کرونای تلویزیون در روزگار قرنطینه

آیا تلویزیون در ایام نوروز به وظایف خود عمل کرد؟

تینا جلالی

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان نوروز امسال تلویزیون در یک بزنگاه تاریخی و نقطه حساس قرار گرفته بود. درست در همان کانون طلایی که می توانست اقبال مخاطبان را به خود جلب کند و اسباب آشتی دوباره تماشاگران با خودش باشد؛ به عبارتی تکرار تعطیلی های ناخواسته و فراغت پیش آمده بر اثر شیوع ویروس کرونا که از اسفند سال گذشته آغاز شد توفیق اجباری برای صدا و سیما بود تا بتواند میانگین و آمار تماشاگران خود را بالا ببرد و به گیرایی اش بیفزاید. اما آیا برنامه هایی که از تلویزیون در ایام نوروز پخش شد موید این نکته بود؟ آیا رسانه ملی از زیر بار مسوولیت سنگینی که بر عهده اش بود توانست کامروا و پیروز باشد و دست پر بیرون بیاید؟ با تعدادی از منتقدان، صاحبنظران و فعالان این حوزه گفت وگویی داشتیم و نظرشان را در این باره جویا شدیم که از نظر می گذرانید.

شرایط اورژانسی

ابوالحسن داوودی معتقد است تلویزیون در چهل سال بعد از انقلاب به جز دوره کوتاه اولیه خود که تمرکز قدرت هنوز شکل نگرفته و غالب نشده بود، در تمام این سال ها هیچ وقت نتوانست به شکلی قانع کننده وظیفه ملی و منحصر بفرد خودش را نمایندگی کند. تلویزیون با انحصاری که خودش به وجود آورده، با تک روی هایی که داشته عملا فضایی را به وجود آورده که به نظر می رسد انگار تنها مبلغ یک تفکر خاص است و عملا ثابت کرده در تمام طول این دوران نظرات اکثریت جامعه را نتوانسته نمایندگی کند و با این نگاه انحصارگرایانه شرایط ارتباطی اش با انتظار ملی همه جامعه ایران به مرور بد و بدتر شده است.

داوودی تنها به عنوان یک بیننده این نظرات را ندارد بلکه به عنوان کسی که خود را فرزند این رسانه می داند و از سال ها قبل از انقلاب (سال ۵۲) غالب امورات زندگی و کار حرفه ای اش تا دو دهه بعد از انقلاب از طریق فعالیت در همین رسانه ملی گذشته و بدون هیچ جانب گیری سیاسی بر له یا علیه هر تفکری نظراتش را می گوید: «شرایط کنونی حاصل و ادامه همان تفکرات انحصارگرایانه و بدون رقابت گذشته است که تا به امروز در جریان بوده و حالا دیگر با انقلاب رسانه ای و رشد و گسترس فضای مجازی کاملا و به شکل وحشتناکی قافیه را به آن باخته است. امروز وضعیت حادتر شده و حتی می توانیم بگوییم شرایط امروز تلویزیون در مقابل بودجه و نیروی انسانی عظیمی که صرف می کند، شرایطی کاملا اضطراری و اورژانسی است که حاصل و خروجی آن در سطح ملی به جایی رسیده که مردم دیگر اعتماد لازم به این رسانه ندارند و ندانم کاری ها در مدیریت به جایی رسیده که انگار این رسانه توسط یک مدیر منصوب یک روزنامه حزبی اداره می شود و نه مسوول یک رسانه بزرگ و انحصاری ملی.»

این کارگردان می گوید: «آن چیزی که بیشتر باعث تاسف است اینکه صداوسیما می خواهد  مردم بپذیرند که این رسانه صدای اکثریت مردم و ملت ایران است در حالی که همه می دانیم این گونه نیست و ای کاش مدیران این مجموعه عریض و طویل بدانند که در تمام این سال ها فرصت های بزرگی را برای آشتی ملی با اکثریت مردم از دست داده اند. در حالی که شرایط نفسگیر و طاقت فرسای شیوع بیماری کرونا فرصتی طلایی بود برای مدیران رسانه که با همه جانبه نگری و برنامه ریزی و استراتژی مطلوب به سادگی بتوانند در بین مردم اعتماد به وجود بیاورند. مثال زنده اگر می خواهید کافی است نگاه کنید به برخورد و مواجهه مدیر محترم رسانه ملی با پخش سکانس انتهایی مجموعه پایتخت به عنوان محبوب ترین و سودآورترین مجموعه همه این سال های فقیر تلویزیون که به شکل عجیبی بیشتر شبیه برخورد امنیتی یک مسوول حراست اداره فلان است تا همه کاره رسانه ملی، شاید همه این نکات و حواشی در کنار برخوردهای سیاسی، حاصل نظرسنجی های مغلوطی باشد که به تصمیم گیران این رسانه آدرس غلط می دهند، فکر می کنم مدیران سازمان بالاخره باید بپذیرند که غالب مردم تنها بیننده چند برنامه تبلیغاتی آنها نیستند و اگر در راه جلب اعتماد کل جامعه و نه گروهی قلیل، به شکلی جدی نکوشند جامعه واقعیت ها رادر فضای بی انتهای همه چی گوی مجازی و البته گاهی مسموم، جست وجو خواهند کرد.

نظر داوودی بر این است تلویزیون برای بقا در ذهن اکثریت جامعه ایران راهی ندارد که به عنوان رسانه همه‌جانگر نظرات مختلف را در برنامه سازی مدنظر جدی قرار دهد.

ایام عید سیاستگذاران تلویزیون و دولت در شک بودند

کیوان کثیریان معتقد است ایام عید فرصتی برای او فراهم کرده تا فیلم های مورد علاقه اش را ببیند ولی به هر حال از سر ناچاری لحظاتی مخاطب تلویزیون هم بوده است. ارزیابی کثیریان بر این است که تلویزیون هم همچون مردم در شک کرونا به سر می برده و مخاطبان با یک نوع سردرگمی و بلاتکلیفی خاص در میان برنامه های این رسانه مواجه بودند: «انگار برنامه سازان هم مثل خود سیاستگذاران دولت نمی دانستند چه کنند و چه بگویند؟ گزارشگر برنامه به خیابان می رود و مردم را دور خود جمع می کند و به آنها می گوید در خانه بمانید. خب آقای عزیز اگر شما مردم را به در خانه ماندن توصیه می کنید خودتان در خیابان چه می کنید و چرا باعث تجمع مردم شدید؟

او در ادامه به کناره گیری بعضی سریال سازان از تلویزیون و اینکه تعدادی هم در این ایام کاری برای پخش نداشتند اشاره می کند و می گوید: «کیفیت برنامه ها و سریال هایی که امسال عید از تلویزیون شاهد بودیم قانع کننده نبود. سریال پایتخت و برنامه های عصر جدید و دورهمی همه تحت تاثیر بیماری کرونا سرانجام های متفاوتی داشتند. سریال «پایتخت» به شکل عجیبی تمام شد، عصر جدید هم ناتمام ماند. بلاتکلیفی خاصی در پخش برنامه دورهمی شاهد بودیم. یک بار بی تماشاگر، شب بعد با تماشاگر. یکسری سریال هایی هم در شب های عید پخش شد مثل هر سال که شبکه های تلویزیون برای مخاطبان برنامه داشتند. سال های گذشته هم پایتخت برای مردم پخش می شد. اگر سال های قبل تر تلویزیون برنامه «مردان آهنین» را پخش می کرد امسال شاهد برنامه عصر جدید در تلویزیون بودیم. بنابراین نه تنها برنامه های تلویزیون عید امسال هیچ فرقی با سال های گذشته نداشت که حتی امسال کیفیت برنامه ها قابل قبول هم نبود. در برنامه های سال تحویل شاهد حضور مهمان های خوبی نبودیم. همه چیز نشان دهنده این بود که در این برهه حساس مسوولان رسانه نتوانستند نقش خود را به خوبی ایفا کنند و اساسا نمی دانستند چه باید بکنند و با خودشان بلاتکلیف بودند.

این منتقد سینما در بخش دیگر صحبت خود به مسوولیت تلویزیون اشاره می کند که باید مردم را به در خانه ماندن دعوت می کرد اما عملا از عهده این کار برنیامده است: «تجربه ثابت کرده که اگر صداوسیما اراده می کرد و می خواست می توانست مردم را مجاب به در خانه ماندن کند.»

کثیریان ذهن ما را به زمان رای گیری ارجاع می دهد و می گوید: «در زمان هایی رسانه ملی دقیق عمل می کند؛ گو اینکه می داند چگونه سنگ تمام بگذارد و برنامه های تبلیغاتی خود را روی ذهن و روان مردم بمباران و آنها را به مراسم خاص دعوت کند که نشانگر این است اگر مسوولان و مدیران رسانه بخواهند توانایی انجام کاری را دارند. چرا جای دور برویم، نمونه اش همین روز سیزده فروردین دیدیم که چگونه با تبلیغات گسترده در تلویزیون خیابان ها خلوت شده بود و مردم از خانه خارج نشدند ولی روز شنبه هفته گذشته دوباره شاهد خیابان های شلوغ بودیم و مردمی که در شهر تردد می کنند و انگار که آب از آب تکان نخورده است، این یعنی در خانه نگه داشتن مردم در دستور کار مسوولان تلویزیون نبود.

کثیریان در پایان صحبتش به نکته جالبی اشاره می کند و آن دست خالی تلویزیون در هفته گذشته است: «الان تقریبا یک هفته از عید گذشته است. شما به برنامه های تلویزیون نگاه بیندازید هیچ برنامه تفریحی برای مخاطب ندارد انگار فقط برای عید چند سریالی که از قبل تدارک دیده بود، همان بود. اگر قرار است مردم را در خانه نگاه داریم چه برنامه تلویزیونی برای آنها داریم؟ برای هفته های بعد هم قضیه همین طور است.»

نود درصد برنامه های تلویزیون قابل تماشا نیست

رضا درستکار در ایام نوروز و قرنطینه کرونا فرصت بیشتری برای تماشای تلویزیون داشته است. او اذعان می کند که وضعیت رسانه ملی اسف بار تر از این است که بتوان درباره اش نوشت یا حرفی زد. درستکار به ضرس قاطع می گوید: «در ایام نوروز متوجه شدم که نود درصد برنامه های تلویزیون اساسا غیر قابل تماشا کردن است و اساسا معلوم نیست بعضی برنامه ها با چه هدفی در رسانه ساخته و پخش می شوند.» او می گوید: «همیشه با اسامی ای نظیر مهران مدیری، احسان علیخانی و رضا رشیدپور در تلویزیون مواجهیم و خود تلویزیون هم با همین اسامی می چرخد. از این نام ها که بگذریم واقعا می گویم که سیمای ما هیچ چیزی برای پخش ندارد.»

به اعتقاد درستکار یکی از تفاوت های عمده ویژگی های تلویزیون قبل و بعد از انقلاب به حضور روحانیون در تلویزیون است که باعث تغییر در نظام فرهنگی ما شد. بعد از انقلاب وقتی تلویزیون را روشن می کردیم با صحبت های آیت الله مطهری روبرو بودیم یا بهشتی و طالقانی برای ما سخنرانی می کردند یعنی روحانیون تراز اول کشور برای ما حرف می زدند. یادم می آید در مقطعی مادرم در خانه روضه خوانی و مجالس های مذهبی زیاد برگزار می کرد اما وقتی به مرور روحانیون تراز اول کشور در تلویزیون شروع به سخنرانی کردند رفته رفته چنین مجالس های مذهبی در خانه ما یا دیگر خانه ها کمتر از گذشته شد برای اینکه مردم به سخنرانی آقای طالقانی در تلویزیون اقبال بیشتری نشان می دادند و از حرف های او لذت بیشتری می بردند. ولی رفته رفته رسانه ملی به سمتی رفت که پای هر چه ابتذال به آن باز شد و آن فرهنگ و موضوعات شاخص جایش را به آدم های بی ارزش داد. متاسفانه به این نکته هم باید تاکید کرد که هر چقدر هم که از شرایط تلویزیون در سال های گذشته انتقاد شده آنها نمی خواهند تغییری در رویکرد خود ایجاد کنند و چه بسا مسیر را بدتر طی می کنند یعنی برنامه ها هر سال بدتر، شرم آور تر و فاجعه بارتر از سال های گذشته می شود انگار که مسوولان ما درک درستی از شرایط فرهنگی و نیازهای عمومی مردم ندارند و نمی خواهند هم داشته باشند.

وقتی مدیر تلویزیون به عواملش تهمت می زند

هوشنگ گلمکانی می گوید: در طول نوروز و قرنطینه کرونا فقط سریال «پایتخت۶» را دیده و به همین دلیل ارزیابی کلی و دقیق از برنامه های تلویزیون برای او مقدور نیست. با این حال او که از طرفداران این مجموعه تلویزیونی است از سانسورها و تغییراتی که حتی مورد اعتراض برخی از سازندگانش هم هست، گلایه دارد.

وی با انتقاد از اینکه چرا حواشی پایان سریال به سطح مدیران تلویزیون هم کشیده شده، می گوید: «سریالی که برای اولین بار در تاریخ تلویزیون به فصل ششم رسیده و ظرفیت ادامه هم دارد، این همه تماشاگر و درآمد برای تلویزیون آورده و به جز برخی از مخالف خوانی ها مورد پسند مردم و اغلب منتقدان هم قرار گرفته، حالا بابت چند ثانیه ارجاع شوخی به چند فیلم قدیمی در آن دنبال ستون پنجم دشمن بگردند، هم ناسپاسی به سازندگان سریال، هم دهن کجی به مردم و هم نقض غرض توسط خودشان است که هر شب این همه در مصاحبه ها و گزارش های پیش و پس از پخش سریال از آن تحسین می شود و بعد ناگهان آن را به ستون پنجم دشمن نسبت می دهند. یک حرف هایی پس از پخش قسمت آخر در فضای مجازی و برخی حاسدان و رقیبان مطرح شد که زیاد عجیب نیست اما وقتی کار به مدیریت صدا و سیما می رسد که چنان خط و نشانی می کشد، طبیعی است که از این پس فعالان و برنامه سازان سیما احساس ناامنی کنند زیرا نگرانند که با بلند شدن نغمه ای از جایی، مدیریت سیما نه تنها پشت شان را خالی می کند، بلکه اتهام هم به آنها می زند.

گلمکانی انتقاد دیگری هم به نوع برنامه ریزی پخش برنامه ها دارد و درباره شروع پخش سریال «نون خ۲» اشاره می کند که قرار بود از بیستم فروردین شروع شود و بدون اعلام قبلی در حالی که همه منتظر بودند، به جایش یک فیلم سینمایی پخش شد: «شب بعد هم بدون اعلام قبلی سریال را پخش نکردند و ساعت یک ربع به یازده با زیرنویسی وعده پخش را برای شب بعد دادند. این یعنی بی احترامی به مردم. من توصیف دیگری برایش سراغ ندارم.

او در پایان اضافه می کند: «به نظر می رسد پس از جنجال و حواشی قسمت پایانی پایتخت۶ ممیزان نگران به جان این سریال افتاده اند تا آن را به اصطلاح «پاکیزه» و استریلیزه کنند. من اشاره ای در یک پست اینستاگرامی ام به اسم صمد در تیزر این سریال کردم. از فردایش این تکه را حذف کردند. خدا می داند از حاصل زحمت های سازندگان این سریال پس از زحمت هایی که ممیزان نگران می کشند؛ آن هم با ذره بین و میکروسکوپ، از «نون خ۲» که آن هم جزو خاطرات خوب نوروز پارسال بود چه باقی می ماند.

 

مطالب مرتبط