بزرگ علوی

آقابزرگ علوی در سال 1283 شمسی در محلة چالة تهران دیده به جهان گشود و در نود و سه سالگی در 28 بهمن سال 1357 شمسی رخت از جهان بست و در گورستان مسلمانان آلمان به خاک سپرده شد.
وی در پانزده سالگی با خانواده‌اش به آلمان سفر کرد و در سال 1307 به ایران بازگشت و در مدرسه صنعتی شیراز به تدریس مشغول شد.
علوی فعالیتهای ادبی خود را با ترجمة حماسة ملی ایران، اثر نولدکه، شرق‌شناس آلمانی، آغاز کرد و در داست دیو، دیو گرایشات خود را به ایران باستان تثبیت کرد. با مجلة دنیا و گروه ربعه که شاملِ هدایت، مسعود فرزاد و مجتبی مینوی بود با امضای مستعار «فریدون ناخدا» به‌طور فعال همکاری کرد. اولین مجموعة داستانی‌اش چمدان نام داشت و شامل شش داستان از جمله؛ «عروس هزار داماد»، «قربانی»، «سرباز سربی» و «شیک‌پوش» است.
علوی در دو جبهة متفاوت دکتر ارانی که مرامی سیاسی داشت و صادق هدایت که با ادبیات مأنوس بود به فعالیت خود ادامه می‌داد. درحالی‌که راضی به از دست دادن هیچ‌کدام نیز نبود. اما دوستی با دکتر ارانی (کمونیست) منجر به زندانی شدن وی گردید. زیرا آنان ـ با دیدگاه مارکسیستی ـ و گروهی کارگر همفکرشان، برای اصلاحات و اعتراض به برخی معضلات اجتماعی گرد هم آمده بودند. در همین جهت ارانی در زندان گروه پنجاه‌ و سه نفره را تشکیل داد.
علوی بعد از رهایی از زندان متأثر از انسانهای منزوی و آرمان‌گرا به خلق ورق‌پاره‌های زندان دست زد که پس از سقوط رضاشاه با نشر آنها «ادبیات زندان» را در ایران بنیان نهاد. ورق‌پاره‌های زندان شامل پنج داستان کوتاه از جمله: «پادنگ»، «ستاره دنباله‌دار»، «انتظار»، «عفو عمومی» و «رقص مرگ» است.
درحقیقت، علوی با خاطره‌نویسیهای داستان‌گونه‌اش واقعیتهای موجود گذشته را پویا گردانید و با استفاده از تفکر و حافظه‌اش پلی بین گذشته و حال ایجاد کرد.
عمده‌ترین مضمون داستانهای علوی اختلاف بین دو نسل است. کاراکترهای متجدد نواندیش داستانی‌اش در مملکت خویش با شکست و نامرادی مواجه‌اند و آینده موفق خود را در خارج از مرز و بوم خودشان جستجو می‌کنند.
علوی در سال 1330 مجموعة داستان نامه‌ها را مشتمل بر: «گیله‌مرد»، «اجاره‌نامه»، «دزآشوب»، «یه‌ره‌نچکا»، «زن خوشبخت»، «رسوایی»، «خائن و پنج دقیقه پس از دوازده» را نگاشت.
البته یکی از پرمخاطب‌ترین رمانهای فارسی آن زمان، چشمهایش علوی است؛ با محتوای نسبتاً رمانتیک خارج از چهارچوب رئالیسم‌گونه و به قول صادق هدایت کمی «سانتی‌مانتال» است.
علوی سه مرتبه ازدواج کرد. بار اول به سال 1314 با دختر یک دندانپزشک آلمانی؛ اما پس از اینکه زندانی شد همسرش از وی طلاق گرفت. بار دوم با نوة محمدصادق طباطبائی و در خاتمه تا آخر عمرش با گرترود که آلمانی بود زندگی کرد.
علوی در آلمان فعالیتهای متعددی داشت؛ از جمله؛ استادی رشتة ادبیات در دانشگاه هومبولت در برلن شرقی، ترجمه بسیاری از آثار هدایت و خیام و غیره به زبان آلمانی، سرپرستی ایرانشناسی هومبولت، انتشار دایرة‌المعارف آلمانی در بیست جلد با شرح سی نفر از نویسندگان معاصر ایران به زبان آلمانی، کتب خودآموز فارسی ـ آلمانی و…
علوی به سال 1357 سفری کوتاه به ایران کرد و پس از بازنشستگی، در آلمان، در مقام استاد مشاور دانشجویان برای اتمام دورة تحصیلاتشان فعالیت کرد. همچنین در دانشگاههای معتبر ملل متعدد به‌عنوان استاد مهمان مشغول بود.
منبع: ماهنامه ادبیات داستانی شماره 111