بربریت با چهره‌ای انسانی؛ بزرگ‌ترین تهدید ویروس کرونا

اسلاوی ژیژک مترجم: نوید گرگین
روزنامه شرق شماره ۳۶۸۰ (شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹) ، صفحه ۴ (اندیشه)

امر ناممکن اتفاق افتاده و جهانی که می شناختیم از حرکت باز ایستاده است. اما کدام نظم جهانی پس از پایان بیماری عالم گیر ویروس کرونا ظاهر خواهد شد – سوسیالیسم برای ثروتمندان، سرمایه داری فاجعه یا چیزی کاملا جدید؟این روزها گاهی ناگهان متوجه می شوم دارم آرزو می کنم به ویروس کرونا مبتلا شوم تا دست کم از این طریق این بلاتکلیفی فرسایشی به سر رسد. یکی از نشانه های آشکار افزایش اضطرابم رابطه ام با خوابیدن است. تا حدود یک هفته پیش مشتاقانه انتظار شب را می کشیدم: می توانستم به خواب پناه ببرم و همه ترس های زندگی روزانه را فراموش کنم. اکنون تقریبا برعکس است: از به خواب رفتن می ترسم چراکه تازه کابوس ها به سراغم می آیند و مرا در بیم و هراس بیدار می کنند (کابوس‌هایی درباره واقعیتی که در انتظارم است).

کدام واقعیت؟ آلنکا زوپانچیچ این واقعیت را به خوبی صورت بندی کرده است و اجازه دهید خط فکری او را ادامه دهم. این روزها اغلب می شنویم که اگر واقعا می خواهیم از عهده پیامدهای بیماری همه گیر کنونی بر بیاییم، تغییرات اجتماعی ریشه ای و رادیکال ضروری است (من شخصا از طرفداران این شعار هستم). ولی تغییرات رادیکال پیشاپیش رخ داده اند.

شیوع ویروس کرونا ما را با چیزی که غیرممکن می انگاشتیم مواجه کرد. نمی توانستیم چیزی حتی شبیه این را که اتفاق افتاد در زندگی های روزانه مان تصور کنیم – جهانی که می شناختیم از گردش افتاده است، تمام کشور ها در حبس هستند، بسیاری از ما در یک آپارتمان محبوس هستیم (ولی آنهایی که حتی توان اجرای این پیش بینی های احتیاطی حداقلی را هم ندارند چه؟) با آینده ای نامشخص مواجه می شویم که در آن حتی اگر بیشتر ما زنده بمانیم یک ابربحران اقتصادی پیش روست. این بدان معناست که واکنش ما نیز می بایست ناممکن را عملی کند – آنچه در مختصات نظم جهانی موجود ناممکن به نظر می رسد. اما ناممکن اتفاق افتاده است، جهان ما متوقف شده و اکنون باید ناممکنی را محقق کنیم تا از بدترین فاجعه اجتناب کرده باشیم. اما این «ناممکن» چیست؟ فکر نکنم بزرگ ترین تهدید در شرایط کنونی پسروی به ورطه بربریت بی نقاب و سبعیت تنازع بقا همراه با آشوب و اغتشاش عمومی، کشتن آدم های بی گناه بر اثر هول و وحشت و نظایر اینها باشد (اگرچه، با فروپاشی محتمل خدمات سلامت و سایر خدمات عمومی، این امر کاملا ممکن است.) من بیش از بربریت بی نقاب از بربریت با چهره انسانی بیم دارم – اقدامات بی رحمانه برای بقا که با ندامت و حتی همدردی تقویت می شوند، اما با نظرات کارشناسان مشروعیت پیدا کرده است.

اصل بقای اصلح

هر مشاهده گر دقیقی خیلی راحت متوجه تغییر لحن صاحبان قدرت هنگام خطاب به مردم شد: آنها فقط به دنبال نشان دادن آرامش و قوت قلب نیستند، بلکه مرتبا پیشگویی های هولناکی هم می کنند – [می گویند] محتمل است دوره این بیماری عالم گیر حدود دو سال ‏طول بکشد و این ویروس می تواند به تدریج ۶۰ تا ۷۰ درصد از جمعیت جهان را مبتلا کند، همراه با میلیون ها کشته. لب کلام، پیام حقیقی آنها این است که باید از فرض بنیادی اخلاق اجتماعی مان دست بشوییم: یعنی دلواپسی برای افراد مسن و ضعیف. به عنوان مثال در ایتالیا هم اکنون پیشنهاد شده اگر بحران ویروس وخیم تر شود، بیماران بالای ۸۰ سال یا آنها که بیماری های صعب العلاج دارند به سادگی به امان خدا رها شوند تا از دنیا بروند.

باید توجه کنیم که چطور پذیرش این منطق «بقای اصلح» حتی اصل بنیادی اخلاق نظامی را هم زیر پا می گذارد که می گوید پس از نبرد اولویت مراقبت و پرستاری با کسانی است که به شدت زخمی شده اند حتی اگر شانس زنده ماندن شان حداقل باشد. (هرچند، با نگاهی دقیق تر، این موضوع ما را غافلگیر نخواهد کرد: بیمارستان ها هم اکنون همین کار را با بیماران سرطانی می کنند). برای اجتناب از بدفهمی، در اینجا یک واقع گرای تمام عیارم – باید داروهایی تهیه کرد که مرگی بی درد برای پایان دادن به بیماری فراهم و بیماران را از تحمل رنج غیرضروری خلاص کند. اما اولویت اول ما نباید امساک بلکه کمک نامشروط، بدون ملاحظه هزینه ها، به آنهایی باشد که نیازمند کمک هستند تا بتوانند جان سالم به در ببرند.

در نتیجه با احترام فراوان، با فیلسوف ایتالیایی جورجو آگامبن مخالف ام که در بحران پیش رو نشانه ای می بیند که «جامعه ما دیگر به چیزی جز حیات برهنه اعتقاد ندارد. مثل روز روشن است که ایتالیایی ها در عمل آماده اند همه چیز را – اوضاع عادی زندگی را، روابط اجتماعی را، کار را، حتی دوستی، عواطف و معتقدات دینی و سیاسی خویش را – قربانی خطر بیمارشدن کنند. حیات برهنه – و خطر ازدست دادن آن – چیزی نیست که بتواند آدم ها را متحد سازد، چیزی است که آنها را نابینا می کند و متفرق می سازد.» (ترجمه صالح نجفی ؛ تز یازدهم)

امور بسیار بیشتر از آنچه آگامبن می پندارد مبهم و دوپهلو هستند: کرونا مردم را «با هم متحد می سازد» – حفظ فاصله جسمانی نشانه احترام به دیگران است چراکه ممکن است خود من ناقل ویروس باشم. این روزها پسر هایم از من دوری می کنند چون نگرانند که مبادا من را مبتلا کنند (با علم به اینکه آنچه برای آنها یک بیماری گذراست می تواند برای من کشنده باشد).

مسئولیت شخصی

در روزهای اخیر، بارها و بارها می شنویم که هر کدام از ما شخصا مسئول است و باید از قواعد جدید پیروی کند. رسانه ها پر از داستان هایی است درباره مردمی که رفتاری نادرست داشتند و خود و دیگران را به خطر انداخته اند (مردی که وارد مغازه می شود و شروع به سرفه می کند و قس علی هذا). در اینجا مشکل همان مسئله بوم شناسی است جایی که رسانه ها مکررا بر مسئولیت اجتماعی تاکید دارند (آیا همه روزنامه ها را بازیافت می کنید و مواردی از این دست). چنین تمرکزی بر مسئولیت فردی کارکردی نظیر ایدئولوژی دارد و در خدمت تیره و تارکردن سوال اصلی ا ست، این سوال که چطور تمام نظام اجتماعی و اقتصادی مان را تغییر دهیم. فقط در صورتی می توانیم با کروناویروس بجنگیم که پابه پای آن با سردرگمی های ناشی از ایدئولوژی بجنگیم و آن را جزئی از پیکار بوم شناختی سراسری بشماریم.

 همان طور که کیت جونز، رئیس بوم شناسی و تنوع زیستی در کالج دانشگاهی لندن گفت، سرایت بیماری از حیات وحش به انسان «هزینه پنهانی توسعه اقتصادی ا ست». جونز می گوید: شمار آدم ها در همه حوزه های محیط زیست مدام بیشتر و بیشتر می شود. آدم ها وارد مکان هایی عمدتا بکر و دست نخورده می شوند و بیش از پیش در معرض بیماری های جدید قرار می گیرند. ما مشغول خلق زیستگاه هایی شده ایم که ویروس ها در آنها هرچه آسان تر منتقل می شوند و بعد جا می خوریم وقتی با ویروس هایی جدید مواجه می شویم. بنابراین کافی نیست که صرفا انواع و اقسام خدمات بهداشتی و درمانی در مقیاس جهانی برای انسان ها فراهم کنیم، بلکه این برنامه ها باید طبیعت را هم در بر بگیرند – ویروس ها به گیاهانی که منبع اصلی غذای ما هستند مثل سیب زمینی، گندم و زیتون نیز حمله می کنند. ما همیشه باید تصویر جامعی از جهانی که در آن به سر می بریم در ذهن داشته باشیم، با تمام پارادوکس هایی که این تصویر دربردارد.

برای مثال، خوب است بدانیم که قرنطینه به خاطر کرونا در چین جان های بسیار بیشتری ‏را نجات داد (البته اگر به آمارهای رسمی مرگ ومیر اعتماد کنیم). مارشال برک اقتصاددان منابع زیست محیطی می گوید «ثابت شده که میان کیفیت هوای نامطلوب و مرگ زودرس ناشی از تنفس هوای آلوده پیوند وجود دارد». او همچنین افزود «پرسش طبیعی (اگرچه پرسشی عجیب وغریب می نماید) این است که آیا جان هایی که در پی کاهش آلودگی هوا به دلیل نابسامانی اقتصادی ناشی از شیوع کووید۱۹ نجات پیدا کرده اند از شمار قربانیان خود ویروس تجاوز نمی کند؟ حتی طبق محافظ کارانه ترین فرضیات هم فکر می کنم پاسخ یک بله واضح است». او می گوید حداقل دو ماه کاهش سطح آلاینده ها احتمالا جان چهار هزار کودک زیر پنج سال و ۷۳ هزار فرد بالغ بالای ۷۰ سال را فقط در چین نجات خواهد داد».

بحران سه گانه: پزشکی، اقتصادی، ذهنی

در دام بحرانی سه گانه افتاده ایم: بحران پزشکی (خود این بیماری همه گیر)، بحران اقتصادی (که قطع نظر از نتایج این بیماری، لطمات جبران ناپذیری به جا خواهد گذاشت)، به علاوه بحران سلامت ذهنی (که اصلا نباید آن را دست کم گرفت) – مختصات بنیادی زندگی میلون ها نفر از هم می پاشد و تغییر می تواند بر هر چیز تاثیر بگذارد، از پرواز ها در دوران تعطیلات گرفته تا ارتباطات جسمانی هرروزه. باید بیاموزیم که خارج از مختصات بازار های سهام و سود فکر کنیم و فقط به دنبال راه دیگری برای تولید و تخصیص منابع ضروری باشیم. وقتی مسئولان متوجه می شوند که یک شرکت میلیون ها ماسک را انبار کرده می گوییم نباید هیچ گونه مذاکره ای با آن شرکت صورت بگیرد و ماسک ها فقط باید مسترد شوند.

رسانه ها گزارش دادند که ترامپ یک میلیون دلار به شرکت آلمانی کورواک که در توبینگن تولیدکننده واکسن و دارو های زیستی است پیشنهاد داده تا واکسن کرونا را «فقط برای ایالات متحده آمریکا» تامین کند. ین اشپان، وزیر بهداشت آلمان، گفت غصب شرکت کورواک توسط ترامپ «منتفی ا ست»: کورواک واکسن را «برای همه جهان خواهد ساخت، نه یک کشور خاص». اینجا شاهد نمونه بارز پیکار میان بربریت و تمدن هستیم. اما همین ترامپ ناچار بود ‏دست به دامان «قانون تولید دفاعی» (Defense Production Act) شود که به دولت اجازه می دهد اطمینان حاصل کند که بخش خصوصی می تواند سطح تولید را به قدر تدارکات پزشکی ضروری ارتقا دهد.

اوایل همین هفته، ترامپ پیشنهاد کرد خود عهده دار بخش خصوصی شود. او گفت به اقدامات لازم فدرال متوسل خواهد شد که به دولت اجازه می دهد بخش خصوصی را در مواجهه با بیماری های همه گیر هدایت کند. او افزود حکمی را امضا خواهد کرد که به شخص رئیس جمهور اجازه می دهد تولید صنعتی داخلی را «در موارد ضروری» مدیریت کند.

وقتی چند هفته پیش از کلمه «کمونیسم» استفاده کردم، من را به سخره گرفتند، ولی امروز «ترامپ پیشنهاد کرد خود عهده دار بخش خصوصی شود» – آیا حتی یک هفته پیش چنین تیتری در مخیله کسی می گنجید؟

و این فقط آغاز ماجراست – اقدامات مشابه بسیار بیشتری به دنبال آن خواهد آمد، به علاوه اگر نظام سلامت دولتی تحت فشار زیادی قرار بگیرد، خودسازماندهی محلی اجتماعات و تشکیل کمون ها ضروری خواهد بود. کافی نیست که فقط قرنطینه شویم و زنده بمانیم – برای اینکه برخی بتوانند در امان باشند، خدمات عمومی اساسی باید کار کند: برق، غذا و تدارکات پزشکی و… (به زودی فهرستی از کسانی لازم است که بهبود یافته اند و دست کم تا مدتی ایمن خواهند بود، بنابراین می توانند برای کارهای عمومی ضروری جابه جا شوند). این نه رویای کمونیسم آرمانی و خیالی بلکه کمونیسمی است که احتیاجات اولیه بقای محض بر ما تحمیل می کند و از بد حادثه این نسخه ای است از آنچه در سال ۱۹۱۸ در شوروی «کمونیسم جنگی» نام گرفت. به قول معروف، وضع که بحرانی می شود همه سوسیالیست می شوند – حتی دولت ترامپ به شکلی از تضمین درآمد پایه همگانی می اندیشد – چکی به مبلغ هزار دلار برای هر شهروند بالغ آمریکایی. تریلیون ها دلار صرف حمله به همه قوانین بازار خواهد شد – اما چطور، کجا و برای چه کسی؟ آیا این سوسیالیسم تقویت شده سوسیالیسمی برای ثروتمندان خواهد بود (ضمانت های سنگین به بانک ها را در سال ۲۰۰۸ به خاطر بیاورید، در حالی که میلیون ها مردم عادی پس انداز های اندک خودشان را از دست می دادند)؟ آیا این بیماری همه گیر را می توان به فصلی دیگر از آن داستان غمگین طولانی تقلیل داد که نویسنده و فعال اجتماعی کانادایی، نائومی کلاین «سرمایه داری فاجعه» می نامد، یا نظم جهانی نوینی (معمولی تر اما شاید در عین حال متوازن تر) از پس آن ظاهر خواهد شد؟

مطالب مرتبط