اریک لئونارد برنشتاین

اریک لئونارد برنشتاین

اریک برن (Eric Berne) در ۱۰ می ۱۹۱۰ در شهر مونترال کانادا به دنیا آمد. پدرش دکتر دیوید هیلر برنشتاین، پزشک عمومی و مادرش سارا گوردون برنشتاین، یک نویسنده و ویراستار حرفه‌ای بود. اریک تنها یک خواهر به نام گریس داشت که ۵ سال از او کوچک‌تر بود. نام اصلی اریک برن، اریک لئونارد برنشتاین بود. 
هنگامی که اریک دوران کودکی را سپری می‌کرد پدرش در سن ۳۸ سالگی به بیماری سل در گذشت. مرگ پدر شوک بزرگی برای خانواده بود و خانم برنشتاین زحمات زیادی را برای بزرگ کردن اریک و خواهرش متحمل شد. 
اریک پا در جای پدر گذاشت و دوره پزشکی را با موفقیت به پایان برد. سپس دوره تخصصی جراحی عمومی را شروع کرد و در سال ۱۹۳۵ از دانشکده پزشکی مک‌گیل فارغ‌التحصیل شد. پس از آن به مدّت ۲ سال در کلینیک روان‌پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه ییل به کار پرداخت. 
برن در حوالی سال‌های ۱۹۳۸ و ۱۹۳۹ شهروند آمریکا شد و نامش را از اریک لئونارد برنشتاین به اریک برن کوتاه کرد. 
او در سال ۱۹۴۰ در ایالت کانکتیکات به کار پزشکی خصوصی پرداخت و در همانجا بود که با الینور، نخستین همسرش، ازدواج کرد. حاصل این ازدواج که تنها ۶ سال به طور انجامید، دو فرزند بود. 
اریک در سال ۱۹۴۱ به موسسه روانکاوی نیویورک پیوست و ابتدا خودش توسط پل فدرن مورد روانکاوری قرار گرفت. او سپس کار حرفه‌ایش در روان پزشکی را در بیمارستانی در نیویورک آغاز کرد. اریک در خلال جنگ جهانی دوم به عنوان روان‌پزشک به ارتش آمریکا پیوست. در سال ۱۹۴۶ خدمتش در ارتش خاتمه یافت و کار حرفه‌ایش را در مرکز روانکاوی سانفرانسیسکو از سر گرفت. در آنجا توسط اریک اریکسون مجدداً مورد روانکاوی قرار گرفت. 
اریک برن در سال ۱۹۴۹ برای دومین بار ازدواج کرد. همسر دومش سه فرزند از شوهر قبلیش داشت و صاحب دو پسر نیز از اریک شد. امّا این ازدواج نیز در سال ۱۹۶۴ به جدایی انجامید. اریک برن با آن که در مؤسسه روانکاوی آموزش یافته و کار می‌کرد امّا عنوان روانکاو به او داده نشد و به او گفته شد که به سه الی چهار سال دیگر آموزش و روانکاوی شخصی نیاز دارد تا بتواند برای به دست آوردن این عنوان درخواست دهد. 
اریک که از این برخورد افسرده و مأیوس شده بود، رویکرد جدیدی به روان‌درمانی را در سال ۱۹۵۶ ابداع کرد. در این سال او دو مقاله معروف به نام «شهود: تصویر ایگو» و «حالت‌های ایگو در روان درمانی» منتشر کرد. در این مقاله دوم بود که او مفهوم «کودک، بالغ و والد» و روش سه دایره‌ای برای نمایش آن را معرفی کرد. او نظریه جدید خود را تحلیل ساختاری نامید. 
مقاله سوم به نام «تحلیل تبادلی (TA): روشی تازه و اثربخش برای درمان گروهی» در سال ۱۹۵۷ در دعوتی که از او برای حضور در جلسه انجمن روان درمانی گروهی آمریکا به عمل آمد، ارائه شد. در این مقاله بود که او ویژگی‌های جدید و مهم «بازی‌ها و تخیلات» را به سیستم جدید روان‌درمانی خود افزود. اریک برن در سال ۱۹۶۲ مجلّه تحلیل تبادلی را منتشر نمود. دو سال بعد، انجمن بین‌المللی تحلیل تبادلی (ITAA) بنیاد نهاده شد. 
او در سال ۱۹۶۷ با همسر سومش ازدواج کرد که این ازدواج نیز در سال ۱۹۷۰ به جدایی انجامید. در ماه جون آن سال دچار نخستین سکته قلبی شد و در ۲۶ جون دوباره سکته قلبی دیگری به سراغش آمد که باعث بستری شدنش در بیمارستان گردید. و سه هفته بعد در تاریخ ۱۵ جولای ۱۹۷۰ بر اثر یک سکته قلبی وسیع از دنیا رفت.

منابع:
۱٫ http://forum.p30world.com