موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD)

این موسسه اولین بار در سال 1925 در شهر هایدلبرگ آلمان توسط جمعی از دانشجویان تاسیس شد و امروزه به عنوان مهمترین موسسه در زمینه تبادلات میان دانشجویان و پژوهشگران در سراسر دنیا شناخته شده است.
سالانه 100.000 دانشجو و پژوهشگر در آلمان و دیگر کشورها با حمایتهای این موسسه به تحقیق و پژوهش می پردازند.
همچنین موسسه دآآد نقش بسزایی در بالابردن سطح علمی دانشگاههای آلمان در سطح بین الملل داشته و از سوی دیگر به کشورهای در حال توسعه نیز در جهت پایه ریزی سیستم آموزشی منطق بر استاندارهای جهانی پشتیبانی می کند. این مرکز نه تنها در گسترش رشته زبان ادبیات و فرهنگ آلمانی در کشورهای مختلف اقدامات بسیاری انجام داده است، بلکه در زمینه حمایت از هنرمندان و اعطای بورسهای مختلف، از فعالیت آنان در سراسر دنیا پشتیبانی می کند.

 اعضای رسمی موسسه دآآد در ژانویه 2016، بالغ بر 239 مراکز آموزش عالی که شامل 90 دانشگاه و 111 مدارس عالی فنی دولتی در سراسر دنیا بوده که هر سال در شهر بن آلمان دور هم جمع می شوند و درباره مسائل مهم این مرکز تصمیم گیری می کنند.

 برنامه های این مرکز به سه دسته عمده تقسیم می شود:

1. اعطای بورس به دانشجویان خارجی و آلمانی، اساتید دانشگاهها و پژوهشگران در 5 قاره و حمایت از طرحهای پژوهشی و ایجاد ارتباط میان دانشگاهها و پژوهشگران در کل دنیاست. همچنین یکی از اهداف این موسسه، برگزاری کلاسهای تابستانی در مراکز دانشگاهی آلمان برای زبان آموزان زبان آلمانی از کشورهای مختلف دنیا است.

2. اعطای بورس، همکاری در انجام پروژه های تحقیقاتی در زمینه های مختلف علمی در حوزه کشورهای عضو اتحادیه اروپا

3. همکاری در انجام پروژه ها و بین المللی کردن حوزه های مختلف علمی و پژوهشی و اجرای برنامه های آموزشی به پناهندگان است.
موسسه دآآد در حال حاضر 71 نماینده در 60 کشور، 500 مدرس، 17 مرکز مطالعات آلمان و اروپا، 29 رشته زبان آلمانی در مرکز و اروپای شرقی و 335.000 عضو در کشورهای مختلف دارد.
در تهران نیز دفتر موسسه دآآد با هدف در اختیار قرار دادن اطلاعات در خصوص سیستم آموزشی، تحصیل و تحقیقات در آلمان و همچنین ارائه برنامه های بورسهای مختلف تحصیلی، سعی در حمایت از دانش پژوهان جوان دارد.