اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست؟
به میزان علاقه، اطمینان و غروری که نسبت به خود دارید و یا افتخار و احساس خوب از خود اعتماد به نفس می گویند.
کسی که به نفس خویش اعتماد دارد اعتماد دیگران را هم بر می انگیزد. همچنین انسانهای دارای اعتماد به نفس تمایل به ریسک کردن دارند و کسانی که ریسک می کنند اعتماد به نفس را در خود تقویت می کنند.

عوامل مؤثر در کاهش اعتماد به نفس

1- عوامل بیرونی: شرایط محیط خانوادگی و کاری، مدرسه و اجتماع
محیطی که در آن به دنیا آمده و پرورش یافته اید نیز بسیار روی اعتماد به نفس شما تاثیر دارد. بچه ای که هیچ وقت احساس نکرده است که فردی بخصوص است و از طرف والدین حمایت نمی شده است، با این تفکر رشد خواهد کرد که هیچ کس او را دوست نداشته و برای او ارزشی قائل نیست. در محیط های اجتماعی نیز ممکن است افرادی وجود داشته باشند که با تمسخر و یا ایرادهای خود دیگران را تحقیر کنند.محیط کار افراد نیز روی اعتماد به نفسشان تاثیر دارد. اگر کارهای اشخاص مورد تشویق قرار نگیرد و توجهی به آنها نشود و همکاران وجود فرد را نادیده بگیرند، اعتماد به نفس کاهش پیدا خواهد کرد.

2- عوامل درونی: عوامل ژنتیکی و فیزیولوژیک، وضعیت روانی؛ وضعیت جسماتی و تنشهای روحی – عصبی
عوامل ارثی، اضطرابها، وسواسها و ترسها؛ مشکلات جسمی و ناتوانی، نازیبایی و نامرتبی وضعیت ظاهری جزء عوامل درونی کاهش دهنده ی میزان اعتماد به نفس افراد می باشد.

راه های افزایش اعتماد به نفس

– آگاهانه زندگی کردن: بدانید هدفتان از زندگی چیست و آگاه باشید چه انتظاراتی از خودتان، زندگی و آیندتان دارید. در زندگی به ارزش های والا تمرکز داشته باشید و نه توجه و تأکید بر ارزشهای دون.

– مسولیت پذیری: از مسولیت هایی که به شما محول می شود شانه خالی نکنید و سعی کنید وظایفتان را به بهترین نحو انجام داده و به نتیجه برسانید.

– خود پذیری: به خودتان اعتماد داشته باشید و مطمئن باشید که قادر هستید کارهای خود را با موفقیت به انجام برسانید.

– قاطعیت داشتن با خود و دیگران و ابراز وجود: در تصمیماتی که برای خود و یا در ارتباط با دیگران می گیرد مطمئن باشید و با قاطعیت به اونها عمل کنید و دچار تزلزل نشید.

– با هدف و برنامه مشخص زندگی کردن: زمانی که هدفتان را در زندگی مشخص کردید برای آنها برنامه مشخصی داشته باشید و طبق اصول خودتان و برنامه هایی که تعیین کردید جلو بروید.

– یکپارچگی و هماهنگی در رفتار و عمل: سعی کنید به آنچه که معتقد هستید و در رفتارهایتان نشان می دهید عمل کنید. تعارض در افکار و اعمال مانع افزایش اعتماد به نفس می شود.

– مشارکت در فعالیت های اجتماعی: در فعالیت های اجتماعی شرکت داشته باشید و سعی نکنید فعالیت هاتون در خفا و دور از نظر دیگران باشد. با دیگران تعامل داشته باشید، با آنها مصاحبت کنید و گوشه گیری نکنید.

– عدم مقایسه خود با دیگران: همیشه به یاد داشته باشید که انسانها با هم متفاوت اند. دلیلی ندارد که همه ما توانایی های یکسانی داشته باشیم و کارهای مشابهی انجام دهیم. اگر سعی کنید که خود را با هر کسی که سر راهتان قرار می گیرد مقایسه کنید، خیلی زود از خودتان خسته و دلسرد خواهید شد و دیگر قدرت انجام کاری را نخواهید داشت.
مقاومت و تلاش در برابر سختی ها و مشکلات: زمانی که افراد با مشکلات زندگی روبرو می شوند اگر ضعف نشان دهند روز به روز اعتماد به نفس خود را از دست خواهند داد اما مقاومت و پایداری در برابر مشکلات و تلاش برای رفع و یا کاهش سختی ها موجب افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود و روز به روز انگیزه ی تلاش را در وی بالا می برد.

– دست کم نگرفتن خود: سعی کنید که ارزش خود را به عنوان یک انسان کشف کنید. دلیل نمی شود که اگر کسی از شما خوشش نیامد و شما را فرد جالبی تصور نکرد، تصور همه مردم این باشد. اگر کسی از شما خوشش نیامد اصلاً ناراحت نشوید، مشکل خودش است نه شما. چون افراد زیادی هستند که شما را دوست می دارند و برایتان ارزش قائل اند.

– تهیه فهرستی از کارهایی که انجام داده در آنها موفق بوده اید: سعی کنید روی کارهایی که در آن موفق بوده اید متمرکز شوید. اما اگر چنین چیزی در سابقه کاریتان پیدا نکردید اصلاً ناراحت نباشید. شاید پشت این همه ناتوانی لبخندی نهفته باشد و قدرتی باشد که بتواند باعث خنده دیگران شود و یا حتی شاید توانایی در شما وجود داشته باشد که هنوز کشفش نکرده اید. سعی کنید لیستی از کارهای انجام شده تان تهیه کنید. مهم نیست که کوتاه یا بلند باشد. با اینکه حتی ممکن است نتوانید فکرش را بکنید اما همین کارها می تواند اعتماد شما را دوباره به خودتان جلب کند.

ایجاد مشغولیت های کاری و ذهنی:سعی کنید تفریحاتی برای خود درست کنید که به آنها علاقه دارید. ممکن است به کتاب خواندن علاقه مند باشید، یا به باشگاه بروید یا هر کار دیگری…هر چه زمان بیشتری به انجام کارهای مورد علاقه تان اختصاص دهید، کمتر وقت برای سرزنش خود و متاسف شدن برای خودتان خواهید گذاشت. اما مسئله مهم تر این است که این کار باعث می شود که شما احساس مفید بودن کنید و این به شما هدف می دهد.

– همنشینی و مراوده با افراد مثبت اندیش و مثبت نگر:گاهی اوقات بودن در جمع افرادی که از خودتان هم دلسردتر و افسرده تر هستند، بیشتر به ضررتان خواهد بود. حتی اگر تنها باشید بیشتر به نفعتان خواهد بود تا با آنها. به جای چنین افرادی سعی کنید با افرادی مراوده کنید که می توانند شما را شاد کنند. اگر دور و اطرافتان را از دوستان نزدیک و خانواده پر کنید که شما را قبول دارند، می تواند سبب شود که شما هم خودتان را قبول داشته باشید.

– واقع بین بودن: نسبت به مسائل خود، اجتماع و مسائل پیرامونتان واقع بین باشید و بعضی از مشکلات لاینحل را بپذیرید و سعی درکمرنگ تر کردن اثرات منفی آن مشکلات داشته باشید و بدانید که تمام افراد با چنین مشکلاتی روبرو هستند و تنها شما نیستید که با آنها روبرو می شوید.

– محبت به دیگران: وقتی که به دیگران محبت می کنید و احتیاجات مادی ومعنوی آنها را برطرف می کنید هم احساس رضایت از خود به شما دست می دهد و هم رضایت و تشکر آنها باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود. پس تا جایی که ممکن است به دیگران محبت کنید تا از موهبت محبت های کلامی وعملی آنها نیز برخوردار شوید.

آثار اعتماد به نفس
– شکوفایی استعدادها
– افزایش عزت و سربلندی
– تکامل و پیشرفت
– افزایش اراده

چند توصیه راجع به اعتماد به نفس

1- همه چیز از شما شروع می شود. ارزش و احترام خود را بدانید و به وجود خود افتخار کنید.

2- هر فردی جدا از ظاهر و موجودیت واقعی اش، از توانایی های بالقوه و استعدادهای نهانی فراوانی برخوردار است که با برخورداری از اعتماد به نفس می تواند آنها را بارور و شکوفا سازد.

3- شما می توانید به انسانی کامل و واقعی تبدیل شوید، فقط باید به خود کمک کنید تا استعدادهای نهانی خود را از قوه به فعل در آورید.

4- سعی نکنید پیوستگی شما به دیگران موجب تقلید کورکورانه شما از آنها بشود و استقلال و اعتماد به نفس خود را از دست بدهید.

5- انسان همان است که خود باور می کند.

6- بزرگ ترین و حیاتی ترین ویژگی یک انسان، اعتماد به نفس است.

7- از این نکته آگاه باشید که برخورداری از اعتماد به نفس، تمامی نقص های جسمانی را جبران می کند.

8- سعادت و آسایشِ هر کس در اختیار خود اوست. از قبول مسئولیت نهراسید، پذیرش مسئولیت نشانه شخصیت شماست.

9- اظهارنظرکردن و سخن گفتن درجمع مانند ویتامینی است که در ساختمان اعتماد به نفس شما نقش حیاتی ایفا می کند.

10- بهترین دستور زندگی این است که انسان اعتماد به نفس داشته باشد و در پرتو سعی و جدیت به مقام و منزلتی برسد.

11- تمام وعده و وعیدهای دنیا فریبی بیش نیست و بهترین دستور زندگانی این است که اعتماد به نفس داشته باشی و در پرتو سعی و مجاهدت خود به مقامی برسی.

12- کسی که به خود اطمینان دارد به تعریف کسی احتیاج ندارد.

13- هیچ چیز بیش از نیروی درونی و بیش از اعتماد به نفس، شخص را قوی و نیرومند نگه نمی دارد. وقتی که این قوت باطنی متزلزل شود، یک باره قوای بدنی شخص فرو می ریزد و او را از پای در می آورد.

14- اعتماد به نفس شرط موفقیت است.

منبع: سایت باشگاه اندیشه
به نقل از: http://www.motarjem-mm.blogfa.com
نویسنده : فرشته ولیزاده

 

مطالب مرتبط