جلیقه زرد‌ها و پوپولیسم دست چپی

روزنامه شرق شماره ۳۳۲۲ (شنبه ۱ دی ۱۳۹۷) ، صفحه ۸ (اندیشه)

اسلاوی ژیژک مترجم: امیر گلابی

اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه به هفته پنجم کشیده. این جنبش توده ای از دل نارضایتی فراگیر در مورد مالیات جدید بر بنزین و گازوییل سر برآورد؛ مالیاتی که بیشترین ضربه را به آن دسته از ساکنان یا شاغلان مناطق حاشیه ای کلان شهرها می زد که هیچ گونه خدمات حمل ونقل عمومی ندارند. طی هفته های گذشته این جنبش گسترش یافته و اکنون طیف وسیعی از مطالبات را مطرح می کند، ازجمله فرگزیت (خروج فرانسه از اتحادیه اروپایی)، کاهش مالیات ها، افزایش حقوق های بازنشستگی و بهبود قدرت خرید مردم عادی در فرانسه. این جنبش نمونه ای مثال زدنی از پوپولیسم چپ است، نمونه ای مثال زدنی از انفجار خشم مردم با همه تناقضاتش: مالیات کمتر و درعین حال پول بیشتر برای آموزش و خدمات درمانی، بنزین ارزان تر و درعین حال نبرد برای محیط زیست… . با اینکه مالیات جدید بنزین صرفا بهانه یا به بیان صحیح تر زمینه ای برای اعتراض بود و نه «موضوع واقعی» آن، باید به این نکته مهم توجه کرد که جرقه اعتراضات را قوانینی زد که هدف آن مقابله با گرمایش جهانی بود. به همین دلیل است که حمایت پرشور ترامپ از جلیقه زردها اصلا جای تعجب ندارد (یا حتی این توهم او که عده ای از جلیقه زردها شعار «ما ترامپ می خواهیم!» سر داده اند)، اشاره ترامپ به این مطالبه از مطالبات جلیقه زردها است که فرانسه از توافق پاریس خارج شود.

جنبش جلیقه زردها در سنت خاص چپ فرانسوی می گنجد که اعتراضات بزرگ عمومی را علیه نخبگان سیاسی راه می اندازد (و نه علیه سردمداران تجاری یا مالی). ولی در قیاس با اعتراضات سال ۶۸ جنبش جلیقه زردها بیشتر جنبش فرانسوی های اصیل و شورش آنها علیه کلان شهرهاست و این یعنی که خط و ربط چپ گرایانه این جنبش بسیار مبهم تر از ۶۸ است. (هم لوپن و هم ملانشون از این اعتراضات حمایت کرده اند). همان طور که انتظار می رفت مفسران درگیر این پرسش شده اند که کدام نیروی سیاسی انرژی شورش را به نفع خود مصادره خواهد کرد، لوپن یا چپ نو، یا منزه طلبانی که خواهان «منزه» ماندن جنبش و حفظ فاصله آن از وضع سیاسی موجودند.

باید نظرمان را واضح بگوییم: در فوران این مطالبات و بیان نارضایتی ها روشن است که معترضان واقعا نمی دانند چه می خواهند، هیچ تصوری از جامعه مطلوبشان ندارند، صرفا معجونی از مطالبات مختلف طرح کرده اند که برآوردنش درون نظام فعلی غیرممکن است و بااین حال مخاطب شان همین نظام فعلی است. این ویژگی بسیار مهم است: مطالبات شان بیانگر منافع شان است که ریشه در نظام موجود دارد.

نباید فراموش کرد که مخاطب این مطالبات بهترین حالت نظام سیاسی است که نماینده اش در فرانسه مکرون است. این اعتراضات علامت پایان رویای مکرون است. یادمان بیاید مکرون چه شور و حالی برانگیخت. می گفتند او منادی امیدی تازه است که نه تنها تهدید پوپولیسم دست راستی را دفع می کند بلکه تصویری تازه از هویت مترقی اروپایی ارائه می کند، امیدی که موجب شد فیلسوفانی مخالف هم مثل هابرماس و اسلوتردیک حول محور حمایت از مکرون متحد شوند. فراموش نکنیم چگونه هرگونه نقد چپ ها از مکرون را، هرگونه هشداری را نسبت به محدودیت های مرگبار برنامه او، با این بهانه رد کردند که «در عمل» آب به آسیاب مارین لوپن می ریزد.

امروز با اعتراضات جاری در فرانسه ما بی تعارف شاهد حقیقت تلخ شوروشوق طرفداری از مکرون هستیم. سخنرانی تلویزیونی مکرون خطاب به معترضان در ۱۰ دسامبر نمایشی بود حقیرانه، کوتاه آمدن و عذرخواهی نصف ونیمه ای که هیچ کس را قانع نکرد و چشم اندازی ترسیم نمی کرد. شاید مکرون در نظام موجود بهترین باشد، اما سیاست او جایی درون مختصات لیبرال دموکراتیک تکنوکراسی روشنگرانه قرار دارد.

ازاین رو پاسخ ما به اعتراضات باید یک آری مشروط باشد – مشروط ازاین رو که واضح است پوپولیسم چپ هیچ بدیلی برای نظام موجود ندارد. بیایید تصور کنیم معترضان به نحوی از انحاء بالاخره پیروز شدند و قدرت را در دست گرفتند و در درون مختصات نظام فعلی مشغول به کار شدند (مثل کاری که سیریزا در یونان کرد)- آن وقت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ احتمالا چیزی شبیه به یک فاجعه اقتصادی روی خواهد داد. منظور این نیست که صرفا به یک نظام اقتصادی اجتماعی دیگر نیاز داریم، نظامی که قادر به پاسخگویی به مطالبات معترضان باشد: فرایند یک دگرگونی رادیکال خودش مولد مطالبات و توقعاتی جدید خواهد بود. مثلا در مورد هزینه مواد سوختی، آنچه واقعا نیاز داریم صرفا سوخت ارزان نیست، هدف واقعی به دلایل زیست محیطی از بین بردن وابستگی‌مان به نفت است، نه تنها باید حمل و نقل‌مان را تغییر بدهیم بلکه باید کل سبک زندگی مان را عوض کنیم. همین مطلب در مورد کاهش مالیات به علاوه خدمات درمانی و آموزشی بهتر نیز صادق است: کل این الگو باید تغییر کند. در مورد مشکل سیاسی- اخلاقی بزرگ ما هم مسئله همین است: چطور با سیل پناهجویان برخورد کنیم؟ راه حلش این نیست که مرزها را باز کنیم تا هر که خواست وارد شود، آن هم بر اساس احساس گناه عمومی‌مان (احساسی مبتنی بر اینکه «استعمار بزرگ‌ترین جرم‌مان بود و تا ابد باید تاوانش را بدهیم»). اگر در این سطح بمانیم خادم تام و تمام منافع قدرتمندانی خواهیم بود که کارشان تحریک تنش های بین مهاجران و طبقه کارگر داخلی است (طبقه کارگری که مهاجران را تهدیدی علیه خود می بینند) و باعث خواهیم شد موضع اخلاقی برترشان را حفظ کنند. (به محض اینکه کسی چنین حرفی بزند، چپ مدافع نزاکت سیاسی فریاد ای وای فاشیسمش در خواهد آمد- مثلا نگاه کنید به حملات سبعانه به آنجلا نیگل به خاطر مقاله برجسته اش «استدلالی از منظر چپ علیه مرزهای باز». باز هم تاکید می کنم، «تضاد» بین منادیان مرزهای باز و پوپولیست های ضد- مهاجرت «تضاد فرعی» غلطی است که کارکرد نهایی اش سرپوش گذاشتن بر لزوم تغییر خود نظام است: کل نظام اقتصادی بین‌المللی در شکل کنونی‌اش مولد مهاجران است .آیا منظور این است که باید دست به سینه منتظر تغییر بزرگ بنشینیم؟ نه، می توانیم همین حالا هم کارهایی بکنیم که شاید چندان به چشم نیاید ولی پایه های نظام فعلی را مثل نقب زدن ریزریز یک موش کور از زیر سست می کند. مثلا اینکه دست به بازسازی کل نظام مالی بزنیم و نحوه عمل اعتبارها و سرمایه گذاری های مالی آن را تغییر دهیم. یا مثلا دست به وضع قواعد جدیدی بزنیم که جلوی استثمار کشورهای جهان سوم را که مهاجرین از آنها می آیند بگیرد.شعار قدیمی مه ۶۸ یعنی «واقع بین باش و محال را بخواه!» همچنان موضوعیت دارد – به شرط اینکه حواسمان باشد چه تغییر ظریفی باید در آن بدهیم. اول اینکه در این شعار با «طلب امر محال» مواجهیم، بدین معنی که باید نظام موجود را زیر رگبار مطالباتی بگیریم که توان پاسخگویی به آن را نداشته باشد: مزرهای باز، نظام سلامت بهتر، حقوق بالاتر… امروز ما در چنین جایی ایستاده ایم، در بحبوحه برانگیختن هیستریک اربابان مان (متخصصان تکنوکرات). باید بعد از این کار یک قدم مهم دیگر هم برداشت: اینکه به جای طلب امر محال از نظام مستقر، تغییر «محال» خود نظام را هم طلب کنیم. با اینکه چنین تغییری «محال» به نظر می رسد (زیرا در مختصات نظام فعلی به آن فکر هم نمی شود کرد)، ولی با توجه به معضلات اجتماعی و زیست محیطی این امر به وضوح ضرورت دارد و تنها راه حل واقع گرایانه به نظر می رسد.

مطالب مرتبط