مادران بخوانند / فرزندان خود را آگاه تربیت کنید

نیما عظیمی

 

رفتاری که کودکان از خود نشان می دهند ارتباط نزدیکی با شخصیت آن کودک دارد.

کاترین بیسوگا – روانشناس کودک در دانشگاه کلمبیا – می گوید: نمی توان برای همه مشکلات و رفتارهایی که از سوی کودک بروز می کند یک تکنیک خاص به کار برد. وی در توصیه به والدین می گوید: برای هر مشکلی باید یک تکنیک خاص به کار برد. باید به کودک به خاطر انجام هر کار خوبی که می کند، جایزه بدهید.

این روانشناس اضافه می کند: پسری که سال اول رفتن به مدرسه اش است و صبح ها دیر آماده می شود را می شود با به کار بستن یک تکنیک خاص و برخوردی مناسب از استرس دیر رساندن به مدرسه رها کرد و مادران با این تکنیک خود نیز احساس آرامش کنند.

به نظر این روانشناس باید به کلاس اولی ها گفت: این لباسهای مدرسه تو است خودت باید آن را بپوشی. در بسیاری از موارد بچه ها به شیطنت و بازیگوشی خود ادامه می دهند و کوچکترین توجهی به ساعت و گذشت زمان ندارند.

در این مواقع مادران بهتر است به کودک خود بگویند: من تا عدد ۱۰ می شمارم و تو باید در این زمان آماده شوی. اگر بتوانی آماده شوی، به تو جایزه می دهم.

این متخصص روانشناس معتقد است در این مواقع نباید از زور و دعوا استفاده کنید چون باعث می شود تا رابطه تان با کودکتان خراب شود.

به گفته این استاد دانشگاه لزومی ندارد همان رفتاری را که در پسر یا دخترتان می بینید، دقیقا همان رفتار را در کودکان دیگرتان وقتی در موقعیتی مشابه قرار می گیرند، شاهد باشید.

دکتر بیسوگا در مورد فرزندان خود می گوید: با اینکه پسر من مستقل نیست ولی دختر ۳ساله ام رفتاری مستقل از خود بروز می دهد. ولی او هر وقت از چیزی ناراحت می شود هر چه را که در دست دارد پرتاب می کند و یا فرزند کوچکتر از خودش را به شدت کتک زده و نسبت به او خشونت می کند او به هیچ وجه حاضر نیست اسباب بازیها و یا وسائل شخصی اش را با خواهر و برادرش تقسیم کند و اگر آنها به وسایل او دست بزنند، آنها را کتک می زند.

دکتر بیسوگا می گوید: به دخترم گفته ام اگر اسباب بازی اش را با خواهر و برادرش تقسیم کند جایزه می گیرد. برای همین یک جدول درست کرده ام و به ازای هر کار خوب یک برچسب ستاره ای در آن می چسبانم و به او در برابر هر ۱۰ستاره مقداری پول می دهم.

عده ای از متخصصان می گویند: اگر این کار مفید نبود باید کودک را برای مدت ۱۰دقیقه تنبیه کنید. از او بخواهید کنار دیوار بایستد و هیچ کاری نکند.

دکتر بیسوگا می گوید: اگر بچه ها کارهای خطرناک کردند یا به حرفتان گوش ندادند حتما از آنها بخواهید برای ۱۰دقیقه کنار دیوار بایستند.آنچه که در رفتار با کودکان اهمیت دارد این است که مادران و پدران نمی توانند به آنها بگویند چه کارهایی را باید انجام دهند و چه کارهایی را نباید انجام دهند. برای مثال نمی شود به کودکتان بگویید که می خواهم تو رفتارت را درست کنی بلکه باید به او بگویی از تو می خواهم که اسباب بازی ات را با خواهرت تقسیم کنی و یا اگر خوب بازی کنی جایزه می گیری.

روانشناسان روش دیگری را که پیشنهاد می کنند برگزاری گردهمایی خانوادگی است تا در این گردهمایی مشکلات خانواده مورد بررسی قرار گیرد. از آنجا که اعضای خانواده از کودکان چندساله گرفته تا والدین به ابراز نظر می پردازند، والدین می توانند آنچه را که در مغز فرزندشان می گذرد، متوجه شوند. برگزاری این گردهمایی به این معنا نیست که هر آنچه کودک گفت انجام شود بلکه به کودک فهمانده می شود که والدین اش برای او ارزش قائل هستند و حاضرند تا به حرفهای او گوش دهند.

در این گردهمایی برای مشکلات خانوادگی راه حل های خوبی پیدا می شود و کودکان نیز متوجه می شوند که والدین شان منطقی هستند و به آنان اهمیت می دهند و از طرف دیگر آنان با آگاهی بیشتری برخورد می کنند.

این برخوردهای آگاهانه باعث می شود تا کودکان به جای رنج بردن از رفتارهای خود و احساس وابستگی، از اشتباهات خود درس بگیرند.

مطالب مرتبط