیت اطلاعات در سال آینده میلادی، اگر ناامید کننده نباشد، امیدوار کننده هم نیست. هر چند در سال جاری میلادی شاهد دستگیری بسیاری از مجرمان اینترنتی سرشناس و توقف عملیات چند شبکه بزرگ و مهم خرابکاری بوده ایم، اما این در مقایسه با حجم عظیم فعالیتهای مجرمانه و تبهکارانه ای که در هزارتوی پنهان اینترنت در حال انجام هستند، به هیچ وجه کافی نیست.
بازار پرسود خرابکاریهای رایانه ای با ترافیک مالی صدها هزار دلار در روز، ناشناس ماندن افراد در فضای مجازی و نیز افزایش نرخ بیکاری در بسیاری از کشورها، ریسک قانونی اقدامات مجرمانه خلافکاران اینترنتی را به شدت کاهش داده، به نحوی که حتی بسیاری از افراد عادی، نه تنها نفوذهای غیرمجاز و خرابکاری در اینترنت را جرم تلقی نمی کنند، بلکه به آن به عنوان یک منبع درآمد مستقل نگاه می کنند و این برای روزها و سالهایی که می آیند، اصلاً مطلوب نیست.
منبع: روزنامه رسالت ۱۳۸۹/۱۰/۰۸
مترجم : اسماعیل ذبیحی

مطالب مرتبط