آنه ماری شیمل

اسلام شناس، محقق عرفان و علوم اسلامی، شرق شناس و مترجم

 گزیده ای از آثار: از او 70 کتاب تالیف و ترجمه شده که مهمترین آن: ستاره و گل جهان تصویری در شعر فارسی،ترجمه قسمتی از دیوان شمس، جهان اسلام، زیباترین دعاهای اسلامی، آیا عرفان جهان شمول است؟، صوفی گری مقدمه ای بر عرفان اسلامی، حکمت اسلامی ،با جان و دل زن هستم زن در اسلام، محمد(ص) پیامبر اوست ستایش پیامبردر ایمان اسلامی، عیسی و مریم در عرفان اسلامی (ترجمه محمدحسین خواجه زاده)، شعر جهانی آشتی جهانی است(ترجمه محمدحسین خواجه زاده)
،به دنبال رد پای مسلمانان (ترجمه محمدحسین خواجه زاده) و بسیاری آثار دیگر

 تسلط به زبانهای عربی،ترکی، فارسی، سندی، پشتو، انگلیسی، فرانسه و سوئدی

 دکترای افتخاری از دانشگاههای تهران،سند در هندوستان، اسلام آباد، پیشاور، اوپسلای سوئد،قونیه

دریافت جایزه صلح ناشران آلمان در سال 1995، جایزه فریدریش روکرت، یوهان هنریش فوس برای ترجمه و بسیاری جوایز دیگر از مصر، پاکستان و ترکیه

خلاصه ای از زندگی: پروفسور آنه ماری شیمل یکی از برجسته ترین اسلام شناسان و محققان در زمینه عرفان و علوم اسلامی است. تاثیر تفکرات فریدریش روکرت سبب شد که او کتابی در زمینه جهان تصویری در شعر فارسی را به رشته تحریر درآورد. او از سن 15 سالگی به فراگیری زبان عربی پرداخت و در دانشگاه در رشته زبان و ادبیات عربی و اسلام شناسی با اخذ درجه دکترا فارغ التحصیل شد. در دانشگاههای آلمان و آمریکا در رشته های عرب شناسی و اسلام شناسی مشغول به تدریس شد. او علاقه ی فراوانی به اندیشه، عرفان و تصوف اسلامی داشت.ارادت خاص او به پیامبر اکرم (ص) باعث شد که او در وصف ایشان کتابی ارزشمند را تالیف کند.
او همواره در طول زندگی خود، تلاش فراوانی در جهت شناساندن اسلام به غرب و هم زیستی مسالمت آمیز میان مسلمانان و غیر مسلمانان نمود.

مطالب مرتبط