کرونا در ژاپن

روزنامه اعتماد، شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۹، شماره ۴۶۱۸

محمود فاضلی
شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا به رغم مقاومت های اولیه، تعویق یکساله بازی های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ و سپس یک ماه اضطراری را در این کشور اعلام کرد. اقدامات پیشگیرانه در ۷ بخش که بیشترین تاثیر را از ویروس دارند از جمله توکیو، اوساکا و فوکویوکا صورت می گیرد. حتی پیش بینی می شود این مدت به شش ماه نیز افزایش یابد. به گفته نخست وزیراعلام وضعیت اضطراری با هدف جلب حمایت عمومی و سرپا نگه داشتن کامل نظام پزشکی انجام شد. او در ژاپن نمی خواهد و نیازی ندارد که مثل بسیاری از کشورها قرنطینه سراسری اعلام کند.

در ژاپن بیش از۳۹۰۸ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند که ۱۳۳ نفر جان خود را از دست داده اند که از تعداد فوق ۸۳ نفر در استان توکیو بوده است. پیش بینی می شود این آمار در روزهای آتی افزایش یابد. یک هزار نفر از مبتلایان به این ویروس در توکیو اقامت دارند. فرماندار توکیو اخیرا گفته بود که به برقراری وضعیت اضطراری تمایل دارد و آن را راهکاری برای کمک به ساکنان برای تبعیت از اقدامات فاصله گذاری اجتماعی می داند.

کوییکه یوریکو، استاندار توکیو از ساکنین توکیو می خواهد در خانه های خود بمانند و از تاسیسات عمومی و سازمان دهندگان رویدادها نیز خواهد خواست تا استفاده از محل های برگزاری را لغو کنند. سیستم حمل و نقل کمافی‌السابق فعال خواهد بود. بانک ها کماکان خدمات بانکی را ارایه خواهند نمود. فروشگاه هایی که غذا، دارو و دیگر ملزومات روزانه را به فروش می رسانند و همین طور بانک ها، صرافی ها و دیگر مکان هایی که خدمات ضروری اجتماعی و اقتصادی ارایه می دهند، باز خواهند ماند. دولت کلانشهر توکیو برای پاسخگویی به درخواست ها و رسیدگی به نگرانی های ساکنین و اداره کنندگان کسب و کارها، یک مرکز تماس تلفنی افتتاح خواهد کرد.

اقتصادی
به گفته نخست وزیر ژاپن، شش تریلیون «ین» از ۱۰۸ تریلیون ین اعتبار در نظر گرفته شده صرف پرداخت یارانه نقدی مستقیم به خانوارها خواهد شد که مبلغی حدود ۸۶۰ دلار در ماه است. ۲۶ تریلیون «ین» نیز به شکل وام در اختیار کسب و کارهای کوچک قرار خواهد گرفت. دولت قصد دارد مقیاس برنامه ارایه حمایت های مالی به شرکت‌هایی که کرونا بر فعالیت شان تاثیر گذاشته را به حدود ۴۶ میلیارد دلار امریکا افزایش دهد. این برنامه به بانک توسعه ژاپن که وابسته به دولت است، اجازه می دهد که در مواقع اضطراری از محل بودجه دولت به کسب و کارها وام بدهد. دولت در ماه مارس به عنوان بخشی از دومین مجموعه اقدامات کمک به کسب و کارها، حدود یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار را اختصاص داد، اما افت شرایط اقتصادی آنقدر حاد است که دولت تصمیم به گسترش این برنامه گرفته است. دولت همچنین قصد دارد به شرکت های متوسط و کوچک کمک کند تا بتوانند از موسسات مالی خصوصی وام تقریبا بدون بهره دریافت کنند.

اجتماعی
دولت به خانوارهایی که به دلیل کرونا میزان درآمدشان کاهش یافته و به سطح معینی رسیده است، حدود ۲۸۰۰ دلار کمک مالی می کند. البته این مبلغ به خانواده هایی که درآمد بالایی دارند، تعلق نمی گیرد و کسانی که در اثر ویروس کرونا درآمدشان کاهش یافته و در لیست دولت قرار نگرفته اند اگر سند و مدرک لازم را به شهرداری ها ارایه دهند نیز این مبلغ را دریافت خواهند کرد. پرداخت نقدی با توجه به وضعیت تجرد، تاهل و تعداد فرزندان متغیر خواهد بود. بودجه تکمیلی حمایتی طی یک ماه نهایی شده و پرداخت نقدی در اسرع وقت انجام خواهد شد. طبق آمار اعلام شده جوانان توکیو بیشترین سهم ابتلا به ویروس کرونا را از آن خود کردند، اما به دلیل مقاومت جسمانی آنان در مقابله با این ویروس بروز علام را به تاخیر می اندازد. از این رو از جوانان در خواست کردند با احتیاط بیشتری رفت و آمد کنند.

به دنبال اعلام وضعیت اضطراری و هجوم مردم به فروشگاه ها و انبار کردن موادغذایی و دارو، وزیر کشاورزی و شیلات ژاپن از مردم خواسته است آرامش خود را حفظ کرده و بیش از حد خرید نکنند، زیرا به اندازه کافی مواد غذایی وجود دارد و کارخانه های مربوطه کار خود را متوقف نخواهند کرد. همچنین در پی کمبود ماسک در ژاپن دولت این کشور اعلام کرد قصد دارد ظرف هفته آینده در میان حدود ۵۰ میلیون خانوار ماسک های پارچه ای قابل شست و شو توزیع کند و تعداد تخت خواب جهت استفاده افراد آلوده را از ۲۸ هزار به ۵۰ هزار تخت خواب افزایش دهد.

مطالب مرتبط